Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Minden általános iskolában...

Minden általános iskolában ugyanazon tematika és tankönyv alapján oktatnak?

Figyelt kérdés

2015. okt. 2. 13:26
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem:)
2015. okt. 2. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Kerettanterv van és egy konyvlista, amiről a pedagógus maga választ. Nálunk 4 első osztály indult, négy különböző tankonyvvel
2015. okt. 2. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Pontosítok: még nem ugyanazon tematika és tankönyv alapján oktatnak, de a terv ez. Az állami sulikban legalábbis.


Egyrészt az állami iskolák mindegyike a központi Nat. alapján tanít, és ennek megfelelő könyveket kell hogy vegyen. Egyelőre még évfolyamonként és tárgyanként van 2-3 választási lehetőség, de a terv az, hogy a most „kísérleti tankönyvnek” nevezett könyvek mellett ne legyen választásuk.


Az állam ugyanis úgy két éve befagyasztotta a tankönyvek engedélyezését (illetve csak a sajátjait engedélyezi), ezért most még néhány kiadvány piacon van (hiszen anno 5 évre adták meg az engedélyüket), de ahogy lejár az engedélyük, már nem lesznek listán. Ezek mellett az állam megvett két nagy kiadót (Apáczai és NTK), és ezeknek a könyveit nyomja, tavaly abból volt botrány, hogy Hoffmann Rózsa kiküldött az iskoláknak egy „ajánlott listát”, hogy a kormány melyik könveket ajánlja rendelni az iskoláknak – természetesen a sajátjait. Itt megmutatkozott, mennyire frankó csávó egy-egy iskola igazgatója, mert a jó fejek be merték vállalni, hogy Rózsa „ajánlott listáján” kívüli, megszokott, szeretett tankönyvet válasszanak, a gyávák pedig befeküdtek a kormányajánlásnak (és áttértek az apáczais, NTK-s kötetekre).


Ahogy írtam, még kísérleti fázisban vannak az állami kísérleti tankönyvek. Pár iskolában már ezeket is használják (ahol hajlandók voltak rá a tanítók/tanárok, hogy kipróbálják ezeket), de még 2 évig biztos nem lesznek központilag kötelezőek. Azután azt tervezik, hogy visszatérünk a „régi szép időkhöz”, és ezek lesznek A TANKÖNYVEK. (Nem akarok még hosszabb lenni, de a minőségük, khm, erősen kétséges – egy adat: míg a tankönyvkiadók kb. egy év alatt készítettek el egy könyvet, ezeket az állami jóemberek 2 hónap alatt összedobták, és nem azért, mert annyira profik :) –, ahogy az a nemes gondolat is kicsit visszás, hogy majd a kipróbáló tanárok véleménye alapján javítják őket, mivel ezek a kipróbálók gyakran nem merik elmondani a véleményüket (vagy a kirugástól félnek, vagy attól, hogy nem ők kapják a pénzzel járó újabb kipróbálási lehetőséget, ha rosszat nyilatkoznak).


Az alapítványi és egyházi iskolákban más a helyzet. Általában ezek is a Nat. és az ehhez tartozó központi kerettanterv alapján tanítanak, de nincs megszabva, miből (persze a lehetőségeik egyre szűkülnek, hiszen a tankönívkiadók többsége tönkrement az államosítás miatt), sokszor régi fénymásolt könyvekből.


Aztán van még egy kategória: a saját kerettantervvel dolgozó alapítványi sulik. Ezek (pl. Waldorf) maguk kell, hogy akkreditáltassák a kerettantervüket, ami nyilván valamilyen szinten összhangban kell legyen a központival (pl. azt mondják, hogy 4. év végére ugyanoda jutnak el a gyerekek, mint egy állami iskolában). Az eszközeikbe viszont nem szólnak bele (a Waldorfban nincsenek is könyvek alsóban).

2015. okt. 2. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm .

Utolsó: Akkor ezek szerint 2 év múlva már szinte egy azon könyvből fognak tanítani az állami iskolák? Az egyházi pl. meg választhat mást?

2015. okt. 2. 20:47
 5/8 A kérdező kommentje:
Csak próbáltam értelmezni a lényeget.
2015. okt. 2. 20:50
 6/8 A kérdező kommentje:
Közben után olvastam és mindent értek. 2018.március-tól tervezik bevezetni ezeket a tankönyveket.
2015. okt. 2. 21:33
 7/8 anonim ***** válasza:
Az én gyerekeim egyháziba járnak, a húgomé államiba, én nem láttam hogy különbség lenne a tankönyvrendelés mikéntjében. A mi iskolánkban is az állam fizeti az alsósok könyveit (idén harmadikig). Most valami olyasmi rendszer van, hogy egy meghatározott összegig lehet rendelni "ingyen" a könyvet. Vagyis ha a tanítónak/tanítóknak sikerül számukra megfelelő könyveket összeválogatni az olcsóbbak közül, akkor teljesen ingyen van; ha nem, vagy bekerül valami extra (több vagy drágább könyv), akkor rá kell fizetni. Plusz akadnak olyan könyvek amit más csatornán keresztül rendelnek, nálunk jellemzően a hittan könyv, meg a tagozatos ének könyvek, ezekért is fizetni kell.
2015. okt. 5. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szia! A 3. válaszoló vagyok. Igen, ahogy írod, pár év múlva a cél, hogy egyféle tankönyv legyen (a most kísérletinek nevezett, amit EU-pénzből dobat össze az állam, és „kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a mienk”) az állami iskolákban.

Az egyházi és az alapítványi sulik kivételezett helyzetben vannak ezügyben (bár szerintem az egyháziak nem akarnak nagyon kilógni a sorból, hiszen az államtól kapják a pénzüket), bár az kérdés, hogy mennyire tudnak majd széles palettáról válogatni, ki fog csak nekik tankönyvet gyártani.

2015. okt. 5. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!