Napi 3órás bejelentett munkaviszonyom volt másfél éven keresztül. Gyes vagy Gyed jár ennyi biztosított időszakot követően? Ha nincs megfelelő mennyiségű biztosított időszakom, milyen juttatásokat kaphatok?
Szia!
A gyes jár alanyi jogon.
A gyedhez az elmúlt két évből kell legalább 365 biztosítotti nap. Amennyit munkában töltöttél az elmúlt két évben annyit lehetsz gyeden, ha ez kevesebb, mint két év, akkor a hiányzó időben gyest kapsz majd.
A törvény nem írja elő, hogy napi hány órában kell foglalkoztatottnak lenni. Jelentősége viszont sok van, hiszen az igénylést megelőző naptári év átlagjövedelméből számolnak napi díjat, annak a 70%-a lesz a gyed napi díja. Minél kevesebbre voltál bejelentve, annál kevesebb lesz a gyeded, akár az is előfordulhat, hogy a gyessel (fix összeg, 2010-ben br. 28500 Ft) jobban jársz.
Arra nem tértél ki, hogy van-e most bejelentett munkád. Ha nincs és nem is kapsz álláskeresési járadékot, akkor hiába van meg a kellő napod, nem vagy jogosult gyedre.
Szia!
Köszi a választ, igen, jelenleg sincs munkám, és csak ez a másfél év bejelentett munkaviszony van, de az is csak 3óra volt naponta. Ha a baba születéséig nem dolgozom többet, vagy csak részidőben, mennyi Gyed-et kaphatok? Mert a Gyes ezek szerint fix mindenkinél.. Vagy ha még egy évet dolgoznék főállásban mennyivel járnék jobban anyagilag a szülés után?
Szia megint!
Akkor egy kicsit összetettebb a válasz.
Ha jogosult vagy álláskeresési járadékra, akkor azt meg kell igényelni a munkanélküli központban. Feltétel: az elmúlt 4 naptári évből legalább 365 biztosítotti nap. Minden 5 munkában töltött nap egy járadékos napra jogosít. Szülni a járadék folyósítása alatt kell, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre is. Ha viszont a lejártát követő 42 napon belül szülsz, akkor még tgyásra jogosult vagy. Ha ezt követően szülsz, akkor a kutyát nem érdekli, hogy mennyit dolgoztál, csak gyesre leszel jogosult.
Ha nincs meg a 365 napod a járadékhoz, de 200 van, akkor álláskeresési segélyre jogosult vagy.
És akkor itt jön a bizonytalanság: vannak olyanok, akiknek az álláskeresési segélyre is adtak tgyást, gyedet, vannak akiknek elutasították. Logikát ne keress!
A tgyás és a gyed feltétele nem csak az, hogy az igénylést(!) megelőző kettő naptári évben kell 365 napnak lennie, hanem az is, hogy az igényléskor biztosított legyél. Az álláskeresési járadék biztosítotti jogviszonynak számít, a segélyről pedig írtam, hogy hol biztosítottként kezelik, hol nem.
Ha valahogyan sikerül biztosítottnak lenned, akkor a tgyás és a gyed összege attól függ, hogy az igénylést megelőző naptári évben mennyi volt a napi átlagkereseted. Ha ez idő alatt dolgozol, össze kell adni, hogy mennyit keresel bruttóban havonta (járadék esetében nem az az összeg a mérvadó, hogy a munkanélküli központ mennyit utal, hanem az alapjául szolgáló jövedelmed), azt elosztani a dolgozott napok számával, a kapott összegnek a 70%-a lesz a tgyás, gyed bruttó napi díjad. Tgyásból csak szja-t vonnak, gyedből pedig nyugdíjjárulékot is.
Durván ha havi 40-45-nél kevesebbet keresel, akkor már nem éri meg a tgyás, gyed, akkor jobban jársz a gyessel.
Ebből is következik, hogy akkor jársz a legjobban, ha még dolgozol egy évet főállásban, hiszen minél többre vagy bejelentve, annál több a tgyás és a gyed. Viszont itt arra is kell figyeli, hogy a gyed-nek van maximuma: a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a a gyed max. Ez nagyjából annyit tesz, hogy ha 150 nettónál többet keresel, akkor is csak a gyed maxot kaphatod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!