Fontos a kisgyerek számára a bölcsi, vagy elég neki, ha 3.5 évesen megy óvodába?
Bőven elég. Lányom 4 évesen kezdte és még így is bőven elég volt.
Fiam muszájból ment 2 év 10 hónaposan bölcsibe, de ő is, mi is jobban örültünk volna, ha csak 3,5 évesen megy oviba.
Én a másfél éves kislányomon nagyon látom már pár hónapja, hogy jót tenne neki a bölcsi. Naponta órákat töltünk a játszótéren, imád más gyerekek társaságában lenni.
Augusztusban kezdi a bölcsit, azért mert már nem tudunk vele tovább itthon maradni, de szerintem nagyon jót fog neki tenni.
Viszont ez nagyon gyerek függő. Általában amúgy olyan 2 éves kortól igénylik a gyerek társaságot. :)
Hidd el, láttam olyat akit 4 évesen is alig lehetett otthagyni az oviban. Most akkor addig legyen vele anyuka otthon, amíg "készen nem áll"?
Ez szoktatás kérdése is.
Szerintem igenis hasznos képesség, ha a gyerek az anyja nélkül is megtanul létezni egy biztonságos közegben, megtanulja hogyan alakítson ki bizalmi kapcsolatot. Ehhez persze kell, hogy anyuka képes legyen elengedni a gyerekét. Sok anyuka a gyereke igényeire hivatkozva tartja vissza a gyerekét. Miközben full a saját igényeiből táplálkozik az egész. Kellő önismerettel ez felismerhető, hogy ez igaz-e ránk.
Szóval kell hozzá, hogy a szülők maximálisan bízzanak az adott intézményben, gondozónőkben. Egy gyereknek egész kicsiként is jó ha van 3-4 bizalmi kapcsolat az életében. Ez a szülőkön kívül lehet nagymama, megbízható, állandó bébiszitter, bölcsödei gondozó, szomszéd, nagynéni, nagybácsi, keresztanyu. Bárki, akivel a gyerek egy oda-vissza működő jó kapcsolatot tud kialakítani. Régen is ez volt. Egy gyerekre többen vigyáztak és ez volt a természetes.
Az a gyerek, akinek elsősorban csak az anyja van, akihez fordulhat, akiben megbízik, annak később lesz nehezebb. Én ezt látom a környezetemben - persze biztos vannak kivételek.
"Az a gyerek, akinek elsősorban csak az anyja van,"
Azt látod, hogy a gyerekek többségének csak anyja van?
Ez elég szomorú.
Nem csonka családban nevelkedő gyerekeknek legalább van apjuk is. Ez rögtön kétszer annyi bizalmi kapcsolat.
És ez is bőven elég egy 3 alatti gyereknek. Ahol él legalább 1 nagyszülő, az a gyerek már konkrétan tobzódik a kapcsolatokban. A testvérek további pluszt jelentenek.
Egy 3 év alatti gyerek elsődleges szocializációs közege pedig a szűk család. A család óvó védelméből kitekintve ismerkedik a környezetével, az alapvető szociális viselkedési normákkal, hogy 3 éves kora körülre készen álljon a közösségre.
Nem kell előbb mély vízbe dobni, ha nem muszáj. Nem lesz ettől érettebb. Ahogy attól sem, ha kézről kézre jár (csak hogy szokja) és nincs igazi fix pont az életében.
Az a gyerek aki nincs folyton lepasszolva már pár hetes/hónapos kicsiként, nem lesz éretlenebb a közösségre, hanem éppen ellenkezőleg, a biztos pont miatt sokkal könnyebben leválik, ha itt az ideje. Jellemzően 2,5-3,5 éves kor között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!