Mi utalhat méhen kívüli terhességre? Lehet olyankor is ha a teszt negatív?
Fontos tudnunk, hogy méhen kívüli terhesség esetén ugyancsak pozitív teszteredményt kapunk. Ha tehát a vérzés kimaradását követően is pozitív a terhességi teszt eredménye, de erős hasi fájdalmakat tapasztalunk, sürgősen keressük fel orvosunkat, aki ultrahangvizsgálattal mond véleményt terhességünk helyzetéről.
A méhen kívüli terhesség jelei
Méhen kívüli terhesség: a legtöbb leendő kismama emiatt aggódik az első hetekben. Minden kis fájdalomra, hasszúrkálásra és váladékozásra az hiszik, a méhen kívüli terhesség okozza, pedig ez a jelenség meglehetősen ritka. A méhen kívüli terhesség azért veszélyes, mert ugyanolyan terhességi tünetek jelentkeznek, mint a normál terhesség esetén, csak éppen sokkal erősebb formában!
A méhen kívüli terhesség jelei:
a terhességi teszt pozitív lett, ennek ellenére vérzés jelentkezik
barnás vérzés vagy folyás az elmaradt menstruáció idején
fájós derék
ájulás, vagy ájulásközeli érzés, szédülés
ingatag hangulat
végbélfájdalom
álmosság, aluszékonyság
erős, szúró alhasi fájdalom
Méhen kívüli terhesség esetén a terhességi teszt ugyanakkor mutat pozitívat, mint a rendes terhességnél, a tünetek azonban nagyon hamar és igen intenzív formában jelentkeznek! Amennyiben ezek mellé még barnás folyás, barnás vérzés vagy erős vérzés társul, azonnal orvoshoz kell fordulni! Akár pozitív lett a teszt, akár nem, ha úgy gondolod terhes vagy, érdemes legkésőbb a betöltött 5. héten elmenni orvoshoz, mert ultrahanggal kimutatható a méhen kívüli terhesség és ez az életedet mentheti meg!
Hogyan jön létre a méhen kívüli terhesség?
A megtermékenyült petesejtet egy védőburok védi a megtermékenyüléstől számított 4-7 napig, amíg elér a méhbe, amikor megérkezik, ez a védőburok megszűnik, és a petesejt beágyazódik. Ha azonban 4-7 nap alatt sem éri el a méhet, akkor a védőréteg még “út közben” oldódik fel, és a petesejt ott ágyazódik be, ahol éppen van, pl. a petevezetékben.
A petevezetékben letapadt petesejt sok esetben magától is elhal, de ha nem akkor súlyos hasüregi vérzést okozhat, ami akár halálos lehet!
Ha vérzést észlelsz, függetlenül attól, hogy mennyire erős, élénk, milyen a színes, állaga stb. nem szabad bizonytalankodni és várni, hanem mihamarabb fel kell keresni egy orvost, akár az ügyeletet is! Ilyenkor 1-1 óra halogatás és várakozás az életedbe kerülhet!
A vizsgálat során kikérdeznek a tünetekről, majd hüvelyi betapintásos vizsgálatot végeznek, méhen kívüli terhesség esetén ugyanis a méh nagyobb és puhább lesz. Ezt követi az ultrahangos vizsgálat, amivel szinte 100%-os biztonsággal meg lehet állapítani, hogy valóban méhen kívüli terhességről van-e szó.
Ha valóban méhen kívüli terhességed van, két lehetőség van a gyógyításra. Előrehaladott állapot esetén kórházba kell menned, ahol vagy a hastükrözésnek nevezett eljárással eltávolítják a petevezetékbe ágyazódott petesejtet, vagy műtétet hajtanak végre.
Ha időben észreveszik a problémát, akkor gyógyszeres kezeléssel segítenek a petesejtnek, hogy felszívódjon.
Miért?
A méhen kívüli terhesség esélyét többféle tényező növelheti. Ilyenek például:
Ha még túlságosan fiatal vagy, és nem elég fejlettek a nemi szerveid (18 év alatt)
Ha cisztád vagy miómád van
Ha méhen belüli fogamzásgátló eszközt használsz (spirál)
Ha már korábban is volt méhen kívüli terhességed
Ha már műtötték a petefészkedet vagy a petevezetéket
Ha volt már korábban hasi műtéted
Ha korábban volt olyan gyulladásod, ami nyomot hagyhatott ezen a területen
Teherbe eshetek-e utána megint?
Igen, de érdemes tudni, hogy ha már volt méhen kívüli terhességed, akkor nagyobb a gyakorisága a következő méhen kívüli terhességnek.
Előfordulhat, hogy az orvosok kénytelenek eltávolítani a petevezetéket is a méhen kívüli terhesség megszüntetésére, ilyen esetben legközelebb már csak mesterséges megtermékenyítéssel eshetsz teherbe.
A cikk elég jó, de az utolsó mondat hülyeség, mert méhen kívüli esetén egyik petevezetéket veszik ki és simán teherbe lehet esni utána. Nekem is volt, és most megint terhes vagyok 4 hónappal később.
Nekem menszim is megvolt és az tűnt csak fel, hogy napokig barnáztam még utána, ami egyszer volt egyszer nem. A tesztem pozitív volt. Nem szokott azért menszi kimaradás után méhen kívülinél sem negatív lenni, nekem legalábbis azt mondta a doki. A lényeg, hogy olyan 8 hetes korban elrepedt a petevezeték és az nagyon fájdalmas, görcsölés, viszont nem jár feltétlen hüvelyi vérzéssel, hanem inkább hasüregi.
Szerintem rengeteg dolog van benne, ami nem általánosítható. Pl a felsorolt tünetek egyike sem jelentkezett nálam, csak a barnás vérezgetés, de az sem a mensi helyett, hanem kb. 2 hét késéssel!!! Tehát ha én anno ezek alapján mentem volna orvoshoz, akkor itthon maradtam volna. A legjobb, ha bármi furát érzel, menj el orvoshoz! Inkább feleslegesen, mint h baj legyen!
24+6 hkm
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!