Mennyi idő után veszi észre a gyámügy, ha a gyerek nem jár oviba? Mit tesznek ilyenkor?
Az unokámról van szó. 4 és fél éves, 1 évet járt már oviba. Azonban kb. 2 hónappal ezelőtt az óvónők behívatták a lányomékat, és közölték velük, hogy a kislánnyal nagy gondok vannak, szellemileg visszamaradott, így különleges fejlesztésre szorul, speciális óvodába kell vinni. Ilyen óvoda a mi településünkön (ahol a lányomék is laknak) nincs, csak a 30 km-re lévő városban. Mivel ők nem akarnak naponta ennyit ingázni a gyerekkel, ezért elhatározták, hogy inkább odaköltöznek. Ennek már lassan 2 hónapja, de még mindig itt laknak, nem találnak albérletet. A gyerek pedig otthon van, a régi oviba már nem jár, az újba meg még nem íratták be.
Most már én kezdek egyre jobban megijedni, hogy nem lesz ebből baj? Hiszen az óvoda kötelező. Ha a gyámügy észreveszi, hogy nem jár a kislány, akkor kijönnek? Mit tehetnek ebben az esetben?
Bárki tud bármit ezzel kapcsolatban, kérem írjon.
Egy aggódó nagymama
Nem értem. Az óvónő mondta, hogy baj van? ez nem így működik! az óvónő javaslatot tesz, higy vigyék el a gyermeket nevelési tanácsadóba vizsgálatra (ha nem viszik maguktól, akkor felszólítás után majd kötelezik). ott megállapítják, hogy mi a baj és mekkora a baj és ha szükséges, írnak elő fejlesztést.
Ha az ovi alapító okiratában szerepel, hogy integráló az intézmény, akkor pedig az ovinak MEG KELL oldania azt, hogy a gyermek megkapja a neki járó fejlesztést, de sni-sként attól még nyugodtan maradhat ott.
De a szülők engedélye, beleegyeése nélkül nem is értem, ki vizsgálta a gyereket, ami alapján szellemileg visszamaradottnak titulálták.
Hogy őszinte legyek, egy kicsit örülök, hogy végre a szemükbe mondták, hogy a gyerekkel gondok vannak. Én már egy ideje sejtettem, hogy valami nem stimmel vele. Például, hogy a kora ellenére nem beszél. Nem azért mert szégyenlős, vagy nem akar, egyszerűen nem tud. Artikulátlan hangokkal fejezi ki magát, nagyon nehezen lehet kihámozni belőle bármiféle értelmet, hogy mit szeretne közölni. Egyáltalán nem szobatiszta (nem is értem, hogy vehették fel így óvodába). Az oviban is csak a baj volt vele, a többi gyereket vagy nagy ívben kerülte - étkezéseknél nem volt hajlandó asztalhoz ülni és együtt enni a többiekkel - vagy piszkálta, bántotta őket. Én 3 gyereket felneveltem, így ezek a dolgok feltűntek. Sajnos a lányomnak hiába mondtam többször is, süket fülekre talált.
Végül a férje egyszer kikérte magának, hogy "lehülyéztem" a gyereket (holott ilyet nem mondtam, csak annyit, hogy talán érdemes lenne szakemberhez fordulni vele), és durván közölte, hogy ne szóljak ebbe bele, az ő dolguk, a gyereknek semmi baja, nekem meg semmi közöm. A lányom persze őt védte, és azóta nem beszélnek velem.
Ezért fogalmam sem volt erről a dologról, egy ismerőstől hallottam csak a faluból, hogy ez történik náluk. Így pontosan azt sem tudom, hogy ezt a diagnózist ki vagy mi alapján állapították meg.
De ez nem tartozik szorosan a kérdéshez, ezért nem írtam bele az elején.
Valami nem kerek. 1 éve jár már oviba, de még csak most szóltak, hogy baj van, pedig feltehetően korábban sem beszélt és nem volt szobatiszta. Ha valóban ilyen, illetve beilleszkedési gondok vannak, akkor azt hamarabb jelzi az óvónő, vagy pedig igenis fel vannak készülve ilyen gyerekekre is, csak most valahogy már terhessé vált nekik a dolog. Mondjuk ez nem indok a gyerek kirakására.
Vagy pedig koránt sem akkora a gond, mint ahogy te látod... ez is lehet. Főként, hogy elképzelhetetlen, hogy egy ilyen gyerek ne jusson időben szakemberhez, hiszen ott vannak a kötelező státuszvizsgálatok, ahol kiszűri a védőnő, gyerekorvos az ilyen problémát és igenis küldi a gyereket (először csak javasolja, majd kötelezi a szülőt) szakvizsgálatra.
Senkit sem fog érdekelni,hogy nem jár 2 hónapja oviba.
Az én gyerekem szintén beszéd és szobatisztaság miatt maradt egy évet bölcsiben(másik városban, mert költöztünk, a jegyző több, mint fél év után küldött egy értesítőt(amit nem én vettem át és elkallódott), majd fél évre rá küldtek egy papírt, amin beidéztek szabálysértésért, mert ez annak számít, nem ám dráma meg gyámügy. Végül megszüntették az eljárást, hisz a gyerek járt intézménybe, csak a hír nem jutott el a jegyzőig. Viszont rákérdeztem mi lett volna, ha nem szüntetik meg. Kemény pártízezres bírság(visszaesőknél asszem max 300) és felszólítás, hogy irassam oviba.
Ennyi a hatalmas történet, köze nincs a gyámügyhöz.
Másik oldalról az óvoda köteles jelenteni az esetet, és szakértői bizottsághoz küldeni a gyereket vizsgálatra. Csak úgy elbocsátani a körzetes nem bocsáthatja el, max a szülő irathatja ki. Amíg ez a papírmunka lezajlik és levelet kapnak a bizottságtól, az bőven több, mint két hónap(nekünk egy évbe telt bejutni oda, de "sürgős" eseteknél is 3 hónappal lehet számolni).
A gyerek nem feltétlen szellemileg sérült. Ha nem tud beszélni(mint az én gyerekem), az lehet simán artikulációs vagy egyéb ismeretlen eredetű gond. Az sem feltétlen utal értelmi problèmára, ha nem csinálja, amit mondanak/nem jön ki másokkal, ezeregy más dolog lehet, aminek egy év múlva nyoma sem lesz(mint nálunk).
Erre utalni szaktudás nélkül felháborító. A szülők nem kötelesek veled megosztani a gyerekükről tudott dolgokat. Én sem mondtam el azoknak semmit, akikkel nem volt jó a viszonyom, akkor sem, ha családtag.
A bejelentés pofátlanság lenne, maradj ki a dologból, játssz sokat az unokáddal kéretlen véleménynyilvánítás nélkül.
Normális nagymama ilyenkor utánanéz a neten a fejlesztő tevékenységeknek, és ezeket játssza a kicsivel. Továbbá megbízik annyira a gyerekében, hogy az felelősségtudatosan neveli az ő saját gyerekét. Ha mégsem, azt írhatod a magad számlájára, hisz te nevelted őt. Nem kell mindenről tudnod.
Egyébként az a fejlesztés, amit megítélnek hetente kemény 2, nagyon max 3 óra(súlyos eseteknél), ami mondókázással, akadálypályával és játékokkal telik.
Nem tudnak a gyógypedagógusok csodát tenni, semmi életbevágó dologról nem maradt le az unokád 2 hónap alatt. Hagyd, hadd éljék az ő életüket, te pedig a sajátod miatt aggódj inkább.
Egyébként 5 éves korig lehet kérni felmentést az óvoda alól.
Azzal meg ne foglalkozzatok, hogy az óvónők szerint értelmileg sérült, az első intézményben az én gyerekemre is ezt mondták a hozzánemértők, és most 4 évesen szobatiszta lett, összead, kivon, rövid szavakat kiolvas, logikai feladatokban ügyes, 60ig számol és folyékonyan beszél, bár még nem a legjobb a kiejtése, ami miatt logopédushoz kezdett járni nemrég.
Nem amiatt a kemény összvissz 20 óra miatt, amit a diagnózistól a fejlesztőped töltött vele, hanem mert napi 12 órában magyarázok és játszok vele és viszem gyerekek közé egy csomót, miközben személyre szabottan segítem megoldani a konfliktushelyzeteket.
Amúgy, ha értelmileg sérült, akkor sem azon a pár óra kimaradt fejlesztésen múlik a dolog.
Nem csinálj nagyobb problémát a családnak(nem, mintha tudnál a piszkalódáson kívül), inkább segítségre fordítsd az energiád.
91/G. § * (1) * A nevelési-oktatási intézmény vezetője a mulasztás igazolására előírt határidő lejártát követően haladéktalanul jelzi a védelembe vételi eljárás lefolytatására illetékes gyámhivatalnak, ha a gyermek igazolatlanul mulasztott óvodai nevelési napjainak a száma az adott óvodai nevelési évben elérte a húszat, vagy a gyermek (fiatal felnőtt) igazolatlanul mulasztott kötelező tanórai foglalkozásainak száma az adott tanítási évben elérte az ötvenet. Kiskorú esetén a jelzéssel egyidejűleg a nevelési-oktatási intézmény vezetője megküldi a gyámhivatalnak az óvodai nevelésben való részvételi kötelezettség vagy a tankötelezettség, az iskolalátogatási kötelezettség nem teljesítésének okait és e kötelezettségek teljesítésének előmozdítására vonatkozó javaslatát tartalmazó írásbeli véleményét.
(2) * A gyámhivatal a nevelési-oktatási intézmény vezetőjének (1) bekezdés szerinti jelzése alapján, a jelzés beérkezését követően
a) nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban elhelyezett gyermek esetén megküldi a nevelési-oktatási intézmény jelzését és írásbeli véleményét a gyermekvédelmi szakszolgálat számára a gyám tájékoztatása és a gyámi tevékenység szakmai segítése, ellenőrzése érdekében,
b) * az a) pont alá nem tartozó esetben, feltéve, hogy a családi pótlék jogosultja nem a szociális intézmény vezetője, büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka vagy a javítóintézet igazgatója, - a nevelési-oktatási intézmény vezetőjének (1) bekezdés szerinti jelzésének megküldésével egyidejűleg - levélben kezdeményezi a családtámogatási feladatkörében eljáró járási hivatalnál a családi pótlék szüneteltetését elrendelő eljárás megindítását, valamint
ba) a 16. életévét be nem töltött, védelembe nem vett gyermek esetében hivatalból megindítja az eljárást a gyermek védelembe vétele iránt,
Utolsó ez csak akkor van, ha mulasztott a gyermek egy intézményben! Jelenleg egyikbe sem jár, így mulasztani sem tudott sehol x időt, nincs intézmény, aki jelezné.
Nem ez lesz a forgatókönyv, hanem az, mint nálunk, de szerintem még mielőtt bármi történne, be fogják iratni(2 hónapon belül, lehet erre a 3 hétre már nem szívesen szoktatnák át a kicsit, mert bezavarna neki az utána lévő téliszünet).
Ha január végéig kezd a kicsi az új oviban, senki sem fog ezen a kiesett időn rugózni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!