Hogyan működik a petevezeték átfujás? Vagy hogy kezelik a vezeték elzárodását?
Nincs olyan, hogy petevezeték átfújás, ez csak a köznyelvben terjedt el így.
Egyszerűen csak megnézik, hogy átjárható vagy sem. Ennek több módja van. Az egyik az ún. hysterosalpyngographia, rövidebb nevén HSG. Ennél kontrasztanyagot juttatnak a méhnyakon keresztül a méhbe, és röntgennel nézik, hogy kijut-e vagy sem.
Létezik ún. hysterosalpyngo-contrast sonographia (HyCosy), ez kb. ugyanaz, csak ultrahanggal végzik. Az előnye az előzőhöz képest az, hogy nem jár sugárterheléssel. A harmadik verzió a chromopertubatio, amikor festéket juttatnak a méhnyakon keresztül a méhbe, majd laparoszkóppal nézik, hogy kijut-e a hasüregbe vagy sem. Ez nyilván egy nagyobb dolog, hiszen itt egy altatásos műtétről van szó. Ezt inkább akkor szokták, ha alapból laparoszkópiát terveznek meddőség miatt és akkor már megnézik azt is, hogy átjárható-e vagy sem.
Persze van némi esély rá, hogy ha van valami szűkület vagy elzáródás, akkor a kontrasztanyag vagy festék nyomása miatt kinyílik, de szerintem nem túl gyakori.
Ha tényleg el van záródva, és csak az egyik, akkor semmi gond, simán teherbe eshetsz. Ha mind a kettő el van záródva, azt nem igazán tudják kezelni, akkor marad a lombik. Voltak próbálkozások arra, hogy mikrosebészeti módszerekkel helyreállítják a petevezetőt, de nem igazán eredményes, mivel mindenfajta manipuláció azon a területen hegesedéshez, szűkülethez vezet, ami később méhen kívüli terhességet eredményezhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!