Ha egy nő nagyon szeretne gyereket, de tudja, hogy több örökölhető betegsége van, akkor lemond a (saját) gyerekvállalásról? Vagy embereknél nem szokott ez így lenni?
Én kutyás vagyok és tudom, hogyan működnek a tenyésztők, beteg kutyákat nem raknak össze, de ember is mond le babáról, ha tudja, hogy vannak problémái?
Köszönöm.
Attól függ milyen jellegű betegségről van szó. Ha a saját életemet is megnehezíti, rossz kimenetelű, súlyos lefolyású, akkor nem vállalnék gyereket.
De pl egy enyhe asztmával miért ne?
Ez a problémáról/betegségtől függ.
Milyen mértékű az?
Ha gyógyítható ,gyógyszerrel kezelhető ,karbantartható és mellette lehet teljesèrtèkű életet élni ,akkor igen ,én vállalnèk.
Ha nagy súlyos ,nem orvosolható ,és tudom,hogy az idő múlásával csak egyre rosszabb lesz amin semmi nem segít már. Akkor nem vállalnèk...
A beteg állatot azért nem tenyésztik, mert abból nincsen pénz, és az orvosi költségeket is fizetni kell valakinek. Ki venne a nyakába egy ilyen bajt 15-20 évre?
Embereknél nem feltétlenül. Attól függ, mi az a baj. Például a törpenövésűek is vállalnak gyereket, pedig aztán az tényleg nem könnyű élet.
De most egy cukorbetegség sem olyan, hogy csak azért ne vállalnék, hogy a gyerekem ne legyen az.
Sőt, én és férjem is asztmásak voltunk 12 éves korunkig, nekem meg is maradt allergiának, borítékolható, hogy asztmás gyerekeink lesznek. De én ezt vállalom.
Ahogy azt is, hogy mindketten nagyon kacska fogúak voltunk, mindkettőnknek volt fogszabályozója. A gyerekeinknek is nagy valószínűséggel ki kell ezt fizetnünk. Na és?
Ilyen esetben nagy valoszinuseggel el megy egy genetikai tanácsadásra és ott kér tanácsot.
Az ember nem kutya. A gyereket nem tenyésztik, hanem vállalják. A párt nem össze engedik pároztatni, hanem ők két uyg döntenek, gyereket vállalnak. Az gyerek utáni vágy lehet olyan erős, hogy a felmerulo kockázati tenyezok sem számítanak.
Genetikai tanácsadás. Ez az első lépés.
Mert amit általában "örökölhető betegségként" tartanak számon, annak nagy része valójában nem is az.
Mi hárman vagyunk testvérek és anyutól örököltük a BRCA1 (mellrák) hibás gént. Anyunak 56 évesen lett petefészek, majd mellrákja, nővéremnek 32 évesen mellrákja majd neki is kiújult, de már évek óta mindketten jól vannak. Nővérem még nem is tudott a hibás génről és vallalt 3 gyereket. Bátyámnak 1 lánya van. Én már ennek tudatában vállaltam gyereket. Most jön a 2. Rendszeresen járunk szűrővizsgálatokra és, ha időben el van kapva akkor nagy valószínűséggel nem lesz baj.
Egyszer egyik emlőultrahangon, még amikor az első babát vártam, akkor a szonográfus teljesen kiakadt és kioktatott, hogy hogy merek ezzel a halálos kórral gyereket vállani. Egy az, hogy nem is biztos, hogy örökli és, ha örökli is akkor sem biztos, hogy rákos lesz. (Mondták a genetikai tanácsadáson a százalékokat, de már nem emlékszem) Szóval én simán bevállaltam.
Attól függ hogy mennyire vagy önző, sok nő tényleg csak ezzel tud kiteljesedni (ami szerintem nem baj) és mindegy nekik hogy milyenek a körülmények akkor is bevállalják hiszen számukra ez az “álom”, életük legnagyobb munkája.
Én biztosan nem vállalnék úgy gyereket hogy tudom hogy súlyos immun betegségeket vagy rákra hajlamos géneket örököl, de én nem is vágyok rá annyira.
Aki gyereket szeretne úgy is fog vállalni, ott vannak a siketek-némák ha a gyerek egészséges is lesz, az egész életüket megnehezíti a szülők fogyatékossága ( ismerősöm is ilyen helyzetben nőtt fel )
Ahogy előttem is írták, egy gyereket nem lehet állatokkal összehasonlítani, egy beteg állat elpusztul, nem fognak vele közösülni hiszen ösztönből érzik hogy a társuk beteg, sőt sok állat megeszi a beteg kölykét.
Mi nem ösztönből hanem érzelmi alapon döntünk, persze a tudatosság is nagy szerepet tölt be de leginkább ebben különbözünk az állatoktól.
Ki hasonlítja magát össze egy tenyész állattal? De komolyan..😂
Ha van is több örökölHETŐ betegségetek ugyan úgy születhet egészséges gyermeketek mint bárki másnak.Terhesség alatt vannak genetikai szűrések amik segítenek a baba komolyabb bajait még időben észre venni.Az egészséges baba viszont ugyan úgy akár örökölt betegségek nélkül is születhet problémákkal.Szülés alatt nem kevés az a gyerek aki az utolsó pillanatban oxigén hiány miatt lesz mentálisan sérül (ez a leggyakoribb probléma ami felmerül),a baba vállkulcsa a kitolás során repedhet vagy törhet..
(És ugyan így anyuka szeméremcsontja,medencecsontja,farokcsontja repedhet,törhet a szülés alatt)
Ez az adott ember személyiségétől és a vetegségtől is függ.
Van, aki genetikushoz fordul előbb, éd adzerint dönt.
Van, aki lesz..ja…
Pont a láthatatlan kiállításon beszél az egyik ott dolgozó vak.
Neki apja anyja vaj volt és 3 gyerek közül 2 vak lett.
( miééért???)
De pl a férjem cscaládjàban nagyon komoly cölikáliával és pkusz egyèb mással nem akart sikerülni, lombikra már nem mentek. Úgy ítéltèk oka van. Nem kockàztattak. 4 èv alatt kaptak egy babàt, akinek csak a születésekor nem voltak ott.
Másnap màr mehettek be hozzá, és ők is vitték haza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!