Mitől lesz egy osztályfőnök jó osztályfőnök?
Vagy olyan embernek születsz, akit kedvelnek a gyerekek, vagy nem. Megtanulni a gyerekekkel bánni nem lehet, azt eleve tudnod kell. De nyilván fontos a humor, a jókedv, na és persze a következetesség.
Inkább olyan tanácsokkal tudlak ellátni, hogy milyen ne legyen egy osztályfőnök.
Nekem gimnáziumi osztályfőnököm egy 50-es nő volt.
Sose semmiben nem tájékoztatott minket, mindent más tanártól, más osztályoktól tudtunk meg, vagy egyáltalán nem is tudtunk róla. Az ok az volt, hogy földrajzot tanított nekünk, az volt heti egyszer, plusz ugye egy osztályfőnöki, azaz kettő óránk volt a héten, rendszerint hétfőn volt mindkettő. Úgyhogy ha valami van, keresd fel az osztályod, szánd rá az időt a szünetedből, hogy elmondd, hogy mi, hogy, merre, hánykor. Nagyon fontos a rendszeres tájékoztatás!
Ami még ugy gondolom minusz pont, az az árulkodás. Ha elmegy szülőire egy szülő, akkor ne úgy add elő, hogy eddig ilyen jó volt a gyerek, most meg ilyen sz4r, és semmire nem fogja vinni az életben, hanem erre képes a gyerek, de sajnos csak 40%-os fokon megy, és valamivel motiválni kell.
A másik, amit még utáltam egy tanárban (nem osztályfőnök volt), az a nyilvános megszégyenítés. Ha valakivel valamilyen problémád van, akkor ne az osztály előtt mond el, és tz-k, dolgozatok után ne olvasd fel a rossz, általad viccesnek ítélt válaszokat!
És ne játszd a pszichológust!
3. osztályos gyermek szülőjeként írom szülői szemszögből.
Tájékoztassa a szülőket minden fontos teendőről, dátumról, határidőről.
Már 1. óta nem sikerül nálunk a tanárnak, holott közös facebook csoportot hozott létre, aminek azt gondolnám az a célja, hogy információkat tudjon átadni. Ehez képest mindig az egyik szülő (aki az SZMK megválasztott tagja) írja ki a dolgokat vagy kérdez mindenki nevében és akkor nagy nehezen kapunk információt.
Pl.: nyáron JÚLIUS 20-IG eszébe sem jutott szólni, hogy van kötelező olvasmány, azt is kérdezésre írta meg. És olvasónaplót kellett készíteni, minden fejezethez külön rajz. Az évnyitó időpontjáról, menetéről semmiről sem tájékoztatott. Amit írt, hogy nem kell ma vinni, azért is szóltak a fiamnak, hogy miért nem vitte, holott kérés volt, hogy csak holnap vigye. Olyan dolgot is kértek tőle, ami semmilyen listán nem volt... Messengeren is gyakran kérdezünk tőle, elolvassa, nem válaszol.
Mondjuk ilyen "apróságok". De lehet a gyerekekkel aranyos, bár elsőben a fiam nagy nehezen bevallotta, hogy csúnyát mondott az egyik gyerekre. Sőt, volt, hogy kiabált a fiammal.
Nekünk nagyon pocsék osztályfőnökünk volt az előző, és a mostani is.
Az előző folyamatosan csak a rosszat látta a gyerekekben. Szülőin folyamatosan csak szidta őket, amikor volt 2-3 rossz gyerek az osztályban, a többiekkel nem volt gond. De folyton azt hallgattuk, hogy "az osztály" milyen rossz. Ha gondunk volt egy tanárral, és szóltunk neki, nem a gyerekeket védte. Jó, persze tudom én, hogy nem biztos, hogy a gyerekeknek volt igaza. De ilyenkor legalább békíteni kéne, ő viszont kiforgatva, felnagyítva továbbadta a tanárnak, és folyton oltári nagy balhé kerekedett belőle. Nem tudom, hogy miért volt jó neki, hogy minden tanár utálta az osztályt, de szerintem ő ezt nagyon élvezte.
A mostani ofő meg kijelentette, hogy ne zavarjuk a magánszférájában, és este ő már nem ír senkinek semmit. Nem is válaszol semmire, pedig van FB-csoportja az osztálynak. Jó. Ne írjon, de akkor iskolaidőben tájékoztassa a gyerekeket. Eléggé aggódunk, hogy most 8.-ban hogy lesz a továbbtanulás, mert semmit nem mond nekünk.
"A mostani ofő meg kijelentette, hogy ne zavarjuk a magánszférájában, és este ő már nem ír senkinek semmit. "
Igaza van. A szülők szeretik elfelejteni, hogy a tanárnak is van magánélete meg szabadideje. Te se értékelnéd, ha a főnököd irkálna esténként neked, amikor pihennél.
Amúgy meg kérdezni kell arról, ami érdekel.
Kommunikáljon. A szülőket tájékoztassa időben a dolgokról. A kommunikáció két oldalú legyen és ne sértődjön meg, ha olyan kérdést tesznek fel neki, ami neki nem tetszik.
Nálunk nem lehet semmiért szólni, mert megsértődik. A felnőtteket nem tudja kezelni, de a gyerekeket is csak fenyegetéssel és beírással, büntetéssel. Semmi pozitív visszajelzés, megerősítés, lelkesítés. 100 pirospont kell egy ötöshöz, egész évben egy db ötös gyűlt ki. Megszámolni se volt kedve a gyereknek.
Egy-két gyerekkel bármi gond van és az egész osztályt bünteti. Legyen igazságos és ne hirtelen.
Én hiányoltam, hogy egyszer sem kérdezte meg, hogy bírják a gyerekek a sulit, a sok leckét. Pedig ezzel voltak gondok is. Töménytelen mennyiséget ránk ömlesztett az online oktatásnál is és szintúgy hiányoltam egy minimális kommunikációt. Nem vesz minket emberszámba, pedig szülő-tanár-gyerek egységben kellene valahogy működni.
"6-os, szövegértés? Folytattam a gondolatmenetet. Végig kéne olvasni, nem egy mondatot kiragadni. "
Nos, én is folytattam a gondolatmenetet. "Amúgy meg kérdezni kell arról, ami érdekel."
Ha a gyerek új jön haza évnyitóról, hogy nem tudja, hogy szeptember 1-jén mit kell vinni, milyen órák lesznek. Majd nem kap ebédet, mert nem töltöttük ki az ebéd igénylését, hát nem mondanám, hogy milyen szuper az az ofő. Egész délután a FB-csoportba írogattak a szülők, de ő meg nem lépett be, mert neki az már nem munkaidő. Tényleg szuper!
Aztán meg jön a következő rinya, hogy nem vagytok megfizetve!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!