Számomra fehér folt, ismeretlen: konkrétan ERDÉLYI magyar gyerekdalokat tudtok? Főleg a dallamok érdekelnek. (Maradjon, kérem, a nevelés résznél a kérdés. )
(Szeretném, hogy a gyereknevelés résznél maradjon a kérdésem. Köszönöm.)
Foglalkozom gyermekek nevelésével (szakmám szerint), és valamelyest képben vagyok az erdélyi népzenével is.
Azonban mindig is Magyarországon éltem, és mind érettségi előtt, mind pedig a főiskolán kizárólag magyarországi gyermekdalokat tanultunk, ismételtünk.
Se szakirodalomban, se semmilyen gyűjteményes kötetben sose láttam olyan megjelölést, hogy konkrétan ez, vagy az a gyermekdal Erdélyből származna. Stílusra is egy kaptafa a legtöbb magyarországi gyerekdal (egyébként sokat szeretek ezekből, nincs velük gondom).
Tehát vagy ismerek erdélyit, csak fogalmam se volt eddig, hogy onnan való, vagy itt Magyarországon nem terjesztik, és az iskolarendszerbe se kerül.
Van némi közöm származás tekintetében Erdélyhez, és az erdélyi népzene egy része közel áll hozzám. Mindezek, plusz mivel gyermekneveléssel foglalkozom, évek óta szeretném választ kapni a kérdésemre, eddig hiába...
FŐLEG ERDÉLYIEK válaszait várom!
Köszönöm, ha tud valaki...
Például a "Cifra palota", vagy az "Elvesztettem zsebkendőmet" is erdélyi dalok.
Guvadj,guvadj furulya
A macskának négy a lába
Kottákat találsz online.
Kedves előző, örülök, hogy végre valaki érdemi választ is adott, bár a másik illetőnek is köszönöm Balatoni Katát. :)
Kedves előző, mennyire biztos, ezek erdélyiek?
Egyébként igen, ezek közül ismerem pl a Cifra palotát és valóban gyerekdal.
Hogy egyértelmű legyen: olyan dalokat keresek Erdélyből, melyek egyértelműen gyerekeknek valóak, tehát óvodás dalokat! :) A Cifra palota, igen, ilyen, csak kérdés, hogy tuti Erdélyből ered-e a klasszikus dallammal? vagy ott más a dallama, mint Magyarországon?
Annyit hadd kérjek még, hogy ha valaki tud még konkrétan óvodásoknak való dalt, amely biztosan Erdélyből ered, a tájegységet is adja meg, legyen szíves. Köszönöm. :)
És kifejezetten kisebbeknek valóakat keresek, ami 2-6 éveseknek való. :)
ERDÉLYI DALLAMmal. :)
A népdalgyűjtésben az az egyik furmányosság, hogy sajnos keveredést okozhatnak az egyes dallamváltozatok. Hiszen ugyanavval a szöveggel létezhet egy adott címhez pl erdélyi dallam is, meg magyarországi dallam is.
Dallamokat valóban nem szöveg alapján csoportosítunk, viszont egyes dallamtípusok nevüket valamelyik változat kezdősoráról kapják. A Vidrócki híres nyája...ez egy dallamtípus. Ennek a típusnak van variánsa ami Lovat lopott Fehér László szöveggel kezdődik. Dallam alapján akkor is ide tartozik ha van Fehér László lovat lopott dallamtípus is.
Az viszont evidens hogy gykn senki nem gyűjtés helye,ideje,gyűjtő neve,kotta rendszerezéssel fog neked dalokat küldeni. Elmondják a dal címét mint ötletet, onnantól egy kis időt rászánva te is utána tudsz nézni a részleteknek. Hol?
Irodalom:
Magyar Népzene Tára
Dobszay: A magyar dal könyve
Úgy rémlik mindkettő külön fejezetet szentel a gyermekdaloknak.
Online adatbázisok:
Bartók-rend
Népzenei példatár
Minden tájegységnek megvannak a maga előadásmódbeli, dallamszerkesztési sajátosságai. A "magyarországi" sem valami uniform dolog. Magyarországot is felezi a dunántúli és középső dialektusterület, ezeken belül is számos csoport van.
Hogy mi gyerekdal az megint kicsit önkényes manapság. Szöveg és énekelhetőség alapján válogatják melyik dal való gyerekeknek. Házasodik a tücsök, Hejj Dunáról, Érik a szőlő- ezek mind ugrós táncdalok mégis ovisokkal énekeltetik. Tényleges gyermekdalok csak a gyermekjátékdalok, meg egyes tevékenységekhez kötött dalok pl. Bújj, bújj zöld ág, Guvadj,guvadj furulya stb. De kár lenne csak ezekre korlátozni hogy mit énekeljenek.
Guvadj,guvadj furulya- mezőségi
A macskának négy a lába- alcsíki
Cifra palota- Az általánosan énekelt változata úgy tudom kászoni
Elvesztettem zsebkendőmet- biztosan vannak erdélyi változatai, szerintem azok terjedtek el de nem mondom biztosra.
Ennyit tudtam segíteni.
Köszönöm a válaszod. :) Egyébként tisztában vagyok avval, hogy nem uniformizálhatók teljes Magyarországra a népzenei stílusok (sőt, Mezőségen falvanként is jelentős eltérések vannak, már amelyek között persze).
Egy szóval nem is utaltam arra, hogy a magyarországi népzenék stílusa egységes volna. Arról írtam, hogy nekem nem Magyarországról való gyermekdal kell jelenleg, hanem Erdélyből. :)
Nem tudom, miért értelmezted félre, akárcsak azt, hogy kifejezetten és egyértelműen gyerekdalokat keresek. Nem feltétlenül gyermekek számára, hanem amatőr "kutatásom" okán. Pontosan ezért olyan gyermekdalokat keresek, melyeket nagyon nehéz volna "felnőtteknek is valóként" feltüntetni. Ahogy kitértél rá: valóban többek között a gyermekjátékkal egybekötött dalok pl általában elég egyértelműen gyermekdalok.
A fő célom evvel az, hogy megtudjam, melyek a fő stílusjegybeli eltérések a magyarországi gyermekdalok, valamint a belső Erdélyi (székely, mezőségi stb) gyermekdalok között, mivel egyelőre ez homály számomra. Ha tudsz konkrétan erről is írni, megköszönöm. :) (Van több célom is avval, hogy önállóan utána próbálok ennek járni, de most nem részletezem a továbbiakat.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!