Akik oltattátok kullancs ellen a gyerekeket, tapasztalt valaki mellékhatást? A gyorsított oltás, hogy zajlik? Mennyi be kerül az oltóanyag, és hány kell belőle? aki tudja légyszí segítsen.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Szerintem fölösleges dolog. Egyszer is kicsi a valoszinusege, h kullancs aldozata legy, masodszor ha mar az lettel, bekened zsirral, s addig csavargatod a potrohat, pontosabban korulotte, érintven a potrohat, orajarasaval ellentetes iranyba, mig ki nem esik. S kesz. Ha 72 oranal tobbet van benned, az tenyleg veszeles, amugy semmi gond nincs.
Ja, és ennek a megoldasnak nincs mellekhatasa, ingyen van.
Abszolút off, de muszáj leírnom:
a zsírral, vajjal, alkohollal, akármilyen anyaggal való kenegetést FELEJTSÉTEK EL! Ha a kullancs fulladozni kezd visszaöklendezi a béltartalmát amiben a kórokozók is vannak. A potrohnál se fogjátok, annak a nyomogatása szintén rossz. Egy jó csipesszel, minél közelebb a bőrhöz kell kivenni, ha a fej beleszakad az se baj.
Azt, hogy a gyerekemnek érdemes-e oltást beadatni vagy nem, pont az ilyen válaszok miatt én nem itt kérdezném meg, hanem orvostól. Amit laikusként mondani tudok az az, hogy a szövődmények elég súlyosak is lehetnek, ha olyan területen éltek megfontolnám az oltást, vagy ha sokat kirándultok kullancsos helyre.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
"Hasonló elvek alapján nem ajánlott a bőrbe fúródott kullancs kiálló potroháját folyamatosan tekerni. Ezzel csak azt érjük el, hogy a kullancs megpróbálja magát egyre mélyebben beásni. Rosszabb esetben pedig a forgatás miatt a kullancs teljes béltartalmát átpumpálhatjuk az áldozatba.
A kullancs hatékony eltávolítására használjon kullancs eltávolító csipeszt, amit a gyógyszertárban bármikor beszerezhet, de alternatív megoldásként erős cérnával is próbálkozhat."
"A közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem jó ötlet a hozzád szegődött kullancsot vajjal, kölnivel, zsírral vagy testápolóval bekenni, majd tűvel, hegyes vagy lapos végű csipesszel ide-oda tekergetve eltávolítani - ezzel csak azt éred el, hogy a megrémült rovar mélyebbre ássa magát vagy beléd pumpálja béltartalmát.
A szakemberek szerint ha egy határozott mozdulattal, ujjal, körömmel vagy akár bicskával próbálod meg bőrödről letépni, nagy baj nem érhet. A lényeg, hogy ügyelj arra: a rovar potroha ne szakadjon fel, mivel akkor a sebeden keresztül a fertőzött kullancs béltartalma könnyen szervezetedbe kerülhet. A fej beszakadásától sem kell tartanod, mivel ez néhány nap múlva magától fog kilökődni testedből.
A legveszélytelenebb megoldás, ha beszerzel magadnak a legközelebbi patikából egy kullancseltávolító kanalat, aminek szakszerű használatával könnyedén megszabadulhatsz az erdőben összeszedett rovartól. Először fertőtlenítsd le a csípés környékét, majd fogd össze a bőrödet és az összepattintott kanál V alakú részét csúsztasd a rovar alá. A kanalat ezután néhányszor jobbra-balra pödörd meg, és a kullancs már kint is van. A műveletet egy újabb fertőtlenítéssel fejezd be, és persze minél rövidebb úton szabadulj meg a kioperált élőlénytől.
"A számos innovációs díjat nyert magyar találmány, a kullancskanál jelen formájában csak a
kifejlett, nagyobb testű kullancsok eltávolítására használható, így az állatgyógyászatban
ragyogó eszköz lehet. A humán gyakorlatban viszont egyrészt a kifejlett kullancsok
eltávolítása ritkán okoz gondot, közönséges, hegyesebb csipesszel is meg lehet őket fogni a
feji végükhöz közel. A kanállal eddig egyetlen páciensem tudta eltávolítani a kullancsot, ezzel
szemben legalább 100-nak nem sikerült.
Az előbbiek értelmében ne használjunk krémeket, olajat, zsírt, kölnit és ne tekergessük a
kullancsot. Hagyjunk viszont fél percet, miután megfogtuk a bőrhöz közel, és lassan húzni
kezdtük, hogy a parazita maga eressze el a bőrünket, így nem kell attól tartani, hogy beszakad
a szájszerve. Tehát lassan, hogy a bőrünkön kis sátor keletkezzen, úgy húzzuk ki, ne akarjuk
kitépni.
Ne fertőtlenítsük a csípés helyét. A kullancs a vérszívás kezdetétől egy kapillárisba ereszti
vissza a számára hasznosítható tápanyagtól mentes vérsavót, ezzel együtt a kórokozókat is.
Ennek megfelelően a baktériumok szétáradnak a szervezetben, a fertőtlenítő szer legfeljebb
helyi irritációt okoz (Lyme betegség gyanúját keltve), de nem éri utol a vérpályában, illetve a
bőr mélyebb rétegeiben szaporodó Lyme baktériumot."
"Ha felfedeztünk egyet (vagy többet) minél hamarabb távolítsuk el bőrünkből, de nem mindegy hogy hogyan!
A kullancs eltávolítására ne használjuk azokat a régebben ajánlott módszereket, amelyek a kullancs légzését akadályozzák! Nem célszerű olajat, vietnami kenőcsöt, alkoholt vagy bármilyen más anyagot a kullancsra csepegtetni, mert az oxigénhiánnyal küzdő kullancsból még több vírus juthat az ember vérkeringésébe. Nem szabad a kullancs potrohát semmivel sem bekenni, sőt megfogni sem, megnyomni, mert lehet, hogy ekkor "köpi" a kórokozót szervezetünkbe! Legjobb, ha kullancskiszedő-csipesszel közvetlenül a bőrfelszínen fogva kivesszük, de ha ez nem áll rendelkezésre meg lehet próbálni hosszabb körmű hüvelyk és középső ujjal. A kullancsot lehetőleg egészen elöl, közel a fejéhez kell megfogni. Egyes vélemények szerint csavaró mozdulattal kell kihúzni, mások szerint kerüljük a csavaró mozdulatokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy pár órán belül kapott kullancs körömmel, csavaró mozdulat nélkül enyhe húzással többnyire kijön fej beszakadás nélkül.
A fej nem baj, ha bent marad a bőrben az nem okoz különösebb problémát, mint bármely idegen test - kis reakciót kelt majd kilökődik (ez valójában nem is a feje, hanem az állkapcsa). Sőt egyesek szerint jó megoldás az is ha éles késsel levágjuk, lefejezzük a kullancsot közvetlenül a bőr felszínén. Ha pár napon belül mégsem lökődik ki, el kell távolítani, mert gyulladást okozhat (viszont fertőzést már nem terjeszt)."
Mégegyszer leírom: a potroh izgatása azt eredményezi, hogy az állat a sebbe öklendezi amit felszívott, vele együtt a kórokozókat is. Izgatás a nyomogatás és az is ha fulladozni kezd mert vajjal, zsírral! Bele se merek gondolni, hogy hányan betegedtek meg pont emiatt a hülyeség miatt. a lyme betegséget és kórokozóját csak 1977ben írták le, tehát lehet, hogy nagyanyáink korában még elment az, hogy bekenték zsírral aztán majd kimászott magától a fulladozó, öklendező kullancs, de ma már tudjuk, hogy ez a legrosszabb mód megszabadulni tőle. a csipesz olyan legyen, pl szemöldökcsipesz, ami nem nyomja össze az állatot természetesen, hanem csak a hegyénél záródik. Így megfogható az állat a bőr felett.
Az olyan összeesküvés-elméletekre, hogy az orvos pénzért rábeszéli az embereket az indokolatlan oltásokra, nem tudok mit mondani...én anno felesküdtem az egyetemen, hogy a betegek érdekei, a gyógyítás az első. Sajnos semmilyen statisztikát nem találtam az interneten ami objektív információt adhatna.
Mindenkinek azt tanácsolom olvasson jól utána, kérdezzen meg 2 orvost, mivel bármilyen urban legend hülyeséget elhisz. Részemről lezártam a témát.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Sziasztok!
Köszi.
Közben a gyerekeim megkapták már a 2-ik oltást is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!