Városligeti kéttannyelvű iskolában milyen módszerrel tanítják a nyelvet?
Pl elsős gyerekeknek igyekeznek játékosan, szituációs gyakorlatokon keresztül, hogy a gyerekekre észrevétlenül "ráragad" a nyelvtudás?
Vagy amolyan seggelős-magolós módszerrel feladnak napi sok szót tanulásra?
De érdekel más suli is ilyen szempontból...
Én nem ismerem ezt az iskolát, de nem fogsz biztos választ kapni. Tanárok jönnek-mennek, ha most valaki így tanít, lehet, hogy felmond, és az új tanár máshogy tanít.
De az az általános módszer, hogy amíg a gyerek nem tud írni-olvasni az anyanyelvén, nem kezdik el az idegen nyelv tanulását csak játékosan. Tehát énekeket, mondókákat, játékokat tanulnak.
Van egy másik kéttannyelvű azon a környéken, ahol ezt a játékos módszert gyakorolják, meg waldorfban is ez van, hát szerintem nevetséges, hallás utáni/olvasás írás nélküli gyerekdalocskákat ismételtetni velük többé kevésbé. Ez parasztvakítás, nincs hasznukra, a nyelvfejlődés már nem olyan iskolásként, mint 0-3 éves kor között.
Nekünk még normális tanították, leírt szavakat kellett képekhez párosítani játékok közben, a dalokat felolvastuk, leírtuk, kötögettünk, sokat beszéltünk, annak volt haszna. Waldorfos kislány így tanul, nála nincs haszna. Lányom nem így tanul németet, hanem ahogy én annakidején angolt, neki nagyobb a szókincse.
Ezért nincs értelme ilyen kicsi korban nyelvet tanulni, csak nyomatják, mert a szülők részéről van erre igény.
"Nekünk még normális tanították, leírt szavakat kellett képekhez párosítani játékok közben"
Csak közben bebizonyították, hogy nagy mértékben bezavar az anyanyelvi kompetenciák fejlődésébe. Előbb stabilan meg kell tanulni írni-olvasni az anyanyelvén, utána lehet más nyelven írni-olvasni.
Szóval ilyenkor még csak hallás után tanítják őket, mást nem szabad.
Elsőben megtanulnak stabilan írni, olvasni, de az én gyerekemnél pl kicsit sem zavart be párhuzamosan a német az első osztállyal. Sőt, előtte angolul olvasott/játszott játékot, így egy csomó kifejezés ráragadt ovis korból.
Mindig imádott olvasni, oviban írt angolul és magyarul is(angolul lemásolta hogy love meg ilyenek, magyarul meg rendesen írt nyomtatottal). Szerintem ez butaság, tudom, hogy most ez a divat, de egyszerűen butaságnak tartom. Ahogy kicsiként is a kétnyelvűeknél egyszerre tanulnak, itt sem lesz vele semmi gond, más területeket mozgat meg.
Tudom, hogy nem minden gyereknél zavar be, de közrejátszik a diszlexia kialakulásában, ezt hidd el nekem, mert tanultam pszicholingvisztikát.
Ha normális az iskola, 3.-ig nem írnak idegen nyelven.
"Elsőben megtanulnak stabilan írni, olvasni,"
Mondjuk azt, hogy megtanulnak írni és olvasni. De hogy stabil legyen, ahhoz bőven kell még gyakorlás! A szövegértés meg pl. egyébként kb. 18 éves korig fejlődik, csak itthon az oktatási rendszer nem helyes hangsúlyt a fejlesztésére középiskolában már.
"Ahogy kicsiként is a kétnyelvűeknél egyszerre tanulnak, itt sem lesz vele semmi gond, más területeket mozgat meg." Sok, családilag kétnyelvű gyereknél is vannak problémák, zavarok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!