Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Több tejfog eltávolítása?

Több tejfog eltávolítása?

Figyelt kérdés

Gyerekem fogai szörnyen néznek ki 4 éves, mosom neki amennyire engedi de a remalma a fogmosas sajnos pedig mar tobbfajta fogkefét próbáltam neki, faj is neki kb 3 foga állandóan a cataflam cseppet nem szeretném neki adni igy arra jutottam ( fogorvosnal többször jártunk már) hogy ki huzatom neki azokat amik fájnak neki, a csontfogaira pedig ha csúnyán fognak kinoni mehet a fogszabalyzo, inkább el kezdem most felre tenni ra a pénzt lassacskán de ez igy nem lehet tovább

Volt valakinek kiskoraban így hogy tobb tejfogat húzták ki esetleg a gyerekeiteknek?


2023. szept. 2. 15:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Aki hülye, az haljon meg. Tartja a mondás. Ha ennyi esze van, akkor majd szabálytalan fogsora lesz és csúfolni fogják érte. Megkínozzák az SZTK-ban vagy felnőttként megcsináltathatja 1 milláért. Már ha lesz mit. Ha nem mossa, akkor szuvas, törött, lyukas, sárga fogai lesznek és büdös pofája. Ha most nincs kedve hozzá, tizenévesen pláne nem lesz. Majd okul belőle, amikor késő lesz.
2023. szept. 2. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is ilyen gyerek voltam. 30 éves koromra több fogam hiányzik, mint ami van lassan. Most fogd erős kézzel, később bánni fogjátok.
2023. szept. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
1-nálad minden rendben?
2023. szept. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
82%

Tömni nem lehet? Az a baj a húzással, ami felnőtt korban is, hogy a hiányzó fogak miatt sérül a rágás és az állkapocs funkciója is. Ez gyerekkorban még rosszabb.


Én tuti hogy próbálnám motiválni a fogmosásra, ha kell megveszem a századik fogkefét, megvesztegetem, mert az egészsége múlik rajta.


Emellett ne haragudj, de ha ilyen rossz a helyzet, akkor megnézném hogy milyen egyéb rossz szokások vannak. Gyümölcslé, szörp, édes üdítők, étkezések közötti nass? Sajnos a fogmosás hiánya mellett tuti hogy valami egyéb tényező is van. Ezeket is ki kell iktatni és csak nagyon ritkán engedni.

2023. szept. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Már nem húzzák ki. Félnek a fogorvosok a maradandó csíra sérülésétől. Mint ahogy én is jártam. Ha fáj is,max ecsetelőt adnak.
2023. szept. 2. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
59%

A fogorvos javasolta a húzást vagy saját ötleted?

Amúgy egy elektromos fogkefe sok index megold ám.

2023. szept. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Tejfogat nem húznak csak úgy, csak nagyon extrém, végső esetben. Tömés? Sőt van valami "felszívódó" tömés, amivel már gyökérkezelni is lehet. Plusz a rágast, beszédet is befolyásolja nagy mértékben a foghiány. A fogmosást kéne valahogy megszerettetni, mert hameg húznak is esetleg akkor még fontosabb a szájhigiénia! Főleg, hogy a maradandó fogcsíra ne fertőződjön el egy lyukba beleragadt ételmaradéktól. A fogszabályozás meg majd leghamarabb 8évesen, annál korábban csak nagyfokú harapás eltérésnél csinálnak (bulldog harapás pl). Ráadásul ha fogat nem enged mosni, hogy bírná ki a székben amig húznak? Pláne ha esetleg annyira rossz a fog, hogy fogás sincs rajta? Max altatásban, de nála még a fogtömés is egyszerűbb lenne altatásos fogászattal, ráadásul ha menthető a fog akkor menteni kell. A húzás csak utolsó utáni lépés mindig.
2023. szept. 2. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem tudom miert nem szereti a fogmosast egyszerűen, sírás nélkül tűri a szurit, ha orvos vizsgálja azt is, a fogorvoshoz is egyedül ül fel a vizsgálószékre és a doktornő mindig el is mondja neki (persze en is) mennyire fontos a fogmosas, elhihetitek az őrületbe kerget ez a dolog már, de kb 2 eves kora ota szenvedés a fogmosas 😵
2023. szept. 3. 00:34
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Fogorvosként, fogszabályzósként és anyaként válaszolok. Hosszú lesz, de érdemes lenne végigolvasnod.

Egyrészről te abból az ideából indulsz ki, hogy most kihúzatsz mindent, azt majd akkor egyszer csak lesz belőle fogszabályozás, csakhogy ez nem így működik. Ha hátulsó fogat kell eltávolítani, akkor a szabályozásról már most gondoskodni kell ún. helyfenntartók segítségével, máskülönben olyan súlyos anomália alakulna ki a gyereked szájában, olyan komoly torlódás, hogy egyáltalán nem biztos, hogy elég lesz rárakni egy divatos fogszit azt csókolom. Igen, műtétekre is gondolok akár. Ha most a fogait nem tudod neki megmosni, hogy akarod tisztántartani a helyfenntartót, amit adott esetben beragasztanak a szájába? Tisztában vagy vele, hogy fogszabályzót csak az kap, aki maximálisan együttműködik minden téren, külön kiemelve a szájhigiéniát? Mi a garancia arra, hogy majd a 8 éves gyereked ilyen múlttal kiválóan mossa, és majd hajlandó lesz hordani a készüléket, amit esetleg ennyi idősen már kaphat? Nem leszel vele ott éjszaka ellenőrizni, hogy tényleg a szájában van-e. Van egyáltalán a környékeden elérhető fogszabályzós szakrendelés? Merthogy az ország egy nagy részében 70 km-es körzetben vagy egyáltalán nincs tb alapú szakrendelés, vagy valami világtalan arab csinálja (nálunk sajnos így van), nagyobb kárt okozva, mint ami volt. Magyarul sem beszél egyébként. Nem beszélve arról, hogy mi pénz ez még tb alapon is. Nálunk például egy ív rögzített készülék 65 ezer forint. Nem két állcsontra, egyre. Plusz egyéb készülékek ára. Kerül tb alapon 220-240 ezer forintba, fog rá jutni?

Másrészről. Az is ideális elképzelés, hogy kihúzatsz mindent és minden gondja a gyereknek majd a fogszabályozási anomália lesz, pedig ez nem igaz. Egy csomó, ún. dentális hang van, amiket még alig tanult meg képezni (vagy egyáltalán nem), logopédiai gondjai is lesznek, adott esetben hordhatod majd oda is. Milyen élmény lesz a gyereknek, ha egy csomó fogát kirángatnak a fejéből, persze érzéstelenítővel, mert ilyenkor még nincs annyira felszívódva a gyökere, hogy szóba jöjjön anélkül? Elmondom neked szívesen, mert voltam olyan szerencsés helyzetben, hogy egy pár száz gyereknek ezt megcsináljam: nem jó élmény senkinek sem azzal együtt sem, hogy szuri előtt is van érzéstelenítő epres zselé.

Harmadrészről: a problémamegoldás első lépése a probléma felismerése. Ez nálad még nem történt meg. A tejfogazati állapot predesztinálja a maradófogazatét, mivel az ebben a korban felvett fogmosási, táplálkozási szokásokat viszi tovább a gyerek, a beteg tejfog befertőzi a maradót sokszor úgy, hogy te szülőként ezt észre sem veszed, mert például a 6-os fogaknak nincs homológ tejfog párjuk, magyarul egyszer csak 6 éves kor körül odanő anélkül, hogy bármi kiesett volna onnan. Volt szerencsém már egy pár szülőhöz, akinek kikerekedett a szeme, mikor felvilágosítottam, hogy az bizony ott hátul maradó lenne már, de mindegy is, mert annyira sikerült 2 év alatt tönkretenni a szétrohadt tejfogak mellett, hogy húzni kell. Nem egy 7-8 éves gyereknek húztam már olyan maradó fogát, ami alig 1-2 éve volt a szájában. Gondolhatod az is milyen élmény.

Nálatok látványosan valami nagyon elcsúszott, hogy ha ennyi foga tönkre van menne. Ezen kellene dolgozni. Mert azzal, hogy most kirángatják a fejéből a rosszakat, csak átmenetileg fog megoldódni a probléma és annak is csak a fájdalmas része. Mi az, hogy nem szeret fogat mosni? Ez választás kérdése? És mikor a sz@ros pelenkát nem akarta levenni, akkor rajta hagytad? Mikor reggel nem akart oviba menni, akkor otthon maradtál vele? Neked kell megtanulnod azt, hogy van egy pár dolog, amiben a gyereknek nincs szavazati joga és a fogmosás is ilyen kategória. Asszed nekem nem kell adott esetben lefognom a kisfiamat, hogy megmossam a fogát? Dehogynem! Csak mivel láttam már elég borzasztó fogazati állapotú kisgyereket (még a szakdolgozatomat is ebből írtam!), ezért elég komoly motivációm van hozzá. Reggel és este is meg van neki mosva. Ennyi idősen nyugodtan ki lehet próbálni már az elektromos fogkefét is, de szigorúan neked kell mosnod neki, mert ennyi idősen ő még nem képes rá. Nálunk most hetek óta például azért nem gond a fogmosás, mert a dm-ben meglátott olyan fogkrémet, amin egy ismert mesehős van, megtetszett neki, azzal szívesen mos fogat. Van, hogy csak ennyi kell. Ugyanígy a táplálkozáson is el kellene gondolkodni, hogy a 3 fő étkezés meg uzsonna mellett ő mit is fogyaszt? Biztos, hogy csak tiszta csap vizet? Nem Kubut szürcsöl? Nem tömik a nagyszülők édességgel? Ennyi idősen vizet kell inni, semmi mást az étkezések között. Tapasztalatból mondom, biztos vagyok benne, hogy nálatok ez is elúszik valahogy, csak oda kéne figyelni és rájönni, hogy hol és mivel.

A mostani problémával gyermekfogászatra kellene vinni, vagy akár altatásos ellátásra. Nem, ez sincs minden mezővárosban, de talán elég jó tanulópénz lesz, hogy milyen meló utólag okosnak lenni. Az altatásos ellátás mellett szól az is, hogy egy ülésben megoldanak mindent, nem csak húzásokat, a menthetőeket meg fogják menteni, amire neki nagy szüksége van, hiszen 4 éves, a tejőrlők csak 11-12 éves korban váltódnak le, még ha idő előtt el is távolítják őket, akkor sem fognak 8-9 éves kor előtt előbújni, magyarán lesz úgy 4 éve, hogy rágni, enni alig tud. Nem akármi a tét. Ha tanácsol valamit a fogorvos, akkor pedig fogadd meg, vagy legalább gondold át, hogy te biztos, hogy mindent jól csinálsz-e. Az is tapasztalatom, hogy ilyenkor mindenki csak hárít, a gyerek édességet életében nem látott, azt sem tudja mi az, csak vizet iszik (kikandikál a zöld löttyel teli cumisüveg a táskából), reggel és este a világ legalaposabb fogmosása történik (vastag, több napos lepedék a fogakon) és mellékesen a szülő mindenféle édességgel akarja rávenni a megszeppent gyereket, hogy üljön be a fogorvosi székbe. Valójában sokszor egy-egy ilyen jelenet már-már komédia szintjén van, mivel mi fogorvosok sem most jöttünk le a falvédőről, a cukros löttyi rendszeres ivásának objektív jelei vannak, még az általa okozott jellegzetes fogszuvasodásnak is az a szakmai megnevezése, hogy baby bottle szindróma, nem véletlenül, ugyanígy a helytelen, szegényes fogmosásnak is látványos jelei vannak, még ha ezekkel a szülő sokszor nincs is tisztában. Tehát érdemes lenne végiggondolni, hogy te mégis min tudsz változtatni. Leírás alapján most már van akkora baj, hogy a gyerek tini koráig szívni fog a fogaival, de ha most nem változtattok, akkor rámegy a maradófogaira a dolog. Mondtam én már 15 évesnek, hogy 18 éves korára teljesen fogatlan lesz (ami szerintem ott egyedül engem érdekelt, de mindegy).

2023. szept. 3. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
67%
6-os vagyok. Annyival egészíteném ki a 9-es (fogorvos anyukát), hogy a fogszabályozás amúgy sem egy kellemes élmény. Igaz, nekem így felnőtt fejjel lett, de a tisztítása sokkal sokkal nehezebb, mint sokan hiszik. Ráadásul vannak "tiltott" dolgok, amik ha beleragadnak a bracketekbe, (asszem jól írtam a nevét), gumikra, drótra egy horror leszedni (tapasztalat, hamar megtanultam, hogy nem viccből mondják ezeket). Jah és fájhat is... nincs fájdalom mentes fogszabályozás. Fogat mozgatnak az állcsontban, ami feszítő érzéssel jár, aktiválások után fájdalommal is akár (normális dolog, erővel mozdítanak el fogakat). Volt olyan, hogy csak pépeset tudtam enni 1-2napig, mert a szilárd étel olyan volt, mintha kövekre harapnék... pedig nagyon lassan és óvatosan probálja a fogorvosom, de sajnos ez benne van a pakliban, hogy olykor fájdalmas is. Ráadásul ezzel még nem ér véget a móka. Amikor lekerült kell még 1-2 évig sín, ami a helyéntartja, vagy ragasztott sín mert visszamozdulnak. Nyilván ha kell, akkor kell. De messze nem kellemes élmény és nem carázslat, hogy felrakják és pikk pakk helyreáll a fogsor
2023. szept. 3. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!