Mennyi idős korban érdemes először ilyen programra vinni gyereket? Hány évesen?
Azt tudom, hogy még messze van, de kíváncsiságból szeretnék belőni egy "célkort".
Van egy barátnőm, aki szociális munkásként dolgozik, sokat van hátrányos helyzetű gyerekek között is. Programokat szerveznek, kicsit tanítják őket, stb.
Nekem anyám gyógypedagógusként dolgozott (kisegítő iskola és állami gondozottak vegyesen), sokszor jártam a munkahelyén és utólag azt mondom, hogy jót tett. Látni, tapasztalni, toleranciát tanulni.
Hasonló irányba szeretném majd a saját gyerekemet is terelni. Még kicsi, másfél éves, egyelőre biztos, hogy korai lenne. De valamikor szeretném majd a barátnőmmel elküldeni (vagy én is szívesen elmegyek velük) egy-egy ilyen programra.
Mi jól élünk, se anyagi, se más jellegű problémánk nincsen. Örülnék neki, ha a gyerekem úgy nőne fel, hogy mindezt becsülni tudná és látná, hogy a világ színes.
Hány éves korában érdemes ilyen programra elvinni? Amikor a korához képest tud kicsit segíteni (akár annyit, hogy könnyebb dolgokat odavisz, segít teríteni vagy bármi egyszerűbb feladat, amitől ő is részesének érzi magát) és már rálátása van, ha minimális szinten is a világra. Óvodáskor, kisiskolás kor?
Végső, nagyon hosszútávú cél az lenne, hogy gimnazistaként vagy fiatal felnőttként végezzen önkéntes munkát is rászorulókkal és alakuljon ki benne egy egészséges társadalmi érzékenység. De ne külső nyomásra, hanem azért, mert ő is szeretné, tehát belső motiváció legyen. Ez nekem vesszőparipám (még kettő ilyen van, de az már más témakör).
Ha 15-20 évesként nem akar menni, nem fogom erőltetni.
Azért szeretném még kisgyerekként (10 éves kor alatt) elvinni ilyen helyre, hogy ő maga legyen érdekelt abban, hogy segítsen másoknak.
Ha ennek ellenére sem sikerül, akkor így jártam. Kötelezni nem fogom rá a későbbiekben.
De kérlek, a kérdésemre is válaszolj.
Egyébként nem úgy értettem - és szerintem az első válaszoló ezt értette félre - hogy feltétlenül ilyen szakmát válasszon. Hivatást tekintve azt fogja választani, amihez kedve és tehetsége van. Felőlem lehet fodrász vagy agysebész is, csak lelje örömét benne.
Az önkéntes munkát heti egy-két alkalommal vagy rendszertelenül, alkalomszerűen gondoltam.
Én nem egy állásinterjún futottam bele, hogy rákérdeztek arra, hogy önkéntes munkát végeztem-e.
Egy csónakban evezünk. :)
A lányom már 14 éves, és anno, amikor kicsi volt, én is ugyanezt csináltam. 7 évesen vittem el először (iskolás elsősként), mert akkor úgy gondoltam, hogy a szegényebb osztálytársait nem fogja kiközösíteni, mivelhogy éppen szegények. (Nem is tette, ha őszinte akarok lenni).
Teljesen máshogy látja a világot, mint a többi 13-14-15 éves gyerek.
Köszönöm a válaszod! Akkor a kisiskolás kort javaslod erre először?
Engem már nagyon piciként is néha bevittek a kisegítőbe - mert éppen nem tudott más vigyázni rám - ezért abból nem tudom megítélni, hogy mikor érdemes, én ebben nőttem fel.
A fő cél az lenne, hogy élethelyzeti, etnikai, szexuális beállítottság, bőrszín, stb. alapon ne ítéljen el embereket. Ismerje meg az adott embert és az adott ember viselkedése alapján alkosson majd ítéletet.
Tehát azzal nincs, gondom, hogy "Pisti egy bunkó, mert így és így viselkedett, ezért nem szeretem", de azzal már lenne, hogy "Pisti fúj, mert cigány/meleg/zsidó/fogyatékos".
Ez most nagyon leegyszerűsített példa, de remélem a lényeg érthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!