Elváltunk a férjemmel. Közös gyermekünk felett én kaptam meg a kizárólagos jogi felügyeleti jogot. Beírathatom a gyermeket új iskolába az apjának engedélye nélkül?
Mivel új lakhelyünk 30 km-re van a fiam jelenlegi iskolájától így szeretném a gyereket a lakhelyünkön lévő iskolába íratni.Mivel kizárólagos jogi felügyeletet kaptam így elvileg beírathatom az apja hozzájárulása/aláírása nélkül is, viszont a törvény és a bíró is a bontópernél azt mondta, hogy a gyermek életét befolyásoló fontos kérdésekben (úgy mint pl. iskolaválasztás) közösen kell dönteni továbbra is.Csak nem írathatom be a gyereket az új iskolába az apja engedélye nélkül? Sajnos ha nem írathatom be, nem fogom tudni megoldani a gyermek iskolába vitelét ilyen távolságra, úgy hogy a munkahelyemre még időbe be is érjek. Rettentő korán kellene kelnünk+ sok pénz, idő....
Kérem csak az írjon választ aki tényleg tudja vagy hasonló problémája volt a közelmúltban.
Így fogalmaz a jogszabály is:
"Ha bontást követően csak az egyik szülő fogja gyakorolni a szülői felügyeleti jogot, ebben az esetben a különélő szülőben sokszor felmerül a kérdés: vajon innentől minden jogát elveszíti a gyermek nevelésére vonatkozóan? A válasz egyértelműen: nem. Ugyanis a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekről a két szülőnek továbbra is együtt kell döntenie. Így ebben a tekintetben a szülői felügyeleti jogoknak bizonyos részét az a szülő is gyakorolhatja, akit egyébként a szülői felügyeleti jogok összességükben nem illetnek meg. Ez természetesen nemcsak jogosultságot, hanem kötelezettséget is jelent, azaz a különélő szülőnek is részt kell vállalnia a gyermekkel kapcsolatos ilyen irányú szülői felelősségből is.
A fentiek alapján tehát a különélő szülő sincs kizárva a gyermekkel kapcsolatos minden döntésből, azonban lényeges, hogy mik tartoznak a gyermek sorsát érintő fontos kérdések körébe.
Idetartozik a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének meghatározása, továbbá iskolájának, életpályájának megválasztása, valamint a gyermek huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, illetve állampolgárságának megváltoztatása.
Ezek nem a kizarolaghos szülői felügyeletre vonatkoznak, hanem arra az esetre, ami sokáig a gyermekelheylezesnel alap volt: anyukánál elhelyezeik a gyereket, apuka meg x időnként látogatja. Ez esetben anyuka mindent intézhet egyedül, kivéve a 4 felsorolt dolgot. Ma a közös felügyeleti jog van "divatban", ilyenkor kb mindenben együtt dontenek.
A kizárólagos felügyeleti jognal A szülő megkapja a kizárólagos, tehát csak neki szóló felügyeleti jogot, B szülő szülői felügyeleti jogat pedig megszüntetik. B szülőnek onnantól jogilag semmj köze a gyerekéhez, minden azzal kapcsolatos jogat elvettek tőle. Semmihez nem kell a belegyezése.
Olvasd el megegyszer, mi áll pontosan ah ítéletben. Mindjárt megkeresem az enyémet és megpróbálom ide befotózni.
Tegnap mondták ki a válást, még nem kaptam papírt. A megállapodásban és a bíróságon ezt vették jegyzőkönyben:
"Felek megállapodnak abban, hogy a gyerek feletti kizárólagos felügyeleti jog gyakorlására a Feleség (anyag)lesz jogusult.A hatályos jogszabálynak megfelelően azonban közösen döntenek a gyerekek sorsát érintő lényeges kérdésekben úgy mint pl. a gyerekek iskolájának, életpályájának meghatározásáról."
Közös felüógyeleti jogot bíró nem állapíthat meg, csakis KIZÁRÓLAGOST-a jogszabályt belinkelte kérdező, mi kell még, hogy elhidd, az, hogy kizárólagos felügyeleti joga van anyukának/apukának, annyit jelent, hogy bíróságnak kellett döntenie, kinek adja a felügyeleti jogot, mert arra nem képesek, hogy a gyerekük felett közösen gyakorolják a felügyeleti jogot.
De a kizárólagos felügyeleti jognál sem dönthet egyik fél sem gyereket érintő FONTOS döntésekben, lakóhely, életpálya stb.
Ezt mondja ki a jogszabály. Ha nem tudnak megegyezni, gyámhatóság, bíróság dönt ezekben a kérdésekben IS.
De egyszerű, linkeld azt a jogszabályt, ami kimondja, hogy kizárólagos felügyeleti jognál, apuka/anyuka semmibe nem szólhat bele.
Paragrafus?????
"A szülői felügyeleti jog bírósági megszüntetése
A bíróság megszünteti a szülői felügyeletet, ha
a szülő felróható magatartásával gyermeke javát, különösen testi jólétét, értelmi vagy erkölcsi fejlődését súlyosan sérti vagy veszélyezteti; vagya gyermeket más személynél helyezték el vagy nevelésbe vették, és az a szülő, akinek szülői felügyeleti joga szünetel, a gyermek elhelyezésére vagy a nevelésbe vételre okot adó magatartásán, életvitelén, körülményein önhibájából nem változtat.
Ha a szülőt a bíróság valamelyik gyermeke személye ellen elkövetett szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítélte, a bíróság a szülői felügyeletet a szülő valamennyi gyermeke tekintetében megszüntetheti. A bíróság rendelkezhet úgy, hogy a megszüntető határozat hatálya kihat a később született gyermekre is.
Aki szülői felügyeletet megszüntető jogerős ítélet hatálya alatt áll, nem fogadhat örökbe, nem viselhet gyámságot, gyermek nála nem helyezhető el és - a bíróság vagy a gyámhatóság eltérő rendelkezésének hiányában - nincs joga arra, hogy gyermekével kapcsolatot tartson. "
Csak nem tudom ez mit jelent. Hogy "csak" meg kell vele beszélnem, vagy neki is ott kell lenni, alá kell írni az iskolai beiratkozást. Mert ha ha nem nem egyezik bele de én beírathatom ettől függetlenül (max feljelent a gyámhatóságnál, aztán majd az kivizsgálja az ügyet) akkor már előrébb vagyok.
Meg egyébként is. Ha NEM TUDOM megoldani, a lakhely-munkahely-iskolai logisztikázását mert napi 100 km lenne oda-vissza és egyébként időben is kivitelezhetetlen, akkor ilyenkor mi van? Nálam van a gyermek elhelyezve és enyém a jogi felügyeleti jog is. Akkor hogy teheti meg, hogy megakadályozza? Az ember a lakhelyéhez és/vagy a munkahelyéhez választ iskolát és nem fordítva. Az apa láthatása (ahogy le van írva) biztosítva van.
De ez más eset. Itt megkaptad a kizárólagos felügyeleti jogot + az apától elvették a felügyeleti jogot ezekben a kérdésekben (amikben közösen kellett volna dönteni), tételesen.
Ha csak simán kizárólagos felügyeleti jogot kapott anyuka, akkor a lényeges kérdésekben együtt kell dönteniük.
A te esetedben gondolom az apát a gyerek közelébe sem engedik-sőt egy gyerek közelébe sem, soha többé, mert valamit elkövetett.
A kérdező gyermekének apja, lehet rendes ember, egy igazi édesapa, aki anyukával nem jön ki, de a gyerekkel igen. Azért attól, hogy elválnak és nem tudnak megegyezni a gyerek felügyeleti jogáról, az apa nem biztos, hogy bűnöző, aki gyerekek sérelmére követ el bűncselekményt és soha többé gyerek közelébe sem szabad engedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!