Létezik olyan, hogy önkéntes engedelmesség?
Létezik. Az általad említett könyvet nem olvastam még, már megvettem, csak még itt ül a polcon, nem volt időm. De létezik, ha jól belegondolsz, kis 2 éves tityi-totyi gyerekként magadra rántod az asztalt, többet nem fogod próbálni. Előtte meg anyu hatszázszor elmondta, hogy neeee. Négy-ötévesként egyre inkább meg akar felelni a gyerek a környezetének, vagyis azt tanulja meg leghamarább, amivel figyelmet tud kiharcolni magának. Ha a legislegelső hiszti-sírásra meg tudod állni, hogy ne reagálj, akkor nem fog azzal többet próbálkozni. Ha mosolyogsz és megdicséred, ha énekelni hallod, akkor egész nap énekelni fog (majdnem).
Később kamaszként is az elvárásoknak akar megfelelni (de már nem a szülőknek), ha a haverok isznak és cigiznek, ő is fog, mert azt várják el, azzal fejezi ki, hogy hozzájuk "tartozik".
Egy vallási közösséghez tartozni is egyfajta önkéntes engedelmesség (igaz, ott már van "fenyegetés", a későbbi "büntés", pl. a pokolra jutás stb.)
Önkéntes engedelmesség
Forrás: Kay Kuzma: Önkéntes engedelmesség c. könyve
3-6 éves korig alakul ki a felnőttek iránti tekintély.
Ranschburg Jenő 4 szülői típust különböztet meg:
hideg – korlátozó: kemény, szigorú, nem foglalkozik a gyerekkel, de követel
hideg – engedékeny: nem foglalkozik a gyerekkel, mindent ráhagy, nincsenek korlátok
meleg – engedékeny: szereti a gyerekét, de sokat enged, nem szab ki korlátokat, nem tilt. (A legtöbb szülő ebbe a kategóriába tartozik → belőlük erőszakos, öntörvényű, akaratos, sértődékeny emberek lesznek.)
Tévhit: ha agyonszeretjük a gyereket, magától megtanulja a korlátokat.
meleg – korlátozó: csak ez a jó típus; szeret, de korlátokat is állít, a kettő együtt érvényesül jól → az önfegyelmezés így jobban működik
Példa: lefekvés előtti rendrakás
Mi a teendő, ha a gyerek nem reagál a kérésünkre?
visszajelzés kérése: megértette-e, amit mondtunk
időhatár kijelölése („mire az óramutató …-ra ér…”; az időérzék csak 8 éves korban alakul ki, addig az időtartamot a gyerek nem tudja értelmezni)
következetesség
jutalmazás megvonásával való fenyegetés, pl.: „Nem akarod, hogy meséljek neked?”
Hiszti esetén: a felnőttnek nem szabad rá reagálnia. A gyerek célja a hisztivel, hogy elérje a célját, ha nem is éri el, de legalább foglalkozzanak vele
Megoldás: (ha már semmi nem működik) szeretettel a szemébe nézni, és azt mondani:
„Tudom, hogy te még játszani akarsz, de tudod, hogy nálunk az a rend, hogy fél 8-kor fürdünk. Nem hagyhatom, hogy tovább játssz, most elmegyünk fürdeni.” Higgadtan átölelve felkaroljuk, és elvisszük fürdeni.
A lényeg: indulatok nélkül, higgadtan, csendesen – csak így van hatása
A szemkontaktusnak nagy jelentősége van, erős fegyelmező eszköz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!