Hova adják be ezeket a gyerekeket? Több lent.
Szimplán érdekel.
Ha egy nőnek szülés után nem kell a gyermeke, akkor ott lehet hagyni a kórházban? Ha nem, akkor hova kell vinni?
És ha a gyermek már nagyobb? Pl. 8 éves?
Kérlek ne azon akadjatok fent, hogy valaki otthagyja tényleg, csak már régóta érdekel ez a kérdés és sehol nem találtam rá választ.
Csak úgy a kórházban otthagyni nehéz, hiszen minden adatod megvan.
Aláírtnak egy lemondó nyilatkozatot és, ha letelik a "türelmi" idő, akkor örökbe adható.
Ha inkubátorba helyezik, ott is van egy kis idő, amíg várnak, hogy jelentkezzen a szülő, ha letelik és nem jelentkezett senki, örökbe adható.
Ha valahol otthagyod, akkor nyomozást indítanak a szülők ellen kiskorú veszélyeztetése miatt. Így természetesen nem adható örökbe.
8 évesnél is hasonló. Gyámügy és ott vagy teljesen lemondasz róla és örökbe adható lesz. Vagy átmenetileg kéred az elhelyezését, amíg újra biztosítani tudod a megfelelő körülményeket a neveléséhez. Ilyenkor nem adják örökbe és látogatható stb.
Értem. Köszönöm a válaszokat! :)
És ilyen inkubátorok hol vannak?
#4 inkubátorba olyanok teszik, akiket egész terhesség alatt nem látott orvos és szülés sem kórházi körülmények között történt.
Máskülönben kinyomozható, hiszen a védőnő keresni fogja a babát és a rendszerben nyoma lenne a terhességnek.
Újszülöttnél máshogy működik, mint nagyobb gyereknél.
- ha a szülőanya már előre tudja, hogy le fog mondani a gyerekről, megkereshet egy alapítványt. Ők segítenek a terhesség alatt, az ügyintézésben és segítenek választani a náluk várakozó párok közül, tehát a babát már akár a kórházból a leendő családja viheti haza. Az alapítvány mindent elintéz, de a szülőanyának alá kell írnia egy lemondó nyilatkozatot.
- a szülőanya a kórházban jelzi, hogy nem szeretné vagy nem tudja megtartani a babát. Ilyenkor az illetékes kórházi dolgozó intézkedik, és szintén lemondó nyilatkozatot íratnak alá. Szerencsés esetben a baba a kórházból itt is azonnal családba kerül, más esetben átmenetileg nevelőszülőkhöz, de általában csak pár hétig. Abban különbözik az alapítványi úttól, hogy a szülőanya és a leendő szülők nem ismerik meg egymást, így nem tudja, kihez kerül a gyerek.
- a szülőanya eltűnik, és a kórházban hagyja a babát. Ez a legkevésbé korrekt mód, mivel ilyenkor nincs lemondó nyilatkozat, tehát a gyerek nem válik örökbeadhatóvá. Csecsemő otthonba vagy nevelőszülőhöz kerül, miközben hónapokig várni kell, hogy a szülőanya keresi-e. Ha nem, akkor elindítják az örökbeadhatóvá nyilvánítás folyamatát, ami elhúzódhat. A kórházban hagyott gyerekek általában fél-másfél évesen kerülhetnek családba, pedig rájuk is rengeteg pár várakozik.
- a szülőanya végig titkolja a terhességet, és nem kórházban szül, majd a babát inkubátorba helyezi. Ez azonnali lemondásnak minősül, tehát a baba rögtön családba kerülhet, és a szülőanyát sosem keresik.
Ha a szülőanya férjnél van vagy az apa tett apasági nyilatkozatot, akkor neki is le kell mondania.
Nagyobb gyerekről ritkán szoktak teljesen lemondani. Ezt a gyámügyön lehet megtenni mindkét szülő beleegyezésével. A nagyobb gyerekeket általában gyermekvédelmi okokból kiemelik a családból, és döntenek a további sorsukról. Jobb esetben közeli rokonnál vagy nevelőszülőnél helyezik el őket, rosszabb esetben nevelési intézménybe kerülnek. Vagy végleg elveszik őket a szülőktől és örökbeadhatóvá válnak, vagy idővel visszakerülnek, vagy a rendszerben maradnak felnőtt korukig.
A gyereket csak úgy "elveszíteni" vagy kórház lépcsőjén, idegenek küszöbén, templom előtt, stb. helyen hagyni semmilyen korban nem lehet. Ez nem minősül lemondásnak, viszont súlyos bűncselekmény, így a szülőket megkeresik és büntetik. A gyerek pedig nem válik ettől örökbeadhatóvá, tehát nincs esélye családba kerülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!