Szeretnék tapasztalatokról kérdezni BTMN kategóriával kapcsolatosan. Van, akiről ez a kód lekerült? vagy később SNI kategóriába került át?
felnőttként semmilyen többletjog sem különleges bánásmód nem illeti meg.
nagyjából a kutyát nem fogja érdekelni milyen kódja volt gyerekként.
előfordulhat, hogy nem kap meg bizonyos munkákat, nem tud alkalmazkodni bizonyos közösségekhez, nem tud érvényesülni az életben.
ha nem nyilváníttatja a szülő cselekvőképtelennek nincs semmiféle gyámság.
BTMN: Van olyan, aki átkerül SNI-be, van, akin marad és van, akiről leveszik.
16 éves korig számít, iskolákban (elvileg) eddig jár neki fejlesztés és egyéb segítség.
Az SNI tág fogalom, felnőttként gyámság alá csak azok kerülnek, akik képtelenek az önálló életvitelre. Gondolhatod, hogy pl egy diszlexiás simán elboldogul, jól funkcionáló autisták is, de pl egy középsúlyos értelmi fogyatékos vagy egy nehezebb auti nem.
Ha most kapta meg a BTMN diagnózisát, akkor jövőre visszahívják kontrollra a szakszolgálatba, ahol megnézik, hogy fejlődött 1 év alatt. Ha valami komolyabb probléma lenne, már most továbbküldték volna a megyei szakértői bizottsághoz SNI gyanúval.
Ha a kontroll vizsgálaton úgy ítélik meg a pedagógiai és pszichológiai vizsgálatot végző szakemberek, hogy megfelelő ütemben fejlődik, behozta a lemaradást, akkor lekerül róla a BTMN diagnózis, ha úgy ítélik meg, hogy fejlődik, de a sikeres iskolai haladáshoz szükséges a folyamatos fejlesztő pedagógiai megsegítés, akkor marad BTMN státuszban és 2-3 évente be kell menni egy kontrollvizsgálatra 16 éves koráig a szakszolgálatba. Ha esetleg nagyon nem fejlődne a következő kontrollvizsgálatig és ez nagyon kihatna a tanulásra is, valamint felmerül, hogy valami komolyabb tanulási zavar áll a háttérben,akkor továbbküldik a következő kontrollvizsgálatkor a megyei szakértői bizottsághoz, akik megállapítják vagy kizárják az SNI státuszt.
A BTMN diagnózis miatt nem kell aggódni (amúgy a legtöbb SNI miatt sem), nagyon sok gyermeknél áll fenn. Ez nem jelent semmiféle hátrányt sehol, a kutyát sem fogja érdekelni az iskolák elvégzése után. Sajnos, sok esetben még iskolás korban sem érdekli magát az iskolát/óvodát sem.
Ez jelenleg most csak annyit jelent, hogy valamely részképesség területen/területeken elmarad a gyermek az életkorában elvárt szinttől, ezért ezen a területen fejlesztést javasolnak neki, amit elvileg az iskolájában/óvodájában kéne megkapnia. Ha iskolás, akkor kaphat néhány kedvezményt (pl.számológép használat számolásnál, számonkérésnél többlet idő stb.), ha a szakértői véleményében javasolták azt. Még annyi, hogy ha nem kerül le róla a BTMN státusz, akkor ezek a kedvezmények később a középiskolai felvételi vizsgán, illetve később az érettségi és a szakmai vizsgán is megilletik.
Ha esetleg továbbküldik SNI vizsgálatra, az sem nagy tragédia, sőt! Sok esetben előny, mert ha pl.diszlexia, diszgrafia, diszkalkulia stb. áll a tanulási probléma hátterében, akkor az SNI státusz megadásával, lehetőség van az érintett tantárgy/tantárgyrész osztályozás alóli felmentésére, így nem fogja az amúgy a többi részképesség-területen jól teljesítő gyerek végigbukdácsolni az egész iskolai pályafutását és nem kerül ki idő előtt az iskolapadból. Valamint az SNI-s gyermeket az intézményében megfelelő szakos utazó gyógypedagógus látja el (elvileg, ha találnak valahol még egyáltalán gyógypedagógust) célirányosan, így biztosítva a fejlődést. Amúgy, ha csak nem nagyon súlyos SNI-sről (középsúlyos vagy súlyosabb fokú értelmi fogyatékosság, súlyosabb fokú autizmus, halmozott fogyatékosság stb.) van szó, az sem fogja a kutyát sem érdekelni, miután kikerül az iskolából.
Szóval, a BTMN diagnózis az jelen magyar viszonyok között max.csak jelképes segítség a gyereknek, a pedagógusoknak és a szülőknek,de sokat nem nyom a latba.
Az előttem szólók már a lényeget leírták, csak a saját gyerekem példájával egészíteném ki. Még nem felnőtt, de biztos, hogy nem kell olyanoktól tartani, mint amitől a kérdező.
Óvodában azt mondták, hogy tehetséggondozásra lenne szüksége, olyan választékosan beszél, és olyan nagy a szókincse. Pest megyei városból Pestre kellett volna járni, heti 1 teljes napot. Ezt nem vállaltuk, nem maradhattunk ki a munkából heti egy napot, csak örültünk, hogy ügyes a gyerek. Az iskolaérettségi vizsgálat is rendben volt, 6,5 éves elmúlt iskolakezdéskor. 1. o. félévkor kiderült, hogy olvasási, helyesírási problémái vannak, rögtön elkezdték a fejlesztést, anélkül, hogy bármilyen papírunk, besorolásunk lett volna. 1. o. után nyáron volt a szakszolgálati vizsgálat, BTMN tanuló lett. 3. osztály elején felülvizsgálat után lekerült a kategóriáról, mondván nincs itt baj, csak többet kell vele tanulni. 4. osztályban jött a covid, annak minden nehézségével. Felsőre tagozatos osztályokra bontották szét a gyerekeket. Bekerült az angol tagozatos osztályba. Egy másik kislány, aki a "tagozódás"-ról szóló döntéshozatal alatt is BTMN tanuló volt, nem kerülhetett be. Lehet, hogy BTMN tanulóként ő is a sima osztályban maradt volna. 5. o.-ban megint jelentkeztek a problémák, újra vizsgálták a ped. szakszolgálatnál, ismét BTMN tanuló lett. Kapott heti 1x fejlesztést a suliban. 6. o. után felülvizsgálat, mely nem mutatott érdemi fejlődést, most (7. o.)elvileg heti 2x járna neki fejlesztés, de nincs fejlesztő pedagógus... Elvileg járnának neki kedvezmények, pl. időtöbblet, de ezzel szinte sosem él, a tanároknak meg eszébe sem jut. Számológépet használhat, azóta jobbak is a matek jegyei. Ami a fejlesztést illeti, elkeserítő, hogy gyakorlatilag nincs. Magánúton meg lehetne oldani, sok pénzért, szabadidőben. Kövezzenek meg, de erre én nemet mondok. Amíg nem bukdácsol, addig nem fogom magántanárhoz járatni, ha amúgy ingyen járna neki a suliban... Jövőre felvételi. A 4-es átlag a főbb tantárgyakból a legtöbb gimiben elvárt, néhány gimi, előre közli is, hogy nem fogad BTMN/SNI-s gyerekeket.., úgyhogy erről gyakorlatilag lemondtunk, központi írásbelit kb. a kíváncsiság kedvéért fog írni. Technikumi képzést szemeltünk ki, remélem oda azért elég lesz az teljesítménye. Biztonság kedvéért, szakképzést is megjelölünk ugyanabban a suliban. Saját elképzelése is van a jövőről, azt a szakmát érettségi után tudja majd tanulni, ha még lesz hozzá akkor is kedve. BTMN tanulóként vannak nehézségek, küzdelmek, és biztos lesznek a felnőtt életében is a korlátaiból adódó nehezebb szituációk, de nem fog gyámságra szorulni. Remélem megtanulja, hogy segítséget kérni nem szégyen, és hogy az őszinteség az egyenes út minden helyzetben, ezekkel minden nehézség, hátrányosság áthidalható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!