Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mivel fejleszthető egy közel...

Mivel fejleszthető egy közel négyéves gyerek koncentrációja?

Figyelt kérdés
Régóta fennáll ez a probléma, járt fejlesztésre, de a bölcsőde óta nem. Gondoltam, szakember helyett, vagy amíg nem találunk mást, kipróbálnék valamit, mert talán ez a legfeltűnőbb probléma nála (belekap dolgokba egymás után, félbehagyja az öltözködést, ha valami elvonja a figyelmét, nem hallja meg, ha hozzászólnak, és mással foglalkozik stb.).
2023. dec. 6. 14:48
 1/6 anonim ***** válasza:
82%

A legjobban azzal, ha 6 éves koráig nem néz mesét.


Azonkívül meg bármilyen tevékenység, ami érdekli, és le kell hozzá ülni: színezés, gyurmázás, kirakó, stb.

2023. dec. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
66%
Mese maximum korlátozott mennyiségben ellenőrzött tartalom. Kütyü nuku. Kirakó, gyurma, lego.... Stb bármi ami hosszabb koncentrációt igényel és érdekli/leköti
2023. dec. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
56%

... Nem a kütyü a ludas.


Halli galli, képkülönbség keresős, rejtett tárgyak újságok, menj egy boltba és nézd meg a foglalkoztató füzeteket, majd menj egy játékboltba és a társas-kézművest szekciókat. Az is jó, ha veszel 3kg kukoricát vagy búzát, kiszórod egy óriás lavorba és elrejtesz benne egy rakás üveggolyót meg apróságokat. Ugyanezt homokba raksz mondjuk egy marék murvát és ki kell szitálnia. Színezés vizesszínezővel, gyöngyfűzés(tészta), vonalvezetős füzetek

2023. dec. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
75%

• Képernyő-mentesség

• Vizuálisan megjelenített (folyamat) ábrák (pl. Öltözéshez, időjáráshoz, étkezés során...)

• Kevés inger, tehát kevés játék a polcokon - 5-6 féle játék bőven elég, a szekrényben a többi és cserélitek havonta/ két havonta

• sok sok természetben eltöltött idő, szabad mozgás

• együtt töltött minőségi idő és figyelem

• korának és képességeinek megfelelő elvárás rendszer (pl elpakolja maga után a tányért, poharat, lemossa az asztalt evés után)

• sok vesztibuláris inger (hintázás, biciklizés, egyensúlyi feladatok)

• olvasás könyvből, egyre kevesebb illusztrációval vagy fejből, akár kitalált történetet is

2023. dec. 6. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
56%

#1 és #4 kiválóan összefoglalta, csupán kiegészítem:

a vesztibuláris ingerek (egyensúlyi, pl hinta) mellett

taktilis (érintési) ingerek, napi többszöri rendszereséggel, kiemelten a gyengéd cirógatós, ölben ülő játékokkal, pl Kerekecske-gombocska (tenyérsimogató), Áspis-kerekes (ez is tenyérsimogató), vagy pl Itt a pislogója, itt a szuszogója (testrész érintős játék).


Ez egyfelől leköti a figyelmét egy ideig, az érintés miatt, amely mozgással, mondókával összekapcsolt, tehát kombinált figyelmet igényel, de ami még fontosabb: a gyengéd érintés épp oly nyugtató hatású, mint közben a ritmusra höcögtetlés, lovagoltatás (szintén vesztibuláris ingerlés, mint a hintázás esetén). Ezen felül szociális kötődését segíti, egyúttal szorongáscsökkentő, érzi, hogy figyelnek rá, törődnek vele őszinte érzelemmel (kongruencia).


Valóban a tárgyi ingerek, valamint a képrenyőzés jelentős minimalizálása is fontos, ellenben a tágabb környezet legyen ingergazdag! Ha a környezet ingerszegény, az unalmat és szorongást válthat ki még az áltagos kisgyermekekből is. Persze ez is mértékkel legyen, azonban a tágabb környezetben legyenek változats színek, minták, tárgyak, lehetőleg park / kert a ház / lakás körül.


A játékszerek ingerszegénysége viszont egyfelől azért fontos, mert a kisgyermek elaborál, érzlemeit feldolgozza a játékán át, ehhez a spontán fantáziája alapvető, a fantázia márpedig akkor jelenik meg inkább, ha az eszközök, játékszerek egyszerűek. Pl építőkockával eljátssza, hogy repül, vagy hogy az egy vonat és siklik, azaz ráKÉPZELI a vonatot, repülőt, stb.


Fontos: elsősorban SAJÁT fantáziáját hagyni megjelenni! Azért, mert így tud elaborálni, azaz érzelmileg feldolgozni! Átlagos kisgyermekeknek is naponta szükségük van az őket érő ingerek feldolgozására.


Épp ezért mellőzni kell a képernyőt, de legalábbis napi fél órára minimalizálni! Ugyanis amíg bámulja a másodpercenként 20-30 képkockát, az gátolja az elaborációját, sőt, még torlasztja is, újabb tömény feldolgoznivalóval bombáza szerencsétlen gyermeket...


Pláne videójáték és mozgókép esetén érdemes szem előtt tartani: tele van filmtrükkökkel, a kicsik számára nehezen érthető képi trükkökkel a filmek, animációk.


Fontos: a fent említett okokból különösen az animációk, rajzfilmek károsak, 7 éves korig általában is a gyermekeknek! Azokban még gyakoribbak a képtelennek ható események, különös tekintettel a vibráló képsorokra!


Tehát, a kisgyermek SAJÁT fantáziáját kell megélje, elsősorban szabad játékban, A NAPJA NAGYOBBHÁNYADÁBAN! Nem pedig filmtrükkök fantáziáját. A filmek, animációk (és hatványozottan mások fantáziája, vagy pl bűvésztrükkök stb) csak 6-7 éves kortól apránként valóak a gyerekeknek.


Ezen felül élőben, a közvetlen közelében levő felnőttektől éneket (ha tiszta az ének), mondókát sok beszédet halljon, következetes, szeretetteli és hiteles, kongruens beszédet. Az inkongruencia összezavarja még az átlagos kisgyermekeket is!


A gépi hang (hangfelvétel, tv hangja, rádió hangja stb) minimalizálandó, 6-7 éves korig! Utána lehet és fontos kiegészíteni gépi hangokkal az életét, minőségi tartalmakkal (pl felvételről komolyzene, igényesebb könnyűzene stb).


Ha erre is ügyelsz, máris minimalizáltad a gépi hangot, teljesen úgysem tudod megszüntetni, mert ha pl bemész egy plázába, ott is szól felvételről zene. Épp elég fölös inger az is egy óvodásnak, bölcsisnek...


Természetesen a szülő hallgathat ghangfelvételeket, nézhet tv-t, de ha lehet , NE a 7 év alatti gyermeke füle hallatára, hanem te mint felnőtt lehetőleg fejhallgatón, kivéve, amikor elvonja a figyelmed a gyemrekedről. Pl alszik a gyermek, akkor fejhallgatón hallgathatsz zenét, tv-t, stb.


Így se lehet állandó jelleggel elkerülni, hogy gépi hangot, hangfelvételt halljon az ovis, bölcsis, otthon, vagy máshol véletlenül (tesó hallgat zenét, szülő néz tév a közelében olykor), de a fenti javaslataim által minimalizálhatod azt.

2023. dec. 14. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Az az igazság, hogy sok figyelmet kap, vannak játékai, talán túl sok is, és ez egy probléma. Van, hogy elkezd játszani, aztán valamit egészen másba fog bele. Viszont sikerült az utóbbi időben egy kicsit visszaszoktatni az építőkockákhoz, Legóhoz.

Egyébként képernyőt szinte egyáltalán nem néz, max hetente 10 percet.

2023. dec. 21. 18:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!