Miért kell munkaviszonyban lenni a szüléskor, hogy jogosultak legyünk a TGYÁS-ra, GYED-re? Nem az állam fizeti ezeket?
A t-gyás és a gyed tb. ellátás, összegét a táppénzalapból számolják, tehát feltétel a munkaviszony, mert a táppénz folyósításához egészségbiztosítási járulékot kell fizetned. A gyes jár alanyi jogon. Úgy tudom, ha valaki nem jogosult t-gyásra, gyedre, akkor 3 évig kaphat gyest. Persze a gyes összeg jóval alacsonyabb, mint a másik kettő ellátásé.
Nézegesd ezt a honlapot, mert biztosan találsz a kérdésedre választ.
Bocsi az offért és a hülye kérdésért de megmondaná nekem valaki hogy mi a különbség a betegszabi és a táppénz között?
Biztos van valami,de mi?
A betegszabadságot a munkáltató fizeti, és a betegállomány első 15 munkanapja minden évben összesen (ha megmarad nem átvihető a következő évre). A betegszabi alatti jövedelmedből mindent vonnak, ugyanúgy, mint a fizetésedből, és bérezett napnak számít. A táppénzből csak szja-t vonnak, harmadát fizeti a munkáltató, a többit az állam, és nem számít bérezett napnak, de biztosítotti időnek igen (kivéve a passzív táppénz).
Kérdező:
ha valakinek szülés előtt 1-2 hónappal szűnik meg a munkaviszonya, akkor van lehetősége álláskeresési támogatásra menni, ami alatt biztosítottnak számít, jár az összes ellátás.
Egyáltalán nem igazságtalan, hiszen egy törvény egyértelmű kell legyen, nem lehet olyan kivételeket tenni, hogy ha neked csak 2 hónapja nincs munkád, akkor te kapsz, de ha neki 3 hónapja nincs, ő már nem kap. Van róla fogalmad, hogy ez mennyire kijátszható lenne?
Hogyan tennél különbséget munkanélküliek között diszkrimináció nélkül?
Hidd el, hogy teljesen jól ki van találva, és nem mellesleg mérlegelési lehetőséget is ad a törvény a rep-nek, hiszen létezik méltányossági alapon is a tgyás és a gyed!
Vagyis a szülés előtt megszűnő munkaviszony esetén csak azok esnek el a juttatásoktól, akik még arra sem veszik a fáradtságot, hogy utánajárjanak, mi jár, mi nem jár. Mielőtt azt mondanád, hogy 8 hónaposan már fárasztó - telefonon is adnak erről felvilágosítást!
Az meg már nem olyan nagy fáradtság, ha egyeztet időpontot a munkaügyi központba, szól, hogy kismama, előre fogják venni, fél óra alatt elintézi, és jöhet az összes ellátás.
09:57-nek
A keresőképtelenség első 15 munkanapja a betegszabadság, ezt a munkáltató fizeti és a fizetés 70 %-a.
A táppénz a betegszabadság letelte után kezdődik, az a fizetés 60 v. 50 % (kórházi tartózkodás esetén)és az OEP utalja, de a táppénz 1/3 fizetnie kell a munkáltatónak az OEP felé.
Második válaszoló, ha valakinek határozott idejű munkaszerződése van hiába megy el a szerződés lejárta előtt táppénze, akkor is megszűnik a munkaviszonya.
Kedves kérdező szerintem is nagy igazságtalanság ez így, de sajnos nem tudunk mit tenni. Szép napot mindenkinek
10.03-as válaszoló: az, hogy több-e betegszabira kapott pénz, az összegfüggő.
A betegszabi valóban 70%, míg a táppénz csak 60%, viszont a táppénzből csak szjat vonnak, míg a betegszabiból mindent. Nekem pl. a táppénzem több volt, mint a betegszabira kapott pénzem (majd 10.000Ft-al)
ha végképp nincs mit tenni, lenne egy ötletem:
keress egy ismerőst, akinek vállalkozása van és jelentsen be a hátralévő 2 hónapra. így a járulékaid kéne kifizetned, de csak két hónapig, cserébe viszont több évig jogosult leszel a gyed/gyes-re
Ja, persze csináld ezt, úgy visszadobja a REP az igénylésedet, mint a huzat. Számtalan módja van annak, hogy valaki jogszerűen jusson hozzá a juttatásokhoz, egy ilyen húzással csak bebiztosítod, hogy ne kapj semmit.
Korábbi kommentben szerepel, hogy menjen el álláskeresésire, ha a tgyás-gyed jogosultság megvan, akkor arra is jogosult az ember lánya 270 napig, ami bőven több, mint a hiányzó 1-2 hónap!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!