Másnak is mélyen tapad a méhlepény?
Sziasztok.
Jelenleg a terhességem 21.hetében járok.
A 19.heti ultrahangon az orvosom ráírta az ambuláns lapomra, hogy mélyen tapadó méhlepény, illetve fejvégű magzat.
A védőnőmnél mikor voltam, azt mondta ez azt jelenti, hogy a méhlepény teljesen a méhszájnál helyezkedik el, így javasolta a sok pihenést illetve hogy felejtsem el a biciklizést.
A kérdésem pedig az lenne, hogy ez tényleg ennyire veszélyes? Az orvosom nem mondta hogy ez olyan nagy gond lenne csak a védőnőm.🤷🏻♀️
Az előbb pedig azt olvastam egy oldalon, hogy ha nem fog vàltozni a méhlepény helyzete, akkor lehetlenten a hüvelyi szülés, császármetszést kell alkalmazni.😳
Kicsit ráparáztam a dologra.
Más is van/volt ebben a helyzetben?
Ha igen hogyan alakult a terhesség illetve a szülés?
"Mélyen tapadó és előlfekvő méhlepény
Ha a lepény megközelíti a méhszájat, de a szélét nem éri el, akkor mélyen tapadó lepényről beszélhetünk. Ilyenkor - attól függően, hogy a terhesség mely szakaszában tartunk - különféle komplikációkkal kell számolni.
Ha a lepény alsó széle mélyen (közel a belső méhszájhoz) tapad, akkor a terhesség során gyakoribb lehet a vérzés. Amennyiben ez a vérzés friss, piros színű, vagy görcsökkel jár, akkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
A mélyen tapadó lepény nem mindig jár azonban ilyen komplikációkkal, és a hüvelyi szülés is lehetséges mellette.
Komolyabb problémákat az előlfekvő lepény (placenta praevia) okoz, ami részlegesen vagy akár teljesen el is fedheti a méhszájat. 200 szülésre jut egy ilyen eset, és elsősorban azoknál fordulhat elő, akik már többször szültek, és valamilyen méhet érintő anatómiai rendellenességük (pl. miómájuk) van.
Míg az első és második trimeszterben pecsételő vérzés kísérheti, addig a harmadik trimeszterben már okozhat hirtelen fellépő friss, élénk vérzést. A bő vérzés akár életveszélyes állapotot is okozhat, ami sürgős orvosi ellátást igényel.
Előlfekvő lepény esetében gyakori a magzat fekvési (beilleszkedési) rendellenessége. Mivel az előlfekvő lepény akadályozza a hosszfekvés kialakulását, így a magzat többnyire haránt vagy ferde fekvésben helyezkedik el.
Amennyiben az első trimeszterben felmerül a gyanú, melyet hasi és hüvelyi ultrahang erősíthet meg, akkor szigorú ágynyugalom és pihenés szükséges. Ekkor azonban még van esély arra, hogy a terhesség előrehaladtával a placenta feljebb csúszik. Ahogy a méh ugyanis egyre nagyobb lesz, felemelheti a placentát a méhnyak környékéről.
Az, hogy mi is a teendő előlfekvő lepény esetén, mindig az esetlegesen jelentkező vérzés foka dönti el.
Amennyiben erős vérzés alakul ki, akkor szülésig kórházi kezelés és transzfúzió is szükségessé válhat.
A placenta praevia esetén nem lehetséges a hüvelyi szülés, mert súlyos vérzéssel járna, ha a lepényen keresztül kellene megszülni a magzatot. Ilyenkor tehát császármetszésre kerül sor, amit tervezetten a 38. terhességi hét után végeznek el, vagy a szülés megindulásakor. Ha az előlfekvő lepény mellett a kismama vajúdni kezd, akkor a méhlepény túl korán leválhat, ami komoly problémákhoz vezethet. A magzat oxigén utánpótlása kerülhet veszélybe, ami akár agykárosodást is okozhat."
Nekem mèlyen tapadt, de nem èrye el a mèhszájat. 15-21 hèt között vèrezgettem miatta. Pihenés ès magnèzium volt az előíràs. Utána feljebb ment, most 34 hetes vagyok, teljesen jó helyen van, úgyhogy természetes szülésre készülök, ha a babám nem fordul újra farfekvèsbe ( 32 hetesen fordult fejvègűbe).
Ha nem megy feljebb, akkor valóban nem lehet termèszetesen szülni. Valóban veszélyes dolog, pihenj sokat.
Köszi a gyors válaszokat! 🙂
Akkor megfogadom a tanácsokat és megpróbálok többet pihenni és reménykedem hogy feljebb vándorol a méhlepény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!