Mi az oka, hogy egyes gyerekeket rögtön az iskola elején kiközösítenek, és aztán soha nem is talál barátokat?
A gyerek (lány) amúgy egészséges, szép is, okos is, jól tanul. Miért kerülik el messzire rögtön ahogy meglátják? Miért nem ad neki senki esélyt? Évek óta megy ez, a gimiben ugyanez, és nem értjük, miért kerülik el messzire. Néha vannak barátnői, de egy idő után valahogy mindenki eldobja magától. Fiúkkal nem nagyon próbálkozik.
Mi bajuk vele?
Elég sokat foglalkoztam csoportpszichológiával és ennek alapján ki merem jelenteni, hogy ha egy gyerek peremhelyzetű, az mindig elsősorban rajta múlik. Akár tudattalanul is, de hárítja mások közeledését, nem fogadja el a csoportnormákat, stb.
Láttam olyan gyereket, aki úgy került új közösségbe, hogy eleve feltételezte, hogy őt mindenki utálja, és esélye nincs beilleszkedni, ezért már eleve úgy viszonyult a többiekhez, hogy a saját (téves) elképzeléseit vetítette ki rájuk. Aztán ugyanez a gyerek egyik pillanatról a másikra (de tényleg) vált a csoport teljes értékű tagjává, amikor változtatni tudott a hozzáállásán, és kezdeményezte a csatlakozást. Pillanatok alatt befogadták.
Valószínűleg a lánynak önértékelési zavarai vannak, ami miatt tévesen feltételezi, hogy mások hogyan viszonyulnak hozzá. És ezekre a feltételezésekre reagál, nem mások valódi viselkedésére.
De az önértékelési zavar valahogy kialakul! Nem így született. Valamikor az oviban kezdődött szerintem.
A csoportos tevékenységekkel nincs baja, szeretne csatlakozni, csak sose veszik emberszámba. Csak elviselik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!