Mikor jobb elkezdeni az iskolát? 6 vagy 7 évesen? Mi szól mellette, illetve ellene?
Májusi a fiam, tehát jövő szeptemberben 6 évesen már elkezdhetné az iskolát. Én azon az állásponton voltam, hogy ha nincs különösebb oka annak, hogy visszatartsam, akkor kezdje csak el. Ő kicsit unja is már az ovit, a figyelmét le lehet kötni hosszabb ideig, a szókincse hatalmas, konstruálós játékokban határozottan ügyes, logikai játékokban is jó, átlátja a szituációkat, problémákat kreatívan old meg, fantáziája élénk. A rajzolásban, vágásban még nem profi, de fejlődik, viszont ha mozgásról van szó, akkor hajlamos linkeskedni (inkább az a sarokban szöszmötölős típus, és nem az, aki fejjel lefelé lóg a legmagasabb diófáról). Néha picit komolytalan és van olyanja, hogy hajlamos elkalandozni. Szerintem jól szocializált, bár lelkizősebb típus, hajlamos bizonyos dolgokat magára venni.
Tudom, hogy még van egy év, ami alatt sok minden változhat, és hogy minden gyerek más, ez jól is van így. De annyi helyről hallom, hogy "hadd maradjon még egy évig gyerek", "7 éves korára megkomolyodik és jobban tud figyelni, jobb lesz a teljesítménye", "kicsik ők még az iskolához", "plusz egy évig ingyen utazhat és ehet az oviban", stb., hogy elbizonytalanodtam. Kicsit az is bennem van, hogy már a mi generációnknál is nagyon kitolódott az "önállósodás", akkor mi lesz velük, ha még egy évet ráhúzunk az óvodára, "kényelmi alapon"?
Ti mikor küldtétek iskolába a gyereketeket, és miért akkor? Mit gondolsz, jó döntés volt?
Nekem is májusban töltötte a hatot, szeptemberben ment suliba.Iskolaérett volt.
Nekem az osztályfőnök személye fontos volt.Ha visszamarad akkor ugye más lett volna.
Semmi hátránya.Annyi, hogy az osztálytársai szivatják a kora miatt, mert mindig ő tölti be utolsónak az adott évet.
Most hetedikes, szinte minden gyerek 13, ő még csak 12.
Szerintem nem igazán fontosak az érvek. Még az első félév folyamán van az iskolában iskolaérettségi vizsgálat, majd ott eldől. AZ óvónők véleményére hagyatkoznék (ha csak nincs nagyon nagy ellentét), hiszen ők látják, hogy csoportban, fegyelemben, irányított körülmények között hogy viselkedik a gyerek.
Nálunk volt, aki augusztusban töltötte a 6-ot, de olyan is, aki szeptemberben a 8-at. nagy a szórás, nem fog kilógni a gyerek különösképpen, vagyis mindig lesz egy legfiatalabb és egy legidősebb.
Fiam szintén májusi. Most kezdte 7 évesen. Tudásban felülmúlja kortársait. Kiemelkedően magas az iqja, de szociálisan még kellett ez az 1 év neki.
Az osztályban egy 6 éves kislány van csak. Nagyon kilóg. Méretben is, meg a többiek se nagyon közelednek felé, mert fiatalabb.
Az én fiam áprilisban lesz 6 éves. És menni fog suliba jövőre.
Nem látom értelmét, hogy még 7 évesen is miért legyen 3 évesek közt (vegyes csoportos ovi), inkább kezdje csak el a sulit.
Engem májusiként anno visszatartottak, és utáltam nagyobb lenni a többieknél.
Tudom, hogy manapság meg mindenki visszatartja, amíg teheti, de én nem fogom. És attól, hogy iskolás, még lehet gyerek. Otthon akkor is biztosítva lesz neki a szabad játék. Az utazás nem szempont, mert kocsival járunk, az étkezési költség meg nem számít.
Keresztlányunk most 3. osztályos. Július 29-én van a szülinapja. Rákérdeztem a szülőknél, megbánták-e, hogy 6 évesen ment suliba. És a válasz "nem" volt. Jó döntést hoztak, azt mondják.
Szóval én nem fogom visszatartani.
Erre (csakúgy, mint a gyereknevelésben számos más kérdésre) nincs egyértelmű válasz szerintem.
Neked és az óvónőknek (az iskolaérettségi vizsgálat figyelembevételével) kell eldöntenetek az adott gyerek esetén.
Azért írok saját példákat, hátha segít: én őszi gyerekként anno majdnem 7 évesen mentem iskolába. Megfelelési kényszeres kislányként untam magam baromira az oviban, ráadásul az összes barátnőm elment már iskolába az utolsó évben (homogén csoport volt). Az iskolai legjobb barátnőm 10 hónappal volt nálam fiatalabb – se őt, se senki mást nem „bántottak” ezért az osztályban
A fiamnál még az előző tankötelezettségi korhatár volt érvényben (ahol május 31-ig betöltött 6 éves kor volt megadva feltételként), s mivel ő nyári gyerek, automatikusan maradt 4 évig az oviban. Vegyes csoportba járt, és jól érezte magát, a kicsikkel is mindig jól kijött (ahogy neki is segítettek előtte a nagyok, utolsó évben ő volt a „mindentudó” nagy), de kortársai is maradtak. Ő tök más típus, mint én voltam, kreatív, mozgékony, imádja a természetet, számára mondhatni, hogy az első pár év suli még így is kínlódás volt a sok üléssel, az unalmas órákkal stb. Az osztályában volt több gyerek, aki 6 évesen kezdte a sulit, ezek között volt olyan, akinek az anyukája azt mondta, megbánta, hogy nem tartotta vissza még egy évet, de olyan is, aki simán vette az akadályokat.
Nyilván nagyon nem mindegy az sem, milyen az iskola, milyenek a tanítónők. A gyerekeméi első perctől úgy kezelték őket, mintha már iskolások lennének, és tudniuk kéne minden szabályt, valamint képesek volnának 45 percet figyelni. Ez szerintem nem jó hozzáállás. De van olyan, ahol a tanítónő tisztában van azzal, hogy ezek a gyerekek még félig ovisok, beiktat mozgásos feladatokat az órába, hagyja őket rohangálni, stb.
Az, hogy később mikor „önállósodik” a gyerek… hát, szintén nem ettől függ szerintem. Én már 18 évesen nem laktam otthon (tanultam és dolgoztam), de ismerek olyat, aki nem volt évvesztes, és 30 éves korában költözött el a szüleitől. Nem kell ennyire előreszaladni az időben. :)
Nekem a nagy lányom most lesz 8 éves és másodikas. Elsöt majdnem 7 évesen kezdte. Az egész elsöt végig unatkozta, pedig nem tudott írni és olvasni mielött elkezdte az iskolát, de olyan gyorsan haladt, hogy neki egy dög unalom volt, pedig a tanárnö mindent megtett, hogyplussz feladatai legyen, még más gyerekeknek is segített be órán.
Második gyerekem 6 éves volt Juliusban és beiskoláztuk, mert hihetetlenül menni akart. Ès jól tettük. Minden feladatot hibátlanul csinál, nagyon szereti az iskolát, és szociálisan is érett hozzá, a tanárnö többször vele példázgat... Talán kicsit lassu, a nagytesó gyorsabb volt, de mivel mindent jól csinál inkább leegyen lassú.
Beszélgettem pár anyukával akinek a gyerekei nyáriak, és mind úgy voltak vele, hogy mindegy mikor iratod be. Az a gyerek aki 6 évesen nem érett, annak 7 évesen is problémái lesznek az iskolában. Sokan értelmes, érett gyereket vissza marasztalnak, pedig, ha nem marasztalnák sem lenne le maradva.
Ja és mikor tavaly mi gondolkodtunk ezen, és beszélgettünk szülökkel, akiktöl kaptuk a választ"maradjon még mert gyerek" azok gyerekei mind gyengébbek. Vagy is mindenki maga gyerekéböl indul ki. Aki azt mondja, hogy a te gyereked menjen annak jobb képességü a gyereke. Aki maradásra int annak gyengébb képességü a gyereke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!