Hogyan tudnám javítani a szopis segítségnyújtást?
Elnézést a személyes kérdésért, ami nem is anonim, de remélem, a moderátorok azért benn hagyják, jó célt szolgálna.
Szóval, lassan 2 éve járok ide, valószínűleg többen "ismertek" már valamennyire. Talán ideje, hogy viszaigazolást kérjek arról, hogy amit csinálok, hasznos-e a számotokra, de más formában nem tudok ennyi embert ill. titeket elérni.
Ha van véleményetek, tanácsotok és gondoljátok, légy szíves, írjátok meg, akár itt, akár privátban. De annyit szeretnék kérni, hogy ha ide írtok és nem pozitívat, azért építő jellegű javaslatok formájában próbáljátok tenni, amennyire lehetséges. A kérdésem célja önmagam fejlesztése és a csupán minősítő jellegű kritikával nem tudok mit kezdeni, örülnék, ha konkrét javaslat is szerepelne mellette.
De ha csak úgy általában írnátok arról, hogy a szopis tanácsadóknak mire kellene jobban odafigyelni, az is hasznos lenne.
Köszönöm a segítségeteket!
Szia!
Meggyőződésem, hogy szívből és jószándékkal teszed a tanácsadást. Valószínűleg nagyon sok mamának be is válik, amiket javasolsz, Te azt mondod, amiben hiszel vagy amit megtapasztaltál. Nyilvánvaló,hogy melyik oldalt képviseled, és attól nem is nagyon tudsz eltérni.
Van pár dolog,amiben nagyon nem értek egyet,de akkor én helyből meg is írom, mi az. Főleg azok a dolgok ezek, amiket én máshogy éltem, meg és másképp tapasztaltam. Úgy tudom, te is anyuka vagy, aki már sok mindent látott,tapasztalt, úgyhogy én is csak egyetlen vélemény vagyok.
Egyetlen kérdésben kritizálnálak meg most, ha megengeded: ez pedig a VÍZ. Tudom, mi a véleményed a baba vízzel való itatásáról, de ennek a kérdéskörnek kérlek jobban járj utána, újra, még akkor is,ha ezt tanultad. Nem tartom helyesnek, hogy te is és mások is azt tanácsoljátok a többieknek, hogy ne adjanak vizet az első 6 hónapban a babának. Legalább most nyáron nem kéne. Ezt én egy rossz tanácsnak látom, és más is a tapasztalatom. Tudom, hogy ezt nem is te találtad ki,és te ebben hiszel, de én meg hiszem hogy egy teljesen téves felfogás.
Maximálisan egyetértek az előttem íróval a víz kérdésében! Hatalmas felelőtlenségnek tartom, hogy a kisbabák ne kapjanak vizet! Először is a víz, szinte azonnal távozik a gyomorból, tehát nem okoz telítettség érzést, nem fog a baba kevesebben enni, vagy jól lakni vele, másodszor pedig a víz a vese működését nagyban segíti, serkenti! Nyilván azért javasolják, hogy még több és több, és több anyatejet igyon a kicsi, de akkor is ilyen időben, kánikulában nagyon nagyon hiba víz nélkül hagyni a csöppségeket! Aki így te vegyen magához tehéntejet, és próbálja meg egész nap azzal csillapítani a szomjúságát! Egy friss, kellemes hőmérsékletű folyadék (víz, natúr tea) felüdülés a piciknek is, főleg ilyen kánikulában!
Stefix, azt látom, hogy nagyon lelkesen válaszolod meg a kétségbeesett anyukák kérdéseit, jó szándék vezérel, és én ezért tisztellek, becsüllek, hiszen számos kérdésemben ott szerepelt a válaszadók között a neved!
DE!:
Kizárólag építő jelleggel írom, mert semmi kritizálni való nincs benned, és ezek a gondolatok amik bennem vannak veled kapcsolatban, csak elképzelések, és tévedhetek is! Miért fontos neked ennyire az, hogy másoknak segíts, hozzátenném: ilyen szinten! Szinte már feladatnak, kötelességnek veszed a válaszadásokat!? Tévedek? Én úgy tudom róla, hogy vannak csodálatos gyermekeid, viszont ezzel ellentétben nagyon nagyon sok időt töltesz itt velünk, ami nekünk jó, de a családodnak? Tudod, én akkor viselkedek így, amikor szorongok, pszichésen rosszul vagyok, és mások problémáiba menekülök, mert akkor ideig-óráig nem kell szembenéznem a saját fájdalmaimmal, saját belső viszályaimmal! Segítesz nekünk, köszönjük, de vajon neked ki segít? Eszébe jut itt valakinek, hogy neked esetleg nincs szükséged valamire? Segítségre, tanácsra (bármiben)? Én szeretném felajánlani neked, hogy bármilyen jellegű gondolattal, kérdéssel, véleménnyel fordulj hozzám bizalommal, akár priviben is, mert nekem valami azt súgja... a te lelked nagyobb segítségre szorul...
Egy 8 hós kislány anyukája
Személy szerint nekem nem sikerült 3 hónapnál tovább szoptatnom a kisbabámat részben köszönhetően a védőnőm dilettantizmusának, és talán annak is, hogy két szopis tanácsadó küldött el egyéb elfoglaltságra hivatkozva akkor, amikor nagyon gyorsan szükségem lett volna a segítségre.
Nagyon, nagyon hasznosnak gondolom a szoptatási tanácsadást abban az esetben, ha valóban SEGÍTSÉGET kap az anyuka, és nem negatív kritikák tömegét.
A legbántóbb az egész szoptatásban az volt, hogy amikor nem, és nem ment normálisan, hiába próbáltam mindent, akkor a védőnő és a sokáig, sikerrel szoptató barátnőm is leírt engem. Mivel szerintük ilyen nincs. Pedig van, sajnos:(((
A véleményem az, hogy el kell fogadni azt mindenkinek, a védőnőnek és a szopis tanácsadónak is, hogy az emberek különbözőek testileg és érzelmileg is. Normális lelkületű anyuka szoptatni akarja a babáját. Van, akinek ez könnyebben megy, van, akinek nehezebben, és van olyan is, akinek nem sikerül. Mindent meg kell próbálni, viszont, ha a MINDEN után sem megy, akkor úgy gondolom, hogy egy kismamának abban kell a legnagyobb segítség és támogatás, hogy megértse, elfogadja, feldolgozza, hogy nem megy, a gyereknek pedig enni és inni kell. Ilyenkor egy szopis tanácsadó, védőnő ne érezze azt, hogy kudarcot vallott ő vagy az anyuka, hanem legyen a tápszer az utolsó, de nem lebecsülendő alternatíva. Talán ezen a vonalon kellene erősíteni egy kicsit:)
A víz itatásával pedig nagyon egyetértek. Én csak akkor adtam a kisfiamnak, amikor már nem szopott, de volt úgy, hogy a kutacsa beesett már az anyatejes időben is. Ilyenkor szoptatni próbáltam, csak hát nem volt elegendő a tejem:( Elvileg tápszer mellett sem kell itatni a babát, de akkor én adtam: láthatóan szomjas volt (kutacs, száraz ajkak).
Szia xstefix!
19 hónapja szoptatok, minden hónapban talizok az elejétől szopitanácsadóval (ilyen klub formában), így én is sokat tanultam a témáról! :)
Szerintem a legfontosabb az lenne, hogy előre fel lehessen "készíteni" a kismamákat!Sok sok infó hiányzik szerintem!
Az hogy nem mindig egyszerű a szoptatás, van hogy fáj, de nem kell kétségbe esni, 99%-ban van megoldás, csak szakmai segítség kell!Ha ezt tudnák a kismamák (és még nagyon sok mindent persze) akkor nekik is könnyebb lenne!
Nem megy mindig elsőre, de megéri esetleg kínlódni 1-2 hetet!
Meg, hogy nem egybből tápihoz nyúlunk a növekedésugrásoknál...
ÁÁÁÁ szóval az infóhiány!Az önbizalomhiány, a sok negatív megnyilvvánuklás miatt.....
Én nagyon szeretem az olyan kérdéseket, hogy még kismama vagyok de hogy an készülhetnék....
Nem tudom hogy lehetne erre megoldást találni, de szerintem a fő gond ez!
De amíg nincs kérdés addig itt nem lehet segíteni...Sajnos!
A babázós korszak elejéről,pedig nagyon köszönöm Neked is az építő jellegű tanácsokat! :)
Üdv vandusi411
Empátia.
Ami még szerintem nagyon nehéz ,de megtanulható a bizalom kialakítása tanácsadó és az anyukák közt.
Persze ez itt most nehezen megy egy ilyen forumon,de még itt is lehetséges.
Soha senkit még a legkissebb mértékben sem szabad elítélni,még akkor sem ha nem akar szoptatni.
Elérni azokat az anyákat akik nem tudnak megfelelő információkhoz jutni.
A gyerekorvosoknak és védőnőknek kötelezően előírnám egy szoptatási tanfolyam elvégzését.
4 gyerekes
A szoptatás egy csodálatos dolog ,sokkal-sokkal több mint a gyermeked etetése.
Szia!
Nekem is válaszoltál már több kérdésemre, és mondhatom rengeteget segített, lelkileg kicsit helyrebillentettél, eékezdtem hinni benn, hogy nekem is menni fog a szopiztatás, és sokat jelentett, hogy nem hurrogtál le amitt, mert pótlás kellett a picimnek, hanem bíztattál, hogy semmi gond! és ma ott tartunk ,hogy csak egyszer kell neki pótlás, akkor is csak a korának megfelelő tápszeradag felét eszi meg - és ez nekem nagy boldogság :) KÖSZÖNÖM!
Szerintem egy szopis tanácsadónak is meg kell tanulnia elfogadni, hogy nem minden anyukának sikerült szoptatni még segítséggel sem. Ez van! Van egy idő, ami után felesleges próbálkozni, mert úgysem fog menni és az egész a baba rovására megy. Ilyen van, nem egy, nem két anyukával történik ez meg. Viszont mivel mindenki szopis tanácsadóhoz fordul ezért szerintem nem ártana nekik sem felkészülni olyan esetere, amikor nem lehet segíteni. Igenis akkor javasolni kell más megoldást. Pl.: lehet fejni és cumisüvegből adni, vagy tápszer, vagy hozzátáplálni. És emellett azt is meg kell érteni, hogy az anyukák sem működnek a nagy könyv szerint. Nem mindenkinek van teje 3 óránkénti fejéssel. Van akinek akkor lesz több és több teje, ha hagyja pihenni a mellét. Én napi 3x fejtem és még fagyasztottam is le, viszont a 3 óránkénti fejéssel.... hát tápszerhez kellett nyúlnom.
Szóval úgy érzem a szopis tanácsadóknak is ki kéne lépni a sablonosságból, a "divat" diktálta tanácsokból. Nyitottnak kell lenni és nem szabad ragaszkodni a szabályokhoz.
Szia!
Azt gondolom, hogy a válaszaid nagyon alaposak, és felkészült vagy, de, és ezt bocsásd meg nekem, egy kicsit szűklátókörű. Tudom, hogy jót akarsz, de az is igaz, hogy sok anyuka aki hozzád, különböző fórumokhoz fordul segítségért, nagyon kétségbeesett, és tapasztalatlan. Amit Te mondasz mindig vagy fekete, vagy fehér, nem adsz annak lehetőséget, hogy valaki másképp gondolozik, másképp működik, mások a körülményei. Persze az is igaz, hogy akit nem érdekel, ill. nem ért egyet azzal amit Te képviselsz, akkor ne írjon olyan kérdéseket, vagy ne fogadja meg, amit javasolsz, de még egyszer mondom, nehéz, kilátástalannak tűnő helyzetben könnyen össze tud zavarodni az ember.
Amivel én konkrétan nem értek egyet, az az, hogy mennyire elítéled a cumit, és a cumisüveget. Nagyon sok ismerősömmel együtt, én is kénytelen voltam az első napokban cumisüvegből etetni a babámat, sőt tápszert is kapott, mert egyáltalán nem indult meg a tejem, és semmi baja nem lett tőle! Amikor már ment akkor először bimbóvédővel, majd amikor mindketten belejöttünk anélkül szoptattam, igény szerint, és nem lett cumizavaros. Szerencsés az, akinek egyből, simán megy ezek nélkül, de ha nem, nem dől össze a világ, és nem lesz feltétlenül negatív következnénye.
Ez csak egy építő jellegű kritika volt, mert hidd el, a tanácsaid ( és nem csak a tiédre gondolok most) éppen annyit tudnak ártani, ha nem jókor érkeznek, mint használni! Mindezek ellenére összességében azt gondolom nagyon sokat segítesz, nekem is, és mindenkinek!
REmélem segítettem, további jó "munkát":)!
Köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon hasznosak! :)
Ha már pár téma felmerült, azokra reagálnék is:
Amit én mondok, az is csak egy variáció a sok közül, ezzel egyre inkább tisztában vagyok én is. Nem tudom, a többiek mennyire jártasak a szakmai témákban (és nyilván még én se vagyok profi, sőt), de azért igyekszem azt "visszhangozni", amit a szakemberek tudnak. Ez nem azt jelenti, hogy nálu(n)k lenne az abszolút tudás, a többi javaslat pedig mehet a levesbe - de úgy gondolom, hogy azok, akik 1000 konkrét és/vagy hasonló esetet láttak már, elég jól meg tudják saccolni a dolgok lehetséges összefüggéseit. Ők sem tévedhetetlenek, persze, de a látásmódjuk és a tapasztalatanyaguk biztosan több, mint akár a miénk itt együttvéve. Szóval mind eszmei, mind gyakorlati szempontból közel áll hozzám akár a Liga, akár a kötődő nevelés ügye, és nagyra tartom azokat, akiknek az álláspontját "hirdetem".
Ráadásul, én is közéjük készülök majd egyszer, tehát bizonyos szempontból muszáj vagyok átvenni az ő gondolkodásukat, értékrendjüket (főleg, ha még én is ugyenezeket tapasztalom meg), különben nem lennék hiteles. De ez minden tudománynál így van: ahogy egyre magasabb szintre jutsz el az adott területen, egyre "szűklátókörűbbé" is válsz, hiszen már csak egy dolgot fogsz ismerni, de azt várhatóan jobban/nagyon. Úgyhogy a rugalmasság, nyitottság megőrzése számomra is (nagy) feladat és igyekszem is egyensúlyozni vele, hogy egyik oldal se lássa kárát. De jó, hogy megint emlékeztettetek erre.
A fenti okok miatt van az is, amit a vízről illetve a cumiról szoktam javasolni. Illetve inkább a víz az, amit kifejezetten nem ajánlok (szakmai megfontolásból), az üveget inkább csak fokozott óvatossággal. Utóbbival kapcsolatban annyit, hogy én is használtam a lányomnál cumit és üveget is, de emellett végül 40 hónapig szopott. - Viszont, az, hogy nekem vagy x anyukának relatíve "bevált", még nem jelenti azt, hogy mindenkinek be fog! Ezért tartozom én is azok közé, akik körültekintésre intenek, amikor erről van szó. És ez már a fenti téma is: a nagyobb tapasztalati anyag azt mutatja, hogy csökkenteni kell a kockázat esélyét, főleg, ha már alapból van valamilyen szoptatási nehézség (pl. cumizavar-gyanú). Hiába működött a dolog nálunk egyénileg, nem mondhatom azt másvalakinek a szakmai megkötések (és egyébként a józan ész) miatt sem, hogy nyugodtan, ha a statisztikák, a nagy számok problémát mutatnak/sejtetnek. Ha az anyuka mindenképp cumit akar használni, tegye meg - de akkor legalább nagyon figyeljen oda, hogy változik-e a gyerek szopási technikája stb., különben esetleg rosszul/rosszabbul járhat. (De ezt az utolsó gondolatot már nem mindig írom le, ezért tűnhet úgy, hogy megrögzött cumiellenes vagyok.)
Ami pedig engem illet: az illető anyuka jól ráérzett a dologra, való igaz, hogy vannak lelki problémáim, részben ezért is foglalkozom segítségnyújtással, más emberekkel. Engem is gyógyít, ha mások számára hasznos tudok lenni, bár tény, hogy mostanában néha túl sokat csinálom... Ez jelenleg pánikbetegségben mutatkozik meg, de már rajta vagyok a probléma átfogó és gyökeres kezelésén, mert tudom, hogy radikális változás kell, ha igazi eredményt akarok. De nagyon köszönöm a kedves felajánlást, jól esett, komolyan! Szuperül ráéreztél! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!