Mikor kell vinni a gyereketeket hallás és látásvizsgálatra? Kell hozzá beutaló?
szemészetre nem kell beutaló, én egy évesen viszem, mert szerintem kancsalít egy kicsit.
Hallásvizsgálaton meg kétszer voltunk (és néhány hónaposan). Oda kell beutaló. Csak csendben kell lennie, és a fülébe raknak egy füldugó-szerű valamit, aminek a végén egy műszer van. Én játékot adtam a kezébe, hogy csendben legyen, vagy itattam valamivel. Fél perc az egész. Rendben találták a hallását.
szemészeten nekünk adott beutalot a doki minkettönek 1 éves korába.
hallásvizsgálaton még nem voltunk pedig a nagyobb most töltötte be a 3. évét azt hittem most kell vinni de nem mondottt semit a doki.
Most vittem a 16 hósomat szemészetre, írta a doki beutalót, de nem kérték a szemészeten, úgy adtam oda.
Azért vittem, mert sokáig kacsalított, biztosabbnak éreztem, ha elviszem.
Hallásvizsgálatot kérdeztem, de azt mondta a dokink, nem kell vinni most.
Vannak ún. csekklisták, ami alapján lehet otthon is figyelni jól hall-e, ezt találtam például:
-------
Hallásellenőrzés
Születéstől 3 hónapig
Hangos szóra, zajokra reagál
Hangunk megnyugtatja
Fejét felénk fordítja, ha beszélünk hozzá
Hangos szóra, zajokra felébred
Mosolyog, ha beszélnek hozzá
Hangunkat felismeri és ha sírt, ettől megnyugszik
3-6 hónap
Ha új hangot hall, felnéz vagy abba az irányba fordul
Reagál a "nem”-re és a hangszínváltozásokra
Utánozza hangunkat
Szívesen játszik csörgőkkel vagy más, hangot adó játékokkal
Kezdi megismételni a hangokat (Óh, áá, ba-ba)
Hangos zajra megijed
6-10 hónap
Reagál a saját nevére, telefoncsörgésre, és nem túl hangos hangokra is
Ismeri néhány gyakori dolog nevét (autó, cica) és bizonyos helyzetekben használt szavakat ("szia")
Gügyög, még egyedül is
Kérésekre reagál, pl. "Gyere ide”
Megnézi azokat a képeket vagy dolgokat, melyekről valaki beszél
10-15 hónap
Játszik saját hangjával, élvezettel hallgatja saját hangját
Rámutat ismert tárgyakra és emberekre, ha erre megkérik
Utánoz egyszerű szavakat és hangokat; néhány szót már megfelelő értelemben használ
Szereti a “kukucskás” játékot és az egyéb tapsolós dalocskákat
15-18 hónap
Teljesít egyszerű utasításokat, pl. "Add ide a labdát!”
Gyakran használja a már megtanult szavakat
2-3 szavas mondatokban beszél dolgokról, illetve kér dolgokat
Kb. 10-20 szót ismer
18-24 hónap
Megérti az egyszerű igen/nem kérdéseket ("Éhes vagy?”)
Már ragozott szavakat is megért ("a pohárban”, "az asztalon”)
Szereti, ha olvasnak neki
Rámutat képekre, ha megkérik
Hallásproblémára gyanakodhatunk,
- ha hirtelen zajokra nem fordul oda, nem ijed meg,
- ha nem reagál rá, amikor a nevén szólítod,
- ha 1 éves kor körül egyszerűbb feladatokra, utasításokra nem reagál (pl. add ide a macit)
- ha 1 éves kor körül még egyáltalán nem gagyog a baba, és nem jut el a szótagismételgetésig (dadada, bababa stb.), - - nem élvezi a saját hangját, a siket gyerekeknél ugyanúgy szokott lenni gagyogás, csak kevesebb és nem lesz belőle ritmikus szótagismétlés, mert nem hallja a kicsi a saját hangját, nem tudja “tökéletesíteni” a technikáját.
- ha nem reagál a beszédre, vagy csak a hangos beszédre reagál (középfülgyulladás után pl. visszamaradhat olyan gyógyítható fülkárosodás, ami átmeneti halláscsökkenést okoz), ezt már fél-1 éves kor között érdemes megfigyelni és gyanú esetén kivizsgáltatni.
- ha nem érti a beszédet, egyszerűbb szavakra sem reagál.
Mindenképpen számításba kell venni a hallásproblémát, ha a baba koraszülött volt, születése után súlyos fertőzésen esett át, születéskor oxigénhiányos állapotba került, ha a családban előfordult bármilyen hallásprobléma, illetve ha a kicsi hajlamos a középfülgyulladásra.
Gyanú esetén mindenképpen érdemes alaposan kivizsgáltatni a kicsit először a gyermekorvossal, majd szakorvossal is.
------
Látás
Sokáig azt hitték, a baba néhány hónapos koráig szinte semmit nem lát a világból. Nemrégiben ismerték fel, hogy már az újszülött is élesen lát nagyjából 20-25 cm távolságra és meg tudja különböztetni a távoli és közeli alakokat. De vajon mikor kezd el a felnőttekhez hasonlóan látni? Mikor kell szemvizsgálatra vinni? Mit csináljunk, ha valami gond van a szemével? Érdekesség, hogy az első időkben a babák úgy látják a világot, ahogy a retinára esik a kép, azaz fejjel lefelé, a fordított látás tanulási folyamat eredménye, a gravitáció révén sajátítja el ezt az első 3-4 hét alatt.
Mivel az anyaméhben csak szűrt fényt látott a kicsi, az első időkben nagyon zavarják az éles fények, ez kb. 6 hetes korra elmúlik, de a hirtelen fényváltozások (pl. vakku) még ekkor is megijeszthetik.
6 hetesen a kicsi már lelkesen nézelődik, de a mozgást még nem képes a szemével követni. Alig két hét múlva, 8 hetesen már a fejével követi a számára érdekesnek tűnő mozgó tárgyakat.
3 hónaposan már a szemgolyói mozdulnak a mozgás irányába és egyre többször reagál odanézéssel a hangokra is (pl. amikor a nevén szólítják, odafordul). Ebben a korban még inkább a hozzá közel levő tárgyakat nézegeti, de 4-5 hónapos kora körül már elkezdi érdekelni távolabbi környezete is. Ez az időszak, amikor már hamar elunja magát, ha egy helyben kell maradnia (pl. egész nap ugyanabban a szobában van) és egyre jobban érdekli az őt körülvevő világ - ez a kíváncsiság sarkallja majd arra, hogy elkezdje maga felfedezni környezetét. Most azonban még egyelőre ránk hagyatkozik és egyre többször unatkozik, ha egyhelyben kell lennie. Viszont remekül elvan, ha jövünk-megyünk, sétálunk vele, vagy éppen csak a lakás különféle helyiségeiben tölthet el 10-20 percet.
A térlátás 3 éves korig folyamatosan fejlődik ki, akkor indul rohamos fejlődésnek, amikor a baba elkezd önállóan a közlekedni, a kúszás, a mászás, majd végül a felállás és a járás mind-mind a térlátás egy bizonyos fokát követelik meg, és egyben felkészítik a kicsit a következő fokozatra.
1 éves kora körül már jól látja az apró tárgyakat is, és ezzel párhuzamosan szívesen játszik is velük, megkezdődik a “pakolós” korszak, amikor kedvenc játéka egy doboz apró tárgyat kipakolni (optimális esetben bepakolni is. Másfél éves kor után tovább tökéletesedik a térlátás, ami a rajzolással, gyurmázással, homokozással tovább tökéletesedik és nagyjából 6-7 éves korra alakul ki a végleges látásképesség.
Kancsal?
Mivel a két szem még nem dolgozik együtt tökéletesen, 1-másfél éves korig előfordulhat, hogy a baba egy-egy tárgyat vizsgálva kancsalít, ez azonban látszólagos, és ha nem állandósul, nem kell vele foglalkozni.
Létezik az ún. csecsemőkori kancsalság, amelynek jele, hogy a csecsemő szeme már néhány hetesen befelé kancsalít, ennek hátterében a szemizmok nem megfelelő működése áll. Amennyiben ilyet tapasztalsz gyermekeden, érdemes orvossal konzultálni, mert ez a fajta kancsalság nem múlik el magától, hanem műtéttel kell a szemizmokat korrigálni. Koraszülötteknél gyakrabban fordul elő a csecsemőkori kancsalság.
Kevésbé komoly esetben szemüveggel korrigálják a kancsalságot, amelyet akár már 9-10 hónaposan is megkaphat a baba és valószínű, hogy mire óvodába kerül már el is felejtheti a szemüveget. Ha nem kezelik a szemtengelyferdülést, az nem csak esztétikai gondokat okoz, hanem a térlátás fejlődését is befolyásolja, valamint tompalátást eredményez, ami egész életen át tart. Vizsgálatok, ellenőrzések 9 hónaposan, 3 évesen (óvodába kerülés előtt), valamint az iskolába való beíratás előtt érdemes elvinni a kicsit szemvizsgálatra. A 9 hónapos vizsgálat azért fontos, mert ilyenkor még komolyabb problémákat is gyorsabban és hatékonyabban lehet orvosolni (pl. kancsalság), míg az óvoda és iskola előtti rutinvizsgálattal megelőzhetőek különféle kellemetlenségek, amik lehet, hogy csak az új közösségben derülnének ki (pl. nem látja jól a táblát, szédül stb.)
Ha baj van…
A kicsi szeme fénye mindennél fontosabb a szülők számára, ez nem kétséges. A gyerekek azonban számos veszélynek képesek gyanútlanul kitenni szemük világát. Bármilyen szúró-vágó eszközzel (faág, olló stb.) sértette meg a kicsi a szemét (vagy csak gyanítjuk, hogy azzal), azonnal orvoshoz kell fordulni, mert még ha nincs is látható gond, kórokozók kerülhettek a szembe, amelyek gyulladást okozhatnak! Sérülés esetén a sérült szem fölé a csukott szemre steril gézlapot vagy tiszta vasalt zsebkendőt lehet tenni, majd lazán leragasztani, hogy ne jussanak további kórokozók a sebbe.
Ha valami a kicsi szemébe belemegy és a nem tudja kipislogni, érdemes orvosi segítséget kérni. Itt mesélném el, hogy fél évesen a fiam karácsonykor egyszercsak becsukta a szemét és torka szakadtából üvöltött fél órán át. Mivel nem tudtuk mi baja lehet, beszaladtunk vele az ügyeletre, ahol kiderült, hogy egy szempilla ment a szemébe és az zavarta ennyire.
Ha valamilyen vegyszer, tisztítószer kerül a kicsi szemébe azonnal bő vízzel ki kell mosni a szemet és azonnal orvoshoz fordulni, mert nagyon súlyos, maradandó sérüléseket okozhat!
Kevésbé látványos, de igen komoly sérülést okozhat, ha tompa ütés éri a szemet (pl. focilabdával megdobják, verekedésnél valaki megüti, esésnél megnyomja egy tárgy a szemgolyót). Ez nagyon fájdalmas, a szem kivörösödésével járhat és tompa látás jelentkezhet, de az is előfordulhat, hogy semmilyen tünettel nem jár. A háttérben viszont vérzés, vizenyő vagy akár a látóhártya leszakadása is állhat, úgyhogy ilyen sérülés esetén mindig el kell menni orvoshoz, hogy kizárja a komolyabb sérüléseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!