Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » KATA-s egyéni vállalkozó, ha...

KATA-s egyéni vállalkozó, ha CSED-et igényel, szünetelteti a vállalkozást?

Figyelt kérdés
Egymásnak ellentmondó információk teljesen összezavartak. Eredeti terv a szüneteltetés volt. Azt a tanácsot kaptam ugyanis többektől, hogy a CSED igénylésével egyidejűleg jelentsem be a vállalkozás szüneteltetését, mert csak így kapok CSED-et. OEP szerint viszont felesleges szüneteltetnem, mert úgysem keletkezik KATA miatt fizetési kötelezettségem. Jelenleg táppénzen vagyok, május 8-ra vagyok kiírva. Szerettem volna április 22-től CSED-re menni, de ma megtudtam OEP-től, hogy csak a szülés napjától kaphatok majd CSED-et, így felesleges előre igényelnem. Ez nem is probléma, de kész kérdés lavina indult meg bennem... most ki beszél félre? És ha mégis szüneteltetni kell, akkor jelen esetben nem számít, hogy nem hó 1-jétől teszem, hanem a szülés napjától, igaz? És ha szüneteltetem, akkor attól még a társadalombiztosításom megmarad, ugye? Köszönöm

2016. ápr. 20. 15:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

CSED mellett nem dolgozhatsz, így valószínűleg szüneteltetni kell.

Bármelyik nap kezdheted a szüneteltetést, de amelyik hónapban akár csak 1 napot is dolgoztál, arra be kell fizetni a teljes 50 000 adót.

Mindenképpen biztosított leszel ez alatt is.

2016. ápr. 20. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Én nem katas vagyok( màsodàllàsu evas),de nem szüneteltetem a vàllalkozàst,hanem bejelentek vkit. Nekem ìgy jobban megéri.
2016. ápr. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én KATA-s vagyok, így tudok neked segíteni. Nem kell szüneteltetni a vállalkozást, és nem is szabad, mivel ha szünetelteted, akkor nem leszel biztosított, és így nem fogsz GYED-et kapni. Tehát ha szünetelteted, akkor nem marad meg a társadalombiztosításod.

Amit tenned kell, hogy ne kelljen minden hónapban befizetni az átalányadót, az egy 16T101E nyomtatvány beküldése az ügyfélkapun keresztül minden hónapban. A nyomtatványt innen tudod letölteni:


[link]


Ha van könyvelőd, akkor ő tud segíteni a kitöltésében, de egyébként nagyon egyszerű az egész. Ha van még kérdésed, szívesen válaszolok.

Egyébként miért nem igényelheted hamarabb? Én simán igényeltem most is, meg az előző gyereknél is 28 nappal hamarabb, semmi gond nem volt.

2016. ápr. 20. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Megint 2 különböző vélemény érkezett, nem tudok kiigazodni, kinek van igaza.


Ismerem az említett 16T101E nyomtatványt, táppénz alatt töltögetem és azon a "táppénz miatt nem fizetek" KATA-t kéréssel egy csoportban van a "gyermekágyi segély miatt nem fizetek" (még a régi nevén a dolog) illetve "GYED miatt", vagyis ha havonta leadnám ezt, akkor elvileg működhetne a dolog jelentős változás nélkül.

Tegnap újabb könyvelő is viszont azt mondta, hogy szüneteltetnem kell, igaz ő egy ideje nincs a témában otthon.


Nem szeretnék egyik juttatástól sem elesni, természetesen CSED után a GYED-et is igényelni szeretném.


Harmadik, Te így kérted a juttatásokat?

2016. ápr. 21. 03:25
 5/11 anonim ***** válasza:

A könyvelő rosszul tudja, nagyon nincs a témában otthon:


"szünetel a főállású kisadózó biztosítása abban a hónapban, amelyben a főállású kisadózó után az adót azért nem kell megfizetni, mert egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti"


"Miért van értelme szüneteltetni az egyéni vállalkozást?


Erre az időszakra nincs járulékfizetési kötelezettség. Igaz ezzel szemben tisztában kell lenni azzal, hogy nem is lesz biztosított az egyéni vállalkozó.


Ha nincs máshol biztosítási jogviszonya az egyéni vállalkozónak, akkor a szüneteltetés időszakára egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie azért, hogy a TAJ kártyája továbbra is érvényes maradjon. Ennek összege havi 6810 Ft (napi 227 forint)."


Én így veszem igénybe az ellátást, minden hónapban küldöm ügyfélkapun a nyomtatványt. Ha nem szeretnél az ellátásoktól elesni, akkor ne szüneteltesd, hanem folytasd a nyomtatvány beküldését, mint ahogy most a táppénz alatt is teszed.

Arra nem válaszoltál, hogy miért nem veheted igénybe hamarabb a CSED-et?

2016. ápr. 21. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Azt mondták, ha szüneteltetem a vállalkozást onnantól, hogy kikérem a CSED-et, akkor nekik meg kell várniuk, hogy valóban időben megszületik-e a gyerek, addig nem tudnak utalni. Van ugyebár a jogviszony megszűnése után is egy 42 napos határidő... (persze nem fogom egy hónappal túlhordani, de ez màr más téma).

Ma ismét körtelefonálok, hátha elég lenne ennyit csinálni, olyan jó lenne.

2016. ápr. 21. 07:54
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ne szüneteltesd a vállalkozást, és akkor igényelheted 28 nappal előbb.

Nekem 2 hónapos a kicsi, 21 hónapos lesz a nagy, mindkettőre kapom az ellátást, soha nem szüneteltettem a vállalkozást egy napig sem, csak küldözgetem folyamatosan a nyomtatványt, és kész. A nyomtatványt viszont fontos beküldeni minden hónap 12-ig, mert abból lehet probléma.

Egyébként azért mondták ezt a 42 napot is, mert a szüneteltetéssel megszűnik a biztosítási jogviszonyod is - és passzív jogon meg nem leszel jogosult GYED-re, mert már nincs passzív GYED.

Felesleges is lenne szüneteltetni, hiszen a CSED-GYED alatt nem kell fizetni a KATA-t, jól mondta az OEP-es, tehát nem jelent hátrányt, ha nem szünetelteted, az viszont hátrányt jelent, ha igen.


"Nem kell a tételes adót megfizetnie a kisadózó vállalkozásnak a kisadózó után, amennyiben a kisadózó a hónap egészében

 táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyerekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül,

 katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,

 fogvatartott,

 egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltette

kivéve, ha a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez."


Csak akkor kell megfizetned a tételes adót, ha a gyerek hat hónapos korát követően (CSED mellett ugyebár nem dolgozhatsz) dolgozni szeretnél a vállalkozásodban, egyébként nem, amíg GYED-en vagy.

2016. ápr. 21. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Jó olyanoktól olvasni, akiknek már működőképes a dolog.
2016. ápr. 21. 08:25
 9/11 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen. :) Ha további kérdéseid merülnek föl a későbbiekben, akkor azokra is szívesen válaszolok. Már ha tudok. ;)
2016. ápr. 21. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
66%

Csak annyival egészíteném ki az előttem írót, hogy van még passzív jogú gyed (passzív tp nem létezik), viszont tényleg felesleges lenne neked megszakítani a biztosítottságodat (mert jöhet még egy baba, vagy ha "visszamész" dolgozni lehet majd még szükséged tp-re stb és akkor egyáltalán nem mindegy, hogy folyamatosan biztosított voltál-e vagy sem).

Szóval csináld úgy ahogy az előttem író tette és leírta, mert neked is úgy lesz a legjobb.

2016. ápr. 21. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!