Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Tgys alatt megszűnő munkaviszo...

Tgys alatt megszűnő munkaviszony után mire leszek jogosult? Mi lesz az ellátásom alapja?

Figyelt kérdés
2013. jan. 4. 14:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
HA a tgyás alatt szűnik meg a jogviszony, akkor passzívan jogosult leszel a gyedre. Mivel folyamatos a jogviszony, így a gyed alapja az igénylést megelőző évben elért bruttó jövedelmed, ha volt 180 bérezett napod. Ha nem volt (pl. gyed, vagy táppénz miatt) akkor ugyanaz a gyed alapja, mint a mi a tgyásé. HA pl. gyes miatt nem volt, akkor meg a gyed alapja a minimálbér.
2013. jan. 4. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Már nem 180, hanem 360 nap kell a gyed-hez. Passzív gyed-ről sem hallottam. A gyerek már megszületett? (Ugyanis TGYÁS járhat szülés előtt is, 4 hétig.)Ha a szüléskor még nem szűnt meg a munkaviszonyod, akkor járni fog a gyed,ha meg van a 360 nap, annyi napig, amennyi nap munkaviszonyod volt előtte, de max. csak a gyerek 2 éves koráig
2013. jan. 5. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Kedves második, olvasd már el figyelmesen mit írtam: 180 BÉREZETT napról írtam, ne keverd már össze a biztosításban töltött nappal, ugyanis a kettő közelről sem ugyanaz.

A biztosításban töltött nap (abból kell 365, nem 360!) az, amikor élő biztosítási jogviszonyod van. A bérezett nap (ebből kell 180) olyan nap, amikor bérjövedelmet kapsz, amiből egészségbiztosítási járulékot vonnak. Ez kell ahhoz, hogy a különböző ellátások alapját a béred adja.


Az, hogy te még nem hallottál passzív gyedről csak annyit jelent, hogy nem vagy képben az egészségbiztosítás pénzbeni ellátásaival kapcsolatosan.


A gyed akkor is járhat, ha nincs a szüléskor biztosításod, de már tgyáson vagy (ha szülés előtt elmégy tgyásra, és megszűnik a biztosítotti jogviszony, akkor is jár a gyed)


A passzív gyed azt jelenti, hogy nincsen mögötte munkaviszony.

2013. jan. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Utolsó: nem követem az aktualitásokat, de képben voltam és érdekel is, így utána is néztem most: Tgyás igény feléledése előtt (tehát szülés előtti 4 hét) plusz még azt megelőző 42 napon belül(tehát szülés előtti kb 70 napon belül ) szűnik meg a munkaviszony, akkor jogosult valaki passzív tgásra és passzív gyed-re.
2013. jan. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Nem egészen, itt is tévedsz.


Nem a tgyás igénylés megnyíltát megelőző 42 nap, hanem a szülés időpontját, tehát szó sincs 70 napról.


Ha pedig a jogviszony megszűnik a szülés előtti 42 napon belül, akkor a tgyás valóban jár passzívan, de ekkor már a gyed nem jár. Passzívan sem.


Mint írtam kizárólag akkor jár a gyed, ha a tgyás alatt szűnik meg a jogviszony. Ha a tgyás igénylést MEGELŐZŐEN, akkor nem jár a gyed. Lehet futni vele pár kört (pl. álláskeresésivel operálás, stb), hogy járjon, de az más tészta.


Nem tudom, hol néztél gyorsan utána, de hanyagold azt az információforrást. Javaslom inkább a jogszabályt, az legalább nem ad téves információt:)

2013. jan. 5. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
köszi:) ha aug.megszunik a munkaviszony es szept.szulok akkor addig mire kene mennem,hogy jobban jarjak?? gyes vagy munkanelkuli?? mar 7 eve vagyok a cegnel, gyedig tartanak talan 1 honap szabim van es emiatt gondolom aug. mondanak fel, jun.van gyedem. Ha jogosult leszek tgys es gyedre akkor mi kesz az alapja ilyenkor?? Azert nem tudom gyes vagy mnknelkuli kellene, hogy jobban jarjak, mondjuk ahogy szamolom lehet eltudok menni mar tgysre nem tudom mennyi a szabim. bocsz ekezetekert de telefonrol irtam igy konnyebb:)
2013. jan. 6. 07:42
 7/13 anonim ***** válasza:

Ha lejárt a gyed, vedd ki a szabikat, aztán a kiírt időpont előtt 28 nappal kezd meg a tgyást. Ha a tgyás megkezdését követően szűnik meg a jogviszony, a gyed járni fog passzívan.


Mikorra vagy kiírva, és mikorra tervezik a jogviszony megszűnését?

2013. jan. 6. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Amúgy ha terhes vagy, nem mondhatnak fel, így a munkaviszonyod csak két esetben szűnhet meg: 1. ha közös megegyezést írsz alá - de ekkor kiköthetetd, hogy mikortól, és 2. ha eddig tart a határozott idejű munkaviszonyod.


Semmilyen más formában nem válhatnak meg tőled (max. a korábbi rendkívüli felmondás indokaival, de mivel gyeden vagy, ilyen indokot nem fognak találni)

2013. jan. 6. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Határozatlan a munkaszerződésem, a cég ahol dolgoztam meg fog szűnni, átvette őket egy felszámolással foglalkozó cég.

Ott él a munkaviszonyom a gyed lejártáig, hát kb. 1 hónap szabim lehet, mivel már csak a gyed első felére jár azt hiszem....

Tényleg nem küldhetnek el így sem, hogy a cég megszűnik???

Addig nekik ott kell tartani náluk élő munkaviszonyban??

Ha így lenne akkor nincs is semmi gond mert akkor megy minden ugyanígy tovább.

Ha jól tudom a tavalyi évet nézik a tgys-nél is és ha többet voltam gyeden mint gyesen akkor a gyed alapja ( szerz.szerinti bér ) a tgys és a köv. gyed alapja is??

2013. jan. 6. 10:16
 10/13 A kérdező kommentje:
Tavaly végig gyeden voltam...
2013. jan. 6. 10:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!