Gyes ideje alatt kivehetem a cégnél a felgyűlt szabijaimat?
Nem ezt kutatom egy hónapja, hanem mostanra telt be a pohár.. mindjárt munkába kéne állnom, és senki se tud semmit. Jogifórumon ezt találtam:
Tisztelt Válaszadó!
Azt szeretném megtudni, hogy a tgyás és a gyed alatt összegyűlt szabadságomat kivehetem-e a gyes folyósításának ideje alatt, illetve azt, hogy mennyi szabadság jár.
33 éves vagyok,három évet dolgoztam határozatlan idejű szerződéssel tanárként.2008 július 29-én született az első gyermekem, vele tgyáson és gyeden voltam, majd 2008. május 8-án megszületett második gyermekem.Utána is kaptam tgyást és 2010 május 8-ig gyedet folyósítanak.Utána szeretném a gyes mellett kivenni az összegyűlt szabadságomat vagy visszamenni félállásba dolgozni. Mindkettő lehetséges? Esetleg félállásban is ki lehet venni az összegyűlt szabit?
Kérhetek e kérdésekkel kapcsolatban hivatalos állásfoglalást is és ha igen, pontosan honnan? És még egy kérdés: mikor kell jelezni az iskola felé munkába állási szándékomat?
Válaszukat köszönöm.
Gabi
Gabi77:
Igen, gyes alatt is ki lehet venni a szabit, feltéve, hogy "munkába állsz". Ezen szándékodat célszerű írásban közölni a munkáltatóval, persze tartható időt megjelölni a munkakezdésre.
Ez kb. 7-15 nap legyen, figyelemmel a posta lassúságára.
A "munkába állásod" napján rendezni kell a béredet is, ha a munkáltatónál időközben volt bérfejlesztés. A szabadságot pedig ezzel az emelt bérrel kell számfejteni.
De ha már előre kéred, hogy részmunkaidőben foglalkoztassanak, akkor annak megfelelően fogják a szabikat is fizetni.
Fontos tudni, hogy a munkaidő változásához a munkáltató beleegyezése is kell.
Valójában, ha kiveszed a szabidat, már nem GYES-en leszel, hanem visszamentél dolgozni, rendes munkaviszonyba. Ez már nem GYES, és nem is kapsz GYES-t alatta - mások sem. Csak közben még otthon vagy, és olyan, mintha GYES-en lennél.
Sajnos úgy hallom, a kormány tervezi megszüntetni a fizetésnélküli szabi (GYED, GYES) alatti szabadságot, azaz hamarosan nem lesz mit kivenni.
Át kéne adni nagyszülőnek a gyest, és akkor Te simán visszamehetsz
dolgozni, és a GYES összege sem veszik el.
A gyermek születése miatt az anyát 168 nap szülési szabadság illeti meg. Ezt legkorábban a szülés előtt 28 nappal kezdheti meg.
A szülési szabadságra, illetve a szülési szabadság idejére a terhességi gyermekágyi segélyre (Tgyás) az jogosult, aki
- a szülés előtti 2 éven belül legalább 180 nap biztosítási időt szerzett, (2 éven belül legalább 180 napig volt bejelentett munkahelye, vagy nappali tagozaton iskolai tanulmányokat folytatott közép- ill. felsőoktatási intézetben) és
- a biztosítás tartama alatt, vagy annak megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy
- a biztosítás megszűnését követő negyvenként napon túl a táppénz folyósításának ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.
A Tgyás-ra az anya – éppen úgy, mint a szülési szabadságra - 168 napig jogosult, és átlagkeresetének 70 %-át kapja.
A szülési szabadság, illetve a Tgyás folyósításának ideje biztosítotti időnek számít, ezért erre az időtartamra az anyát megilleti a rendes (alap+pót) szabadsága.
A gyermek megszületése után – a születési anyakönyvi kivonatának (vagy másolatának) munkahelyre történő leadásával egyidejűleg – a szülők nyilatkoznak arról, hogy a gyermek után járó pótszabadságot az anya, vagy az apa kívánja igénybe venni.
A gyermek születésének évében – a születési hónaptól függetlenül - a szülőt teljes egészében megilleti a 2 nap pótszabadság.
A szülési szabadság (és a Tgyás folyósításának) lejárta után – a jogszabályi feltételeknek megfelelő biztosítotti idővel rendelkező anyának írásban kérnie kell
- a munkáltatótól a fizetés nélküli szabadságot (legfeljebb a gyermek 3 éves koráig),
- az Egészségbiztosítási Pénztár lakhely szerint illetékes regionális intézetétől (vagy ha a munkáltató Tb. kifizetőhely, akkor a munkáltatótól) a gyermekgondozási díj (GYED) folyósítását.
Az anya GYED-re a gyermek 2 éves koráig jogosult, amelynek összege az átlagkeresetének 70 %-a, legfeljebb azonban a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 %-a.
Szabadság csak a GYED első évére jár, az anya a gyermek után járó 2 nap pótszabadságra is időarányosan jogosult.
Ez a gyermek után járó 2 nap pótszabadság a továbbiakban már csak a munkában töltött években és idő arányában (tehát, ha visszamegy dolgozni!) illeti meg a szülőt. A gyermek 16. évében a szülő a 2 teljes napra jogosult.
A gyermek egy éves kora után az apa átvállalhatja a GYED-et, amelynek összegét természetesen az apa átlagkeresete alapján állapítják meg újra.
A GYED lejárta után – amennyiben a szülő igényli – a gyermek 3 éves korágig gyermekápolási segélyre (GYES) válik jogosulttá.
A GYES idejére szabadság nem jár, folyósítását a Magyar Államkincstártól kell írásban kérni.
Az anya helyett a gyermeket ellátó apa, vagy a nagyszülők is kérhetik a GYES folyósítását, amelynek összege az öregségi nyugdíjminimum összegének felel meg .
A GYES mellett az anya dolgozhat de, ha a korábban kért fizetés nélküli szabadságának lejárta előtt kíván munkába állni, azt írásban kérnie kell a munkáltatótól.
Összefoglalva: az akadályoztatott dolgozó szabadsága nem vész el, mert a szabadság természetbeni kiadására mindaddig fennáll az igénye, amíg az természetben kiadható, vagyis a munkaviszony megszűnéséig.
A szabadság pénzben történő megváltására azonban csak a foglalkoztatás megszűnésekor van lehetősége a munkáltatónak.
Ja, és ha valakit érdekel, itt a forrás:
1992. évi XXII. törvény
130-138 paragrafusok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!