Igény szerint szoptatott babáknak nem fáj a hasa a gyakori evéstől?
A kislányom igény szerint szopizott de majdnem betartotta a 4órás közöket csak ritkán volt ennél sürübb.
Elvileg lehet hogy fájhat neki. Próbáljátok akkor meg hogy fejj le kicsit és a hátsó tejet kapja meg az laktatóbb.
Igény szerint szoptatok, de 3 hónapos a kisfiam, és most már tudom mikor van az, hogy nem éhes, csak más baja van.Ő pl nem is mindig igényli a cicim, mikor valami baja van, sokkal inkább megnyugszik, ha ringatom és suttogok a fülébe.
Így nem etetem túl, nem fáj a pocija.Amúgy általában tele eszi magát, és nem is igényli a szopit 2 óránkét.Ja és ha leteszem aludni és 20 percre rá megébred, előbb igyekszem simogatni, hogy visszaaludjon még, nem kapom egyből föl(persze ha sír akkor igen), általában visszaéaszik még.
Félig emésztett tej és hasfájás
Egyre jobban terjed az a tévhit, miszerint nem szabad kétóránál gyakrabban mellretenni a babákat, mert akkor a félig emésztett tejre ráeszi a frisset, az erjedni kezd és hasfájást okoz. Mint minden tévhitnek, ennek is megvan a valós eredete. Mi is ez?
A kisbabák nem óramû pontossággal szeretnének szopizni. A szoptatás nem csak etetés, hanem itatás, vigasz, közelség, melegség, mama íz, mama illat. Ebbõl következik, hogy egy kisbaba bármilyen gyakran felkéredzkedhet a mellre. A gyakori, igény szerinti szoptatás biztosítja a kisbabának mindazt, ami a jogos szükséglete. A legtöbb édesanya azt tapasztalja, hogy kisbabája a délelõtti órákban nyugodtabb, egyszerre többet szopik, de ritkábban, míg délután olyan, mintha folyton éhes lenne, állandóan a mellén szeretne lenni. Növekedési ugrás idején a kisbaba egész nap szopizni akar, szinte megállás nélkül, majd néhány nap alatt megtermeli magának a több tejet. Nagy melegben a babák gyakran szopiznak, de egyszerre keveset. Ha a mama ilyenkor mindig átteszi a babát a másik mellére, akkor a csecsemõ csak az úgynevezett elsõtejet fogja kiszopizni, ami laktózban gazdag. A bélbolyhok felszínén lévõ laktáz enzim nem bírja a rengeteg tejcukor feldolgozását, a cukor erjedni kezd, gázok keletkeznek és ez a folyamat komoly hasfáját okozhat a kisbabának. Tehát nem a gyakori szoptatás, hanem az elsõtej-hátsótej mennyiségének aránytalansága okozza a hasfájást!
Mi a teendõ? Semmiképpen sem az, hogy nem hagyjuk a babát igénye szerint szopizni. Érdemes arra biztatni a mamát, hogy hagyja minél tovább egy mellen szopizni a babát, mielõtt áttenné a másikra, hogy alaposan kiürítse a mellet és hozzájusson a hátsótejhez. Ha a baba nem akar pár percnél tovább a mellen maradni, akkor nem kell erõltetni, viszont érdemes a következõ 2-3 órában ugyanerre a mellre visszatenni. Nagyon bõtejû mamák esetében lehet javasolni az alkalmanként csak egy mellbõl való szoptatást, sõt extrém esetekben az is elõfordul, hogy 4-6-8 óránként kell mellet váltani. Eközben természetesen fejni kell a másik mellbõl, mindig annyit, hogy ne feszüljön.
Irta: Rózsa Ibolya, IBCLC
1. babámnak fájt, amint áttértünk arra, hogy nem me3gyünk 2-2,5 óra alá, rögtön javult a helyzet.
2. babám nagyon sokáig szopott 1,5-2 óránként, de neki egyáltalán nem fájt tőle.
Szóval elméletek ide vagy oda, ez teljesen babafüggő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!