Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Ciklus pontos számolása?

Ciklus pontos számolása?

Figyelt kérdés
28 napos pontos ciklusnál, nem a 28. napon kell megjönnie, hanem az azt követő napon, ugye? Valójában nekem most esett le, hogy a ciklusaim inkább akkor csak 27 naposak (sokszor), vagyis akkor a vélt ovulációm is korábban van gondolom. Most fogok először ovulációs tesztet kipróbálni, eddig mindig a tankönyvi 14. napra hagyatkoztam. Holott amennyiben a petesejt valóban csak 12 órán át termékenyíthető meg, sok esetben még az ovuláció pontos napján is kétséges a fogantatás (ha például a pár csak este tud együtt lenni, de mondjuk reggel repedt a tüsző). Ugye?

nov. 25. 07:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ugye. Ezért nem kell ezt túlmisztifikálni. Legyetek kétnaponta együtt és akkor mindig lesz várakozó állásban elég "kiskatona".
nov. 25. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
2 naponta együttlevés sajnos nem opció, ezért próbáltam eddig számolgatni (rosszul), most pedig megpróbálkozom az ovuteszttel is.
nov. 25. 07:52
 3/7 anonim ***** válasza:
16%
Ha 28 napos a ciklusod, akkor a 28. napon jon meg.
nov. 25. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%
Ha 28 napos a ciklus, akkor a 29. napon jön meg.
nov. 25. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Igen, a petesejt 24 órán át életképes, ebből 12 órán keresztül megtermékenyíthető. De a spermiumoknak is kell pár óra, hogy felérjenek, ezért a legtöbb sikeres terhesség ovuláció előtti napi együttlétből lesz, akkor már ott várakoznak a spermiumok a petesejtre.

A spermiumok általában 2-3 napig életképesek megfelelő körülmények között (méhnyaknyák életben tartja őket), sőt, néha akár 4-5 napig is.


Ezért javasolják a minimum 2 naponta együttlétet, azzal nem lehet mellélőni :)


Ha nem tudtok 2 naponta együtt lenni, akkor érdemes követni az ovulációt, ahogy írtad is, hogy te is fogod mostantól. Így több esélyt adsz a teherbeesésre, hogy elcsípjétek a termékeny ablakot, ami egy ciklusban 3-6 nap. Nem olyan sok, ugye?

Van, akinek 3 nap, mert a férj spermiumai 2 napig életképesek + 1 nap a petesejt életképessége. Van, akinek 6 nap a termékeny ablaka, mert a spermiumok akár 5 napig életképesek + a petesejt 1 napja. De ezt nem lehet tudni, hogy adott személynek meddig maradnak életben a spermiumai.


Ha el is kapjátok az ovulációt, akkor is "csak" 20-25% az esély a teherbeesésre egy ciklusban (ha a nő 35 év alatti). Ugye, az is milyen kevésnek tűnik, de hát ez van. Statisztikailag meg egészséges párnak 1 év alatt 80% az esélye a terhességre. Ezért nem szabad pár hónap után elkeseredni, nem szabad feladni! (1 év sikertelenség után meg irány az orvos, ha tudsz betegségről, akkor előbb.)


A menstruáció utáni szakasz neve follikurális szakasz, majd ovuláció, végül luteális szakasz. Általában egy nőnek nem ugyanolyan hosszúak a ciklusai, hanem mondjuk 27-29 naposak. Vagy 28-31 naposak, vagy 26-29. Pár nap eltérés van a többségnek, ez normális és egészséges. Pont azért, mert az ovuláció napja nem fix, a follikuláris szakasz hossza folyamatosan változik/hat, még egy adott nőnek is. Néha 13. napon van ovuláció, néha 15, sőt, valakinek akár 17-18. napon.


Ami fix, az a luteális szakasz hossza, az egy nőnek mindig fix (most néhány betegség miatti változást hagyjuk figyelmen kívül). A luteális hossza átlagosan 12-16 nap, de egy nőnek fix, például akinek 13 napos, neki sosem lesz 15 vagy 16 napos. +-1 nap előfordul, attól függően, hogy reggel vagy este reped a tüsző.


Ovulációs tesztnek azért van 2 csapdája:

1. Attól még, mert pozitív, nem jelenti azt, hogy meg is történik utána az ovuláció, hogy meg is reped a tüsző. Ezért kell végigtesztelni a hónapot, nem szabad abbahagyni az első pozitív tesztnél. Vannak, akiknek többször pozitív az ovulációs tesztje egy hónapban, többször próbálkozik a tüszőrepedéssel a szervezet. És sajnos vannak, akiknek egyáltalán nem reped meg a tüsző, csak nem tudnak róla, mert az LH teszt pozitív, azt hiszik, meg is reped, pedig sajnos nem.

2. Attól még, hogy negatív végig, nem jelenti azt, hogy nem volt ovuláció. Lehet, hogy lemaradtál a 12 óráig tartó LH hormon csúcsról, vagy nem jó erősségű tesztet használsz. Például 25 vagy 30-as erősségű teszt sokaknak nem jó, sosem pozitív. 20-as érzékenységűvel érdemes kezdeni, neten rendelni, van sok weboldal, akik forgalmaznak ovulációs tesztet.


Tehát önmagában az ovulációs teszt becsapós tud lenni, érdemes kiegészíteni hőmérőzéssel. Az megmutatja, hogy tényleg meg is repedt a tüsző vagy sem. Ha pedig valami hormonális gond van, azt mutatja a hőgörbe.


Hőmérőzni reggel kell, minimum 3 óra alvás után, rögtön ébredéskor, még ágyban fekve. Szájban/hüvelyben (egy adott ciklusban végig azonos helyen), digitális hőmérővel, ami 2 tizedesjegyig mér. Ugyanabban az időpontban. Ha később/korábban kelsz, az sem gond, vannak neten kalkulátorok, át tudja számolni a helyes időpontra a hőmérsékletet. (Vagy magadnak átszámolod, 0,05 fok a különbség fél óránként, minél később kel valaki.)

A mért értéket be kell írni egy alkalmazásba, pl. Fertility Friend, az kirajzolja neked a hőgörbét.

nov. 25. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen utolsó a részletes leírást.
nov. 25. 08:28
 7/7 anonim ***** válasza:
Annyit tennék hozzá hogy nekem egy tizedesig mérő hőmérővel tökéletesen látszott a ciklus közepén a leesés-felugrás. Szóval ha az van otthon, nyugodtan kezdd el vele.
nov. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!