Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesgondozás » Leírná valaki nekem RÉSZLETESE...

Leírná valaki nekem RÉSZLETESEN a terhesgondozás menetét akkor, ha mindent állami finanszírozásban veszek igénybe?

Figyelt kérdés

Nagy vonalakban tisztában vagyok a menetével, inkább arra lennék kíváncsi, hogy mi az, amit a védőnő, mi az, amit a háziorvos, mi az, amit az orvos/kórházi terhesgondozó csinál, melyiknél hányszor kell megjelenni és mikor.


Nálunk a terhességmegállapítás a szakrendelésen történik. Ott megcsinálják a rizikóbesorolást, kiadják az első trimeszteri laborbeutalókat.

Ezt követően el kell menni a területileg illetékes védőnőhöz, aki kiadja a kiskönyvet.


- Mit csinál még a területileg illetékes védőnő? Hozzá kell még utána menni, vagy ha a kórházban van külön terhesgondozás, akkor utána már csak oda? (Oda elvileg 15, 25, 36 hetesen kell menni, plusz a kórházban történnek a kötelező ultrahangok -12, 20, 30 hetes)

- Kell-e háziorvoshoz menni? Mikor? Ő mit csinál? Csak lepecsételi a kiskönyv megfelelő részeit, hogy a kiskönyv a későbbiekben beutalóként szolgáljon a 2-3. trimeszteri laborra?

- A fogászat csak javasolt, vagy kötelező? Oda nem kell beutaló, csak megyek, ahová szeretnék?

- Az EKG-t a háziorvos csinálja, vagy ad rá beutalót? Kötelező egyáltalán?


2021. márc. 31. 13:16
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Hihetetlenül soknak tűnik:D Gyakorlatilag minden egyes héten kell valahova menni, van, hogy több helyre.

Nehéz elhinnem, hogy ezt nem lehetne valahogy racionalizálni:D

2021. márc. 31. 15:23
 12/17 anonim ***** válasza:

Ha meg kevés lenne a vizsgálat mint pl nyugaton, akkor meg nem foglalkoznak a kismamával meg nincs alaposan vizsgálva meg nem figyel oda a doki..


Ez ilyen, de csak az első pár hét a sűrű, a vége felé kevesebbszer kell menni

2021. márc. 31. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Hát szerintem meg lehetne értelmesen találni az arany középutat, hogy ne kelljen 20 helyre menni. Főleg nem csak azért, hogy az ember kapjon egy beutalót.
2021. márc. 31. 15:40
 14/17 anonim ***** válasza:

Igen, a beutalo kérés macerás, nem tudom azt felhőbe nem e lehet kérni. Jó lenne, ha lehetne így.

Én többször csináltam azt pl, hogy megkértem valakit aki amúgy is megy dokihoz hogy hozza el a beutalót, de olyan is volt hogy az asszisztens csak kinyujtotta, előre odatelefonáltam hogy nyomtassák mire odaérek 😃


Én a védőnőt tartom feleslegesnek pl, semmi különbet nem csinál mint a nőgyógyász, igyekeztem is mindig egy nap letudni mindkettőt, hogy a hét többi napján tudjak menni dolgozni


Mondjuk nem mindig sikerült jól kérni az időpontokat, de kibírható, soknak tűnik, de egyébként nem megterhelően sok

2021. márc. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Egyébként nem vagyok terhes, pont a másik végén vagyok a dolognak.

Nőgyógyász vagyok, de eddig olyan klinikán dolgoztam, ahol nem volt terhesgondozás, az egy teljesen külön épületben volt a város másik részén. A klinikára csak genetikai UH-ra, CTG-re, illetve akkor jöttek a várandósok, amikor valami problémát találtak a terhesgondozóban. Ott egy egész normálisan kiépített rendszer volt erre, de én totálisan kimaradtam belőle, mivel még csak gyakorlatot sem kellett ott tölteni. Magánrendelésem nem szakorvosként nyilván nem volt, a maszek betegellátásnak a kórházi kereteken belül meg nem nagyon voltam a híve, így nem épült ki rutinom erre. (Hozzáteszem ahol dolgoztam, ott azok a terhesek is eljártak a terhesgondozóba, akiknek volt privát dokijuk, mert a beutalókat, védőnői viziteket mindenkinek ott csinálták).

Szóval természetesen megtanultam, tudom, hogy mi a terhesgondozás menete, mikor milyen vizsgálatokat kell végezni, de valódi tapasztalatom semelyik oldalról nincs.

Most új helyen dolgozom, ez egy kisebb kórház, a terhesgondozás épületen belül zajlik. Viszont nem vagyok maradéktalanul elégedett a rendszerrel, úgyhogy éppen azon töröm a fejem, hogyan lehetne úgy megcsinálni a gondozást, hogy:

- a terheseknek megfelelő biztonságérzetet adjon, de ne legyen egy rakás, felesleges találkozó, pláne a pandémia közepén

- lehetőleg ha már egyszer eljön a kórházba (esetleg úgy, hogy nem is a városban lakik, hanem a környéken), akkor egy nap mindent el tudjon intézni, ne kelljen egyik nap az orvoshoz, másik nap a védőnőhöz, harmadik napon meg UH-ra rohangálni

- minden fontos vizsgálat úgy legyen elvégezve, hogy aztán az eredmények ne sikkadjanak el

- legyen egy áttekinthető rendszer az egész terhesgondozás menetéről


Mert az, hogy valaki csak 30 hetes (-5 hét az elejéről ugye), és már 15 alkalommal volt orvosnál, szerintem ez totál nonszensz.

De az meg nyilván a másik véglet, mikor elküldik az embert 6 hetesen laborra, aztán majd 15 hetesen néz rá először a védőnő..:D

2021. márc. 31. 16:53
 16/17 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Nagyon jó ötleteket vetsz fel, tényleg sokkal egyszerűbb lenne így ahogy te mondod :)

Viszont az a probléma, hogy sok helyre nem csak kismamák járnak. Például ultrahangra, nőgyógyászhoz. Kicsit igazságtalan lenne a többi beteggel szemben, hogy mondjuk 2 hétre kapjanak időpontot, míg a kismamák sokkal hamarabb idő alatt több helyre eljutnak.

Nem bántásból írom egyáltalán, csupán csak egy apró megjegyzés :)

2021. márc. 31. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Én túl fiatal vagyok, attól is teljesen kiver a víz, mikor nincs a szakrendelőben ultrahang, vagy a beosztott orvos nem tudja használni, és ezért a beteg jöjjön majd vissza egy UH miatt újra...

De szerencsére a jelenlegi munkahelyemen már jórészt fiatalok vagyunk, hasonló gondolkodással, így egy idősebb dokin kívül az UH használata mindenkinek alap. Természetesen a genetikai UH más tészta, az speciálisabb terület és sokkal hosszabb tanulás, de egy rutin nőgyógyászati és szülészeti UH a mai világban alap követelmény, másodéves rezidens koromban simán megoldottam.

Az meg, hogy a kismamák bizonyos helyzetekben előnyt élveznek, szerintem a legtöbb helyen alap, hiszen az ő vizsgálataik időhöz kötöttek.

Egyébként a jelenlegi munkahelyemen van egy külön terhesgondozó, egy szakrendelő, ahol van UH gép, és egy külön ultrahang, ahol jórészt csak a genetikai és a kötelező terhességi ultrahangok vannak, és csak az a kevés beteg, akit az öreg doki lát az ambulancián...Tehát a terhesek nem nagyon veszik el más elől a helyet ilyen értelemben:)

2021. márc. 31. 21:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!