Szerintetek meg kéne tartani a szóbeli érettségi vizsgákat?
Nemrég találtam rá egy petícióra, amivel a szóbeli vizsgák ismételt eltörlését követelik:
Nektek mi a véleményetek erről?
Akinek van idén érettségiző gyermeke vagy ismerőse, ő mennyire ért egyet az itt megfogalmazottakkal?
Azért parázikna többség, mert a mostani érettségizőknek kimaradt a tizedikes és a tizenegyedikes év fele. Mi pl most kezdtük el a tizenkettedikes törikönyvet, pedig amúgy megyeszékhelyi jó iskoláról beszélünk. Egy csomó mindenből nincs idő ismételni. Én pl szerencsés vagyok, mert nyelvtanból mindjárt a 12-es anyag végén vagyunk,(de fakton teszem hozzá), irodalomból se vagyunk lemaradva, matekból egy hónapja kb befejeztük az idei anyagot, az angol óra, gagyi tavaly óta onlinetől független, én speciel csak azért nem aggódom, mert én speciel könnyen tanulok, ráadásul harmadikban kezdtem.
De teljesen megértem azoknak az aggodalmát, akik gyengébb suliba járnak, ezért kriminálisabb a lemaradás, nem olyan jó a képességük, stb.
Viszont én ősszel előrehozottaztam infóból, és nekem a szóbeli javított. Nekem csak ezért kellett az a tárgy, hogy meglegyen az öt, továbbtanulási célom nem indokolja, ezért a százalék nekem nem fontos. De pont a szóbelim javított jegyet. Úgy, hogy amúgy lámpalázas vagyok, ráadásul tök idegen suliba érettségiztem, mert nálunk nem volt infóból őszi érettségi.
Szóval én végzősként, alapvetően nem támogatom a szóbeli eltörlését. Kompromisszumos megoldásnak mondjuk jó lenne, ha csak emelthez kéne, meg nyelvhez, de igazából lényegtelen. Általában a szóbelire készülés amúgy is segít az írásbelinél.(Jó, közép infónál pl speciel nem, de általában azért igen.)
12-es! Értem, amit mondasz és pont emiatt azt gondolom, hogy semmi értelme az eltörlésnek. Írásbelire így is úgy is fel kell készülni mindenből, mivel azt központilag állítják össze, nem lehet alkudozni. Középszinten általában maga a tanár állítja össze a tételsort, amihez némi megkötés van, de dönthet úgy, hogy a kevésbé jól leadott anyagokat nem teszi olyan hangsúlyossá. Teszem hozzá, például az irodalom vagy történelem pont olyan tárgyak, amihez nem tanár, hanem hátsó kell. Emelt szinten meg elvárható annyi önállóság a diákoktól, hogy valamennyire maguk tudjanak felkészülni, elvégre gondolom aki emelt szintre megy, az egyetemre szeretne jelentkezni, ott sem feltétlen adnak le mindent szóról szóra, örülhet az ember, ha az anyag nagy részét nagyjából egyszer elmondják és különben a hallgatónak kell önállóan felkészülni.
Ez nálam ugyanaz, mint a nyelvvizsga-amnesztia helyzete. Akinek diplomázás előtt pár hónappal jut eszébe, hogy amúgy ehhez kéne nyelvvizsga is (ez az információ köztudott már a jelentkezésnél), az megérdemli, hogy emiatt késsen az oklevele akár éveket is. Van egy penzum, amit mindenkinek teljesíteni kell. A való életben én eddig sosem tapasztaltam azt, hogy bármit el lehetett volna himihumikázni, ha az embernek van egy munkája, akkor kötelessége teljesíteni, ha öregasszonyok potyognak az égből, akkor is. Egy 18 évestől, majd később egy egyetemistától azért elvárható egy ilyen hozzáállás.
EGyetértek az előttem szólókkal, miért kéne eltörölni?
Ráadásul bárki járhat bulira/koncertre, szóbeli érettségi vizsgán kissebb esély van megfertőződni, mint egy buliban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!