Szülők! A ti gyereketeket is ennyire lefárasztja az iskola?
15 éves a lányom, most 9.-es a középiskolában. De ahogy észrevettem, egyre nehezebben bírja a terhelést.
Reggel vagy 5-kor, vagy 5:30-kor kel, attól függ, hogy van-e aznap 0. óra. Nagyon nehezen megy az ébredés neki. Elmegy az iskolába. Általában 7-8 órájuk van egy nap, pénteken csak 6. Hazaér délután 4 körül, addigra hullafáradt, muszáj pihennie egy kicsit. Ledől 1-2 órára. 6 körül felkel, nekiáll tanulni. Kb 9 körül befejezi a tanulást (ha éppen nincs másnap valami komolyabb dolgozat, vagy beadandó), egy gyors vacsi, fürdés, és alvás. Reggel pedig kezdődik mindez elölről.
Péntekre általában annyira elfárad, hogy szombatonként délig alszik. Vasárnap délután pedig már újból tanulnia kell hétfőre. Így tulajdonképpen egész héten alig van ideje hobbira, kikapcsolódásra, barátokra.
Az év elején még azt hittem, pár hónap és megszokja, de most már kicsit kezdek aggódni érte. Folyton fáradt, sokszor nyűgös, karikásak a szemei, egyáltalán nem az a vidám, cserfes lány, aki még tavaly az általános iskolás kora alatt volt.
Középiskolás szülőktől kérdezném: a ti gyereketeknek is ennyire fárasztó az iskola? Normális, hogy ennyire leterheli őket, vagy kezdjek komolyabban is aggódni a lányom miatt??
Ha vannak itt esetleg diákok, akkor ők is írhatnak, hogy ők hogyan élik ezt meg.
Itt az is baj, hogy napi 3 órát tanul. Mégis mit, minek? Nem rossz a technikája? Nem tolja túl? Vannak akik nem tudják felmérni, hogy már elég a tudásuk és ezért akkor is tanulnak, amikor már rég nem kéne. Nem támasztasz irreális elvárásokat? Vihet haza mondjuk nyugodtan négyest, vagy 1-1 rosszabb jegyet, vagy mindenen áll a bál ami nem tökéletes? Biztos, hogy elég tehetséges egy nehéz gimihez?
A másik, hogy 5:30kor kelni embertelen. Egy tininek még 9 óra alvás kéne, a lányodnak 7-7,5 jut. Ez nekem felnőttként is kevés. 8 óra alatt tartósan zombivá válok 27 évesen is.
Innen önmagát gerjesztheti a folyamat. Kialvatlan, tehát nem tud figyelni órán, ezért többet kell tanulnia otthon, amitől ugye megint kevesebb ideje van aludni.
Néhány válasz a kérdéseitekre:
- Nincs közelebb iskola, falun élünk, a legközelebbi városba jár (de ezt írtam már)
- A férjem és én is reggel 6-ra járunk dolgozni, így ha mi vinnénk be suliba, még korábban kellene kelnie
- Ő szeretett volna ebbe az iskolába járni, amikor jelentkezni kellett, szabad kezet kapott, nem kényszerítettük, hogy ide járjon
- Nem várjuk el tőle, hogy mindenáron színötös tanuló legyen. Nem is az, ennek ellenére jól a jegyei, 4-nél rosszabb nem volt a féléviben. Nagyon szorgalmas kislány amúgy, mindig mindent precízen megcsinál, sosem kellett vele vitatkozni a lecke vagy a tanulás miatt. Kisiskolás kora óta önállóan tanul, segíteni is csak ritkán kellett neki.
Többen is írtátok a kollégiumot, mint megoldást. Hétvégén megpróbáljuk ezt újra átbeszélni vele, hogy nem lenne-e kedve még is hozzá. Olyan rossz látni szegénykémet, hogy ilyen nyúzott, jó lenne, ha újra vidám lenne.
5:30-kor kel? De jó neki. Én 4:30. :D Keddenként pedig 3:30 a nulladik miatt.
Mármint, ezt nem félreérteni. Teljesen megértem, hogy ő ezt nem bírja. Úgy értettem, hogy örülnék neki, hogy ha 5:30-kor kéne kelnem. :D
Alapvetően jól bírom egyébként, ahhoz képest, hogy rengetegszer van, hogy 2-3 órát alszom, de olyan is van, hogy alvás nélkül megyek be iskolába.
A 7-8 óra nálam is alap az iskolában, 4-5-re hazaérek, alig van időm valamire.
Tudom, hogy ez így nem állapot, elmehetnék koliba, viszont 2 személy miatt nem tudok. Vagyis inkább 3. Ha kell ott hagyom az iskolát, de őket semmiképpen sem hagyom magukra.
A lányodnak viszont mindenféleképpen az lenne a legjobb, ha kolis lenne. Ezt ő nem fogja bírni 3 évig. Vagy esetleg nincs olyan, aki betudná vinni őt reggelente? Mondjuk valami barát vagy ismerős?
18/F
Nem értelek: egyrészt szabad kezet kapott, ö dönthetett, másrészt nincs máshol iskola, akkor miben kapott szabad kezet mégis?
Másrészt, egy 13-14 éves gyerek hogyan tudná megítélni,hogy mégis mivel jár az adott iskola?Mennyi utazással, macerával? Ezt ők még nem képesek felmérni, de még sajnos ti sem.
Nem jó, hogy ilyen fiatalon már így le van terhelve, de ez van úgy általánosságban a középiskolákban, még egy sima, közepes iskolában is, akkor képzelem mi lehet egy erős gimiben.
Szerintem a napi 3 óra tanulás nem túlzás, mármint igen, sok, de van egy szerencsétlen gyereknek kb. 8-9 tantárgya, kap házit több tantárgyból is, írnak dolgozatot, vannak beadandók, felelnek stb. Főleg, ha valami nem megy, vagy nehezebben jegyzi meg, arra még több időt kell szánni. És az a baj, ha még 9.-ben meg 10.-ben nem is számítanak annyira a jegyek, 11.-től már igen és ha majd kitalálja, hogy szeretne egyetemre menni, ott elég magasak a ponthatárok általában és jobban jár, ha sok 5-öse van. Viszont ahhoz, hogy akkor 4-ese, 5-öse legyen, nem szabad lemaradni, és most kell odafigyelni. Jó, nem minden tantárgynál, de pl. matekból minden egymásra épül és azt nem lehet bemagolni.
Én 9.-es vagyok, de úgy, hogy én tavaly nyelvi előkészítős voltam, szóval idén megtapasztaltam, hogy mennyivel nehezebb a gimi az általánosnál, részletesebb a tananyag, stb.
Sajnálom a lányodat, de sajnos általában ilyen a gimnázium. Az osztálytársaimon meg magamon is ezt tapasztalom.
Én nem, de nálunk is sokan alszanak miután hazamennek, sokan kávéznak reggelente, hogy fel bírjanak kelni.
És akkor mi lesz, ha jön majd a nyelvvizsgára felkészülés, aztán az érettségi.
Én egy 16 éves lány vagyok, 11.-es. Mintha magamról olvastam volna, én is 5:30-kor kelek minden nap, és 6:20-kor indulok, hogy elérjem a 6:30-as buszt. Az út kb 30-40 perc a legközelebbi, egyébként elég erős gimibe. Ilyenkor még van kb fél órám az első óra előtt, de nem tudok később menni, mert ritkán jár busz és a későbbivel már nem érnék be.
Szintén 7-8 órám van minden nap, délután fél 4 és fél 5 között érek haza. Ilyenkor ebédelek, pihenek 15-20 percet, utána leülök tanulni. És 3 óra simán elmegy vele, teljesen átérzem a lányod helyzetét! Este gyors fürdés, vacsi, alvás és minden kezdődik újra.
Én úgy szoktam időt spórolni, hogy hazafelé már elkezdek tanulni a buszon, így annyival kevesebb lesz itthonra. Ami fontos, vagy amiből számonkérés lesz (minden nap van valamiből), arra tanulok és írok házit. A többi tantárgyat pedig a buszon meg órák előtt átolvasom, vagy vannak tölteléktantárgyak (hittan, ének, ofő) és akkor tanulok meg írok házit. Illetve hétvégén mindig megpróbálok minden lehetséges dolgot megcsinálni előre és így hétközben kevesebbet kell. Nyilván, így is rengeteg marad, de meg kell tanulni szelektálni, fontossági sorrendet állítani, mert nincs értelme belebetegedni ebbe az körforgásba, máshogy nem megy.
Így is fáradt vagyok, de én délutáni alvás helyett megpróbálok este korábban lefeküdni (több, kevesebb sikerrel), mert én személy szerint jobban kipihenem magam, ha egybe alszom többet.
Nincs sok szabadidőm, de szinte mindenkinek ilyen ez a középiskola...nem mondom, hogy teljesen meg lehet szokni, de ez van.
Hétvégén mindig hagyok egy teljes napot, amikor nem foglalkozom tanulással, ilyenkor megpróbálok feltöltődni.
A kollégiummal kapcsolatban nincsenek tapasztalataim, van akinek beválik, viszont lehet, hogy az sem lenne tökéletes megoldás, mert esetleg ott nehezebben tanulna, azt megint meg kéne szokni, stb.
Lehet, hogy nem tudtam segíteni, de kitartást a lányodnak és nem csak ő van ilyen helyzetben, ha ez kicsit vígasztalja! ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!