Van, akinek eleinte nem ment a szoptatás, de szoptatási tanácsadó segítségével igen?
Nekem nem ment a szoptatás, mert cumizavarosak voltak az ikreim, és kis súllyal, császárral születtek. Nagyon szerettem volna szoptatni, ezért több tanácsadóval is felvettem a kapcsolatot. Volt, aki egyáltalán nem értette a problémámat, és egy órán át beszélt nekem a szoptatás fontosságáról. Volt, aki próbált segíteni, de nem igazán tudtam hasznosítani a tanácsait, és gyakorlatilag elbeszéltünk egymás feje mellett.
A lényeg az, hogy végül magam kitaláltam egy rendszert, és nagy nehezen beindult a szoptatás a gyerekeimmel. Sosem lett tökéletes, de három hónapos korukig csak anyatejesek voltak, és még egy ideig szoptak utána.
Az a véleményem a szoptatási tanácsadókról, hogy ellentmondásos a működésük: folyton azt hangsúlyozzák, hogy a baba egyéniség, tudja és jelzi, mit akar, stb. Miközben a tanácsaik mindig, mindenki számára ugyanazok, tehát mintha a baba és a mama gépek volnának, és egyazon módszer működne mindenkinél. Már úgy is osztogatják a tanácsot, hogy nem ismerik sem a gyereket, sem az anyukát, sem a tágabb családi viszonyokat.
Biztos vannak, akiknek segítenek, de az majdhogynem a véletlen műve szerintem.
Az élet más területein a tanácsadás komoly szakma, amit évekig tanulnak a jelöltek. A szoptatási tanácsadók kiképzéséről nincsenek ismereteim, de az nem elég, hogy maguk is szoptattak X évig. Nekem volt vakbélműtétem, mégsem operálok...
Ez a tanácsadás kétélű fegyver: segít annak,akinek amúgy is működne, és elbizonytalanjtja, kétségbe ejti azt, aki küszködik. Ezek az én tapasztalataim, remélem, mások megcáfolnak :)
Én csak itt kaptam tanácsokat szoptatni tudóktól, olyanoktól, akiknek beválik a nagy könyv, de valószínűleg bármi (tea, kapszula, fejés) nélkül tudnak szoptatni, mert jól jön a tejcsijük, jó a mellbimbójuk stb.
Hiába fogadtam meg kezdetektől a védőnő, a csecsemős nővérek, és az itteniek tanácsait, nálam nem vált be.
3 hónapos a kisbabám, még szoptatok, de bármilyen formulát követtünk, a kevés tejem is egyre csak fogy, már nem sokáig húzzuk.
Igen, nekem ők segítettek anno. Sokféleképpen próbálkoztam, de végül a "nagykönyv"-elgondolás jött be.
És szerintem pontosan azért, mert bár sablonosnak tűnik, az alapgondolata nagyon is fontos: rugalmasan kell kezelni. Ez sokaknak nem sikerül.
A tanácsok azért nagyon hasonlóak, mert az anyukák nagy része pontosan ugyanazokkal a gondokkal küzd, csak pepitában. (Én is szinte ugyanazokat a válaszokat adom naponta.) Egyrészt, mert a legtöbben (még) nem tudunk szoptatni, mire odakerülünk és hasonló kérdéseink-gondjaink támadnak, másrészről pedig sok rossz tanács kering a levegőben. És végül, azért ugyanazok még, mert az összes közül ezek biztosítják a legjobban a javulást. - De, ha ez mégsem történik meg, az még nem biztos, hogy azért van, mert maga a tanács a rossz.
Ráadásul a tanácsok sose egyfélék; én szemszer egész kérdőívet tudnék adni egy-egy kérdezőnek, mielőtt válaszolok. Részleteiben és egészsében is ismerni kell(ene) a helyzetet ahhoz, hogy pontos javaslatokat tudjon az ember adni. Javaslatokat. Merthogy sose csak egy hangzik el - pont azért, mert nem lehet tudni, végül mi lesz a befutó. Megintcsak a rugalmasság.
A tanácsadó-képzéshez pedig: a "sima" tanácsadóknak sem elég, ha maguk x évig szoptatnak - az akkreditációjuk általában 2-3 éves folyamat, szakirodalmakkal, tanfolyamokkal, idegen nyelvű levelezéssel és terepmunkával. A szaktanácsadókat pedig szakirányú továbbképzésben képzik 2 félév alatt a Semmelweis Egyetemen, nagyon komoly szakmai kritériumok mellett és igen mély tudományos szinten (tehát diploma kell hozzá; a jövőben csak eü-st fogadnak majd el).
Szóval aki képzett tanácsadó, az azért nemcsak a saját hasából beszél... De persze nem biztos, hogy minden más szempontból is alkalmas a feladatára.
Hogy az előttem szólóval ellentétben a kérdésedre válaszoljak: igen, sikerült (lehet, hogy velem van a baj, de én úgy látom, nem az volt a kérdés, hogy hol és hogy képeznek szoptatási tanácsadókat).
A Rózsakert Medical Centerben van egy hölgy, szoptatási tanácsadó. Nagyon tudom ajánlani, kijön házhoz, mindenben segít, mindent megmutat, fejést, szoptatást, stb. És bérmi gondo van, mindenre szívesen válaszol a szoptatással kapcsolatban. Nekem rengeteget segített. Interneten megtalálod az elérhetőségét.
Én nem fordultam tanácsadóhoz, de a LLL oldalán talált tippek elégnek bizonyultak ahhoz, hogy ne kelljen akkor 1-2 hetes kisbabámat tápszerezni. Biztosan vannak, akiknek nem jönnek be ezek a módszerek, mert alkatilag kevés a tejük, de a saját példámból kiindulva azt gondolom, sokaknál elég lenne az, ha nem erőltetnék, hogy az újszülöttjük "rendszerhez szokjon."
Tehát vettem egy nagy levegőt, megpróbáltam nem foglalkozni azzal, hogy anyukám és a gyerkdoki szerint pontosan 3 óránként, a védőnő szerint pedig 2-4 óránként kéne szoptatnom, és mindig megetettem, ha éhes volt. Volt pár nap, hogy reggeltől estig a mellemen csüngött, de megérte, a tej beindult, és a gyerek nem látott tápszert 13 hónapos koráig.
Mondom, elhiszem, hogy valakinél ez sem használ, de szerintem azért sokaknál működne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!