Mit jelent a peteérés és a fogamzás szó?
Huuu...ahoz kepest, hogy abbaot szeretnel keveset tudsz a sajat testedrol..ajanlom neked, hogy tanulgass egy kicsit magadrol ha mar babat sezretnel nevelni.
Peteeres= minden nonek altalaban egyszer egy honapban megerik egy darab vagy tobb petesejtje ami a spermium talalkozasaval beagyazodashoz vezet( ha minden jol megy)
Fogamzas= a beagyazodast tulajdonkeppen fogamzas napjanak tartjak...a beagyazodas kb 7-1o nappal a "nagy talalkozas" utan tortenik meg a mehfalaban
A Babázó olvasóitól meglepően sok kérdést kapok a női ciklusról, ami arra mutat, hogy igen kevesen értik, mi történik saját szervezetükben a menstruációs ciklus alatt.
A női ciklus a menstruáció első napjával kezdődik és a következő menses első napjával ér véget. A ciklus első napjain, a vérzés alatt leválik a méh nyálkahártyája, majd megkezdődik a levált nyálkahártya helyett egy új képződése. Ezt a szakaszt regenerációs szakasznak nevezzük. Ebben a szakaszban az ösztrogén hormonok szintje emelkedik (ezért ezt a szakaszt ösztrogén fázisnak is nevezzük), és megkezdődik a petefészekben a pete érése is.
Az ösztrogén fázis a pete megérését követően a pete kiszabadulásával (ovuláció) ér véget. Ez a szakasz általában 14 napig tart, de tarthat tovább is, az ovuláció bekövetkezhet a 15.-16. vagy akár a 35. napon is (ilyenkor a ciklus ennyivel hosszabb lesz)
A pete növekedését ultrahangvizsgálattal lehet követni. Valamelyik petefészekben már a ciklus elején megtaláljuk az úgynevezett vezető tüszőt, ami majd megérik. Az érett, kiszabadulás előtt lévő petesejt (tüsző) 20-25 mm nagyságú, tájékozatlan "szakemberek" ilyenkor azzal nyugtalanítják az asszonyokat, hogy 2-3 cm nagyságú cisztájuk van. Az ovuláció után ez a "ciszta" eltűnik.
Ha megmérjük a nők hőmérsékletét ébredéskor, akkor azt látjuk, hogy az ösztrogén fázisban a hőmérséklet nagyjából azonos. Ha szerencsénk van, akkor azt látjuk, hogy az ovuláció időpontjában, a hőmérséklet a korábbi átlaghoz képest 2-4 tizedfokkal csökken. Ez a csökkenés igen jellegzetes, de csak ritkán sikerül mérni, leginkább akkor, ha az ovuláció a hajnali órákra esik, ugyanis nagyon rövid ideig áll fenn.
A pete megtermékenyülésére az ovulációt követően 12-24 óra áll rendelkezésre, mert a petesejt, amennyiben nem termékenyül meg, felszívódik. A spermiumok élethossza sem lényegesen nagyobb ennél a 24 óránál, ezért a megtermékenyüléshez vezető közösülésnek ebben a 24 órában kell megtörténnie.
Sajnos egyetlen olyan módszerünk sincs, amely előre megmondaná, hogy ez pontosan mikor lesz, csak azt tudjuk megmondani, de azt elég pontosan, hogy mikor volt. Ha ez minden ciklusban pontosan így lenne, akkor könnyű dolgunk lenne, de a biológiában nincs 100%.
A pete kiszabadulásától a menses első napjáig tart a ciklus következő szakasza. A vezető tüsző, a pete kiszabadulás után bevérzik, a vérömleny pedig átalakul úgynevezett sárgatestté. Ez a sárgatest egy eddig nem szereplő hormont a progeszteront kezdi termelni. Ez a hormon, csak akkor termelődik, ha a peteérés - kiszabadulás megtörtént, ezért a peteérés bizonyítékaként tekintjük és az ovuláció után egy héttel szoktuk mérni. Ha értéke kellően magas, akkor azt mondhatjuk, hormonálisan nincs probléma.
A sárgatest csak 10-12 napig virágzik, ha a megtermékenyülés nem következik be, a sárgatest elöregszik, megszünteti a progeszteron termelését, amelynek következtében a méhnyálkahártya leválik és bekövetkezik a menstruáció. A mestruáció tehát az ovulációt követő (kb.) 14. napon következik be.
A progeszteron fázisban emelkedik az ébredési hőmérséklet. Ez az emelkedés 2-4 tizedfok, és ha pete nem termékenyült meg, akkor az ovulációt követő 10-12. napjától kezdve csökkeni kezd, mintegy előre jelzi a bekövetkező menstruációt.
A korszerű terhességi tesztek igen megbízhatóan, már a fogamzás után 10-12 nappal, tehát a várható menses napján pozitívvá válnak, jelzik, hogy a megtermékenyülés megtörtént. Elvileg ez már terhesség és az esetek mintegy 70%-ban ebből gyerek is születik.
De a biológiai 100% itt is cserbenhagy bennünket, mert a megtermékenyüléstől eltelő 14 nap alatt sok megtermékenyített petesejt, valamilyen hiba miatt elpusztul, és csak egy esetleg bővebb menses utal arra, hogy ebben a ciklusban megtermékenyítés történt. Ha a menses elmaradása után egy-két nappal mérünk pozitív terhességi tesztet, sok csalódástól szabadulhatunk meg, mert ekkor pozitív estek közel 90%-a már baba lesz.
Legkorábban a tesztek "látják" a terhességet, de terhességről a szülészek csak akkor kezdenek beszélni, ha már az ultrahangvizsgálattal, a méhben is igazolható a terhesség (6.hét) majd a 7. héten a magzati szívműködés is kimutathatóvá válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!