17 hónapos gyereket leválasztani? Hogyan csináljam?
Nekem is cicifuggo volt a lányom, én 22 hónapos koraig bírtam, ugyanígy voltam, mint te.
Először is én este ülve szoptattam, ő pedig ugye feküdt az ölemben. Első nap, mikor úgy voltam vele, hogy ennyi, akkor langyos tejet adtam neki, tettem be halk altató zenét, illetve lefeküdtem az ágyra, ő pedig hozzám bújt és úgy itta a tejet.
Éjszaka talán egyszer kelt, hozzám bújt és visszaaludt.
Kb 2 nap után már nem is kereste egyáltalán a cicit. Ezután az éjszakákat is átaludta, este 9-tol reggel 7-8-ig. Én le is rgasztottam a mellem, hogy lássa, hogy nem tudok neki adni.
Nálunk ez így vált be, de minden gyerek mas.
Az előzetesen megtervezett, fokozatos elválasztás mindenképpen előnyösebb a hirtelen elválasztásnál, azaz annál, hogy előbb választanánk el gyermekünket, mint hogy ő erre felkészülhetett volna. Tervezett, fokozatos elválasztás esetén – két-három naponként napi egy szoptatást elhagyásával – tejtermelésünk fokozatosan csökken, és ez csak kismértékű telítettségérzéssel és kellemetlenséggel jár. Ezzel a beosztással mi is megbizonyosodhatunk arról, hogy babánk jól alkalmazkodik a változásokhoz; egyúttal a szoptatás ideje alatt nyújtott testközelséget nagyobb mértékű szerető odafigyeléssel is helyettesíthetjük. Némelyik csecsemőnek erős a szopási igénye, ezért ők más pótlékot keresnek, például a hüvelykujjukat szopják az elválasztás alatt vagy után. Ha az ujjszopást szeretnénk kiváltani, cumisüveget vagy cumit is használhatunk.
Tekintettel arra, hogy kisgyermekünk ebben a korban fejlődése alapján még felkészületlen az elválasztásra, a folyamat több hetet vagy hónapot is igénybe vehet. Ha ebben az időszakban fokozott odafigyeléssel segítünk neki, akkor a szopást könnyebben, minimális megrázkódtatással lesz képes abbahagyni.
kedvenc helyére. Ez lehet egy játszótér vagy egy barát háza, ami további figyelemelterelést biztosít. Ha ételt használunk helyettesítőnek, akkor az gyermekünk érdekében – cukorka vagy más édesség helyett inkább – egészséges, tápláló ennivalót legyen.
A figyelemelterelés egyes gyermekeknél hatékonyabb, mint másoknál. Néhányan sokkal gyakrabban akarnak szopni, amikor otthon vannak és unatkoznak, és ritkábban szopnak, ha elmennek otthonról, és elvonja figyelmüket az új környezet. Ilyen típusú gyermekek esetében az elválasztás ideje alatt célszerű a nap minél nagyobb részét az otthontól távol, olyan környezetben tölteni, ahol a kicsi jól érzi magát. Más gyermekek akkor szopnak gyakrabban, ha túl sok élmény éri őket. Ilyen gyermekek esetében célszerű a zavaró tényezőket semlegesíteni, és minél több időt otthon tölteni.
A szoptatás elhalasztása különösen hatékony az olyan gyermeknél, aki rendszertelen időben és helyen szopik. Ámbár ez csak akkor működik jól, ha gyermekünk elég idős ahhoz, hogy várni tudjon. Ha a halasztás azt az érzést kelti benne, hogy csak távol akarjuk őt tartani magunktól, akkor még elszántabban fogja igényelni a szopást.
A szopási idő lerövidítése általában hatékony a kétévesnél idősebb gyermekeknél, és némely gyermek számára ez a tervezett elválasztás jó kezdetéül szolgálhat.
Az alkudozás néha jól működik idősebb, szopó gyermekeknél. Gyermekünket, aki közel van a természetes elválasztáshoz, kölcsönös megegyezéssel talán meggyőzhetjük arról, hogy korábban abbahagyja a szopást. A legtöbb három évnél fiatalabb gyermek azonban nem elég érett és előrelátó ahhoz, hogy megértse az ígéret értelmét.
Legyünk figyelemmel gyermekünk reakcióira és annak megfelelően döntsük el, hogy melyik módszert részesítjük előnyben! Lehet, hogy az egyik ötlet hatékonyabb, mint a másik. Gyermekünk például szomorúvá válhat, ha elhalasztjuk a szoptatást, de jól érzi magát, ha eltereljük a figyelmét, és igényét mással igyekszünk helyettesíteni. Előfordulhat az is, hogy számára bizonyos szopási alkalmak fontosabbak, mint mások. Ilyen esetben a bensőségesebb alkalmak folytathatók az elválasztási időszakban is, és megengedhetjük neki, hogy a kedvenc szopásait hagyja abba utoljára. Ha gyermekünk még azután is ragaszkodik ezekhez a szopásokhoz, hogy a többivel már felhagyott, egy ideig még nyugodtan megadhatjuk neki ezt a lehetőséget. Például némely gyermek erősen kötődik a délutáni, és az esti elalvás előtti szopásokhoz – ilyenkor dönthetünk úgy, hogy ezeket a szoptatásokat addig folytatjuk, míg gyermekünk már le tud mondani ezekről is.
A fokozatos, tervezett elválasztás előnye, hogy váratlan helyzetek esetén rugalmasak lehetünk. Előfordulhat például, hogy megbetegedése esetén gyermekünk vigasztalásként többször is szeretne szopni. Ekkor visszatérhetünk a gyakoribb szoptatáshoz, míg a kicsi jobban nem érzi magát; az elválasztást aztán később folytathatjuk. Szükségtelen siettetnünk az elválasztást, hiszen az mind nekünk, mind gyermekünk számára elég nagy változás, és az alkalmazkodáshoz időt kell hagyni.
Barátnőmnek ezek segítettek.
Plusz van cici mese is. Azt is meglehet próbálni.
Ez röhej. Nem 17 hónapos, hanem majdnem másfél éves.
Úgy válaszd le, hogy ne add neki oda.
És mondjuk nem kaparászna, ha nem szoktattad volna az ágyadba. Te jó ég...mi van a mai anyukákkal? Tessék megedződni.
Azért ennek is megvan a folyamata minthogy ne add neki oda. A kicsiknek a cici nem csak étel meg ital.
Ez olyan mintha azt mondanám hogy én elveszem tőled minden felkészítés, előkészület nélkül a legszeretettebb tárgyadat vagy akár személyt.
Nyilván ha nem akarja szoptatni akkor le kell választani de annak megvan a barátságos hogyanja is.
A kicsi azt fogja kérni, amihez hozzá szoktatták. Ha te ahhoz szoktatod, hogy veled egy ágyban aludjon és csak a cici nyugtatja meg, akkor min csodálkozol?
Én szopi után mindig visszaraktam a saját ágyába, nem ringatom órákig, nem komfortol egész éjjel. Neki alvós takarója van, azzal nyugtatja meg magát. 2 éves lesz, 10 hónapos kora átalszik szinte minden éjszakát (nagyon max. 1x ébred, ha front van, vagy túlfárad) előtte is 1-2x kelt, mikor az intenzív mozgásfejlődéshez értünk rosszabb volt az alvása.
Este 8-tól reggel 7-8-ig jókat alszunk.
Szoktatás kérdése minden. Nem kell hagyni, hogy az legyen a nyugtatója.
Valószínűleg terhesség alatt sem szedtél omega 3 stb vitamint, azért idegbajos a gyerek.
En szedtem, minden nap ugyanakkor feküdtem le aludni és lett egy jól alvó gyerekem. Az én érdemem, mert már a terhesség alatt figyeltem erre. Te gondolom nem.
9, én nem figyeltem erre, mégis jó alvó a gyerekem.
Akkor ez kinek az érdeme?:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!