Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Szerintetek szükség van...

Szerintetek szükség van oviban kötött foglalkozásokra, ha igen, miért?

Figyelt kérdés

Nem arra gondolok, hogy enni, aludni kötelező, hanem a napi tevékenységekre. Nálunk két ovi van, egyiknél kötelező foglalkozások vannak végig, másiknál szabad foglalkozások. A szabadnál is megvan a rendszer, és minden gyerekre figyelnek, hogy részt vegyenek mindenben.

Ha nincs kötött foglalkozás, tényleg nem fog tudni figyelni suliban?


2013. máj. 26. 23:18
 1/9 anonim ***** válasza:

szerintem mindkettő "kötött" csak máshogy hívják...

A szabad foglalkozás azért szabad,mert nem úgy kezdik, hogy "gyertek,üljetek le,énekelni fogunk" hanem valamilyen motivációval felkeltik a gyerekek figyelmét(vagy 2-3 gyerek figyelmét),tehát van egy kis bevezető, amire jó esetben előbb-utóbb minden gyerek odafigyel és utána kezdik a foglalkozást.Ha a gyereknek nincs kedve,akkor nem muszáj ott lennie,de ez ritkán szokott előfordulni, és figyelnek rá,hogy ne "maradjon le".

2013. máj. 26. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szerintem a kötött foglalkozások sem rosszak. Nálunk az volt, hogy kiscsoportban semmi nem volt kötelező, az óvónők csak igyekeztek bevonni a gyerekeket, de aki nem akart részt venni, azt nem erőltették. Középsőtől már kötelező volt. Én úgy gondolom, hogy azért nem egy tragédia és gyerekkínzás az, ha naponta egy kicsi időt egy játékos foglalkozással (ének, rajz, mese) kell eltöltenie akkor, amikor mondják.


Otthon is azt csináltam, hogy amikor középsősek lettek a gyerekek, bevezettem, hogy az esti mesélés előtt még egy könyvet előveszünk, és abban megnézegetjük vagy a növényeket, vagy állatokat, hangszereket, stb. Ezt akkor még kiválaszthatták. Amikor nagycsoportosok lettek, akkor én mondtam meg, hogy aznap melyikből "tanulunk". 15 perc volt az egész, utána jött a mese. Első alkalommal reklamált a nagyobb, hogy ő nem a növényeket akarja, hanem mást.

Mondtam, hogy bocsi, az is sorra kerül, de most ezt tanuljuk és hamarosan iskolába kell menned, az meg nem kívánságműsor. Ha énekóra van akkor énekelsz, ha rajzóra, akkor rajzolsz, ha olvasás, akkor olvasol.... Meg is értette hamar, az iskolában sem volt különösebb probléma egyikkel sem.


Úgyhogy én annak a híve vagyok, hogy a gyerekeknek kell a kötött foglalkozás, persze életkoruktól függően egyre hosszabb ideig és játékos formában, de nem árt ha megtanulják, hogy nem mindig 100%-ban az történik amihez épp kedvük van.

2013. máj. 27. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Én emlékszem ovis koromra, hogy elég unalmas volt az ovi alapból, de az ilyen kötött foglalkozásokat nagyon élveztem. Olyan jópofa, számomra érdekes programok voltak, szóval szerintem is jó dolog.
2013. máj. 27. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A "kötött" foglalkozásoknál is van motiváció, egy kis ráhangolódás a témára, akár pár mondat, kérdések, egy vers vagy ének.

A "szabad" foglalkozásoknál előfordulhat az, hogy nem vesz részt rajta minden gyerek. Van olyan gyerek, akit hat lóval se lehet odarángatni. És amikor a szabad foglalkozásnál az óvónő azt mondja, hogy Pistike, most gyere ide, ülj le velünk mesét hallgatni, na az már nem szabad, mert a gyerek nem magától ment oda.

Nem kell tartani a kötelező foglalkozásoktól, nem órákig ülnek egy helybe a gyerekek. Nálunk van egy fél órás foglalkozás, ahol van mese, vers, ének, anyanyelvi játék, mozgás. Aztán a nagycsoportosoknak van egy fél órás foglalkozás, mindennap más. Környezet, ének, matek, német. (német nemzetiségi ovi, vegyes csoport.)

2013. máj. 27. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
No nekem aztán volt szerencsém látni a különbséget. Több, mint 30 évig első-másodikosokat tanítottam. Az első időben még kötelező, kb. 20 perces foglalkozások voltak, abban az időben az óvodákból kikerült gyerekeket nagyon jól lehetett tanítani, rengeteg volt tanítványom lett diplomás (nem mai büfészakokra gondolok), jól lehetett alapozni, gyönyörűen olvastak, számoltak. Aztán bevezették az egyéni kezdeményezést, nincsenek kötelező foglalkozások, csak aki akar, az megy oda...ezeket a gyerekeket már nehéz lekötni, közel sem tanultak meg olyan jól olvasni, számolni, képtelenek hosszabb ideig figyelni... ha bekerül hozzám egy gyerek, még azt is megmondom néhány óra után, melyik óvodából jött. Minden esetre egyes óvodákból hatalmas előnnyel indulnak a gyerekek.
2013. máj. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Az utolsóval értek egyet,hasonlót mondott a mi tanítónénink is.Szerintem szükség van kötött foglalkozásra.Vannak gyerekek akinek az érdeklődését nagyon nehéz lehet felkelteni,állandóan izgő-mozgók,legalábbis a mi ovinkban vannak páran,akik inkább szaladgálnak mint leülnének valami kötöttet csinálni.A másik hogy az élet maga sem így működik hogy azt csinálunk amit akarunk,és ezt el kell kezdeni időben.Persze nem mindenki szeret pl. rajzolni,vagy feladatlapot csinálni,de pár percre nem árt ha van egy kis kötöttség.Én úgy gondolom a mai gyerekek amúgy is nagyon szabadon vannak nevelve.A szabadnál hogy figyelnek és érik el hogy minden gyerek részt vegyen mindenben?Ez mondjuk érdekelne.
2013. máj. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

itt az óvónőnek van nehezebb feladata, mert figyelnie kell minden gyerekre. Nálunk úgy van, hogy napi feljegyzéseket készítenek, így követik nyomon, ki miben vesz részt. Ha valaki semmi áron nem akar részt venni valamiben, akkor nem erőszakolják rá, de azt mondták, ilyen nagyon ritkán van, mert előbb utóbb mindig csatlakoznak a gyerekek.


Pár óvónő azt mondta, nekünk, hogy az iskolaérett gyerek tud figyelni az iskolában, mindegy előtte milyen felkészítést kapott. Azt mondták, hogy ha tényleg érett rá, akkor nagyon gyorsan megszokja, hogy egy helyben üljön, és figyeljen.


Azért tettem fel a kérdést, mert mi végülis a szabad foglalkozásos ovit választottuk, mert a másik nagyon szigorúnak tűnt, nem csak a kötött foglalkozások miatt, hanem összességében, ahogy az ovi működik. Nehéz volt dönteni, az a baj, hogy mindkettőnek van előnye is, hátránya is.

2013. máj. 27. 23:59
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem az az ovi jó ahol lekötik a gyerekemet különbözö feladatokkal,játékos ügyességgel.Mi Budapesten jártunk az egyik kerületben lévő oviban és meg voltam elégedve nagyon.Fejlödött ois a fiam.Sajnos elköltöztünk és egy másik oviba kerültünk ahol semmit nem csinálnak.Olyan mintha napközis ovi lenne.És a fiamon észrevenni a külömbséget.Szóval ha választanod kell a gyereket nézd,hogy fejlődjön.
2013. máj. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy ez csak közbe fog kiderülni. :-)
2013. máj. 28. 14:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!