Pici, 180 cm átmérőjű gyerekmedence vizét, hogy ne legyen 3 nap után algás, hogyan lehet tisztán tartani? Vegyszer helyett keresek vmi természetes megoldást.
Ha mindig azonnal letakarod valami sötét anyaggal, mikor nem használjátok, akkor kevésbé algásodik, mert az algáknak kell a fény.
De így is fog, csak kevésbé, lassabban.
Sajnos nálunk ez hiúsította meg a nagyobb medencét, mert a kislány nagyon allergiás a vegyszerekre, hiába van utána zuhanyzás, akkor is ekcémás lesz a bőre...
Csodák nincsenek. A víznek nem természetes állapota a tűző napon egy műanyag edényben kristály tisztán megmaradni. Azért nem, mert bár a folyót is süti a nap, de ott létezik természetes filtráció, a talapzat ami szűr (fizikai) és az élőlények amelyek szintén szűrnek (biológiai).
Ezért a vizet nem természetes közegében (medence) kezelni kell, hogy az ember számára elfogadható, használható legyen.
A legtöbbünk számára amióta medencés fürdőzés létezik a vegyszeres (klóros) kezelés elviselhető kompromisszum, ám érthető, ha a gyermekeinket nem akarjuk fokozott vegyszer terhelésnek kitenni.
Mi az, amit a természet elvégez, a medence nem?
A medencevízbe számos forrásból szerves anyagok kerülnek: különböző dolgokat belefúj a szél. Levelek, bogarak, por, beleszarik a madár, belemésászik a meztelen csiga de legfőképpen a fürdőzők hámsejtjei, testnedvei. Ezekkel egy tó, folyó meg tud birkózni, azonban egy zárt medencetest nem.
Miért baj, ha ezek a dolgok a vízbe kerülnek?
Mert ez az algák szaporodásának a melegágya. Ezért kezeljük a medencevizet. Egyrészt fizikailag kiszűrjük a szennyeződéseket, hogy ne legyen az algának tápláléka (homokszűrős vízforgató), másrészt ami mégis túlél, azt kémiai úton (legtöbbször klórral) kordában tartjuk.
Ha pontosan mérünk, akkor a vegyszerezés még gyermekek számára sem kockázatos. Azonban nem könnyű pontosan mérni és folyamatosan szintentartani.
Én azt szoktam javasolni, hogy a szűrő rendszerbe kössenek be UV-C (germicid) lámpát, amely az átfolyó víz besugárzásával csírátlanít, gyakorlatilag tizedére csökkenti a szükséges klór mennyiségét, a legtöbb ember ilyen vízben egyáltalán nem érzi, hogy klór is lenne benne.
A vízzel egyéb problémák is szoktak lenni, arról már szóltam, ha nem kezeljük akkor a csapvíz is bezöldül, ha vasas kútvízzel töltjük fel akkor meg a klórral érintkezve vasklorid keletkezik ami kicsapódva gusztustalan barnává teszi a vizet.
A te helyzetedben az a szívás, hogy túl drága és bonyolult a kezelő rendszer, hogy megérje. 600 literre nincs vegyszermentes megoldás, a homokszűrős-UV lámpás megoldás itt ágyúval verébre. Még mindig nagyságrendekkel olcsóbb a minimális vegyszerezés és a heti csere.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!