Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Tgyás, gyed 2015 januári...

Tgyás, gyed 2015 januári szüléssel, több, mint fél év táppénzzel? Ha nincs meg a 180 nap?

Figyelt kérdés

2015 januárban várható a baba, 2014.06.16-tól táppénzen vagyok. Tehát a szülést megelőző évben (2014) elvileg nincs meg a 180 napom. (2013-ban és 2014-ben is folyamatosan dolgoztam).

Kérdésem:

- hogyan számolódik az a bizonyos 180 nap (munkanapok? szabadság benne van? táppénz benne van? munkaszüneti nap benne van? vagy simán csak naptári nap?)

- ha nincs meg a 180 napom 2014-ben, akkor miből számolják az ellátásokat (tgyás, gyed). Ebben az esetben anyagilag bukhatok?

Köszönöm.



2014. júl. 1. 12:53
 1/4 anonim ***** válasza:

A 180 bérezett napba a táppénz és a fizetetlen szabadság nem számít bele, a sima szabi, fizetett ünnep, szabadnapok beleszámítanak.

Ha nem lesz meg a 180 bérezett napod, akkor a tényleges béred lesz az alap vagy a szerződés szerinti béred.

Ha megvan, akkor átlagjövedelmet vesznek, melybe a túlóra, pótlékok, jutalom vagy amiből TB járulékot vontak, is beleszámít.

2014. júl. 1. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha 06.16-tól vagy táppénzen akkor előtte van 180 napod. Amit én tudok mert rákérdeztem, hogy ha előző évre nincs 180 napod, akkor az ellátás megkezdésétől számolnak visszafele 180 napot, max a jogosultság napját megelőző év első napjáig. Naptári napot néznek. A táppénz összege nem csökkenti, viszont a biztosítási időbe azok a napok is beleszámítanak. Remélem egy kicsit segített.
2014. júl. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

180 bérezett nap - szóval minden nap, amire bért kaptál. Naptári nap, táppénz nem, de szabadság beleszámít.

Hogy rosszabbul jársz-e, ha nincs meg a 180 bérezett nap, az leginkább a béredtől függ.

Ha magasabb volt a béred, mint a minimálbér kétszerese, akkor vmennyit buksz rajta, mert a180 nap híján a minimálbér kétszerese alapján fogják számolni a tgyást és a gyedet is. Ha alacsonyabb volt ennél a béred, akkor a béredet veszik majd a számítás alapjául.

A tgyás plafon nélküli, tehát ha nagyon magas volt a béred, akkor is megkapnád annak a 70%-át, de a GYED maximum a minimálbér kétszeresének a 70%-a. Ez most nettó 105.000Ft. Jövőre megint egy picivel több lesz.


Mi februárra várjuk a babát, most gyeden vagyok a lányommal. Br. 312.000.- volt a bérem, ami alapján kaptam kb. 180.000.- TGYÁst, illetve 105.000.- GYEDet. Mivel nem lesz nekem sem meg a bérezett napok száma, így a TGYÁs és a GYED is 105.000.- lesz a kicsi után.


Esetleg, ha megszületne decemberben még, megint más a helyzet, mert akkor a 2013-as év alapján azámolják a TGYÁst... (nem tudom,az megoldhat-e, hogy szülés előtt 28 nappal elmész tgyásra, és akkor a 2013-as bérből számolnák? szerintem kérdezz rá az OEPnél, ha nagyon magas béred volt....)

2014. júl. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszönöm, mindenki segített a hozzászólásával. Kezdem jobban érteni már.

- Tehát ha nincs meg a 180 nap bérezett nap 2014-ben, nem kell aggódni, mert visszamennek 2013-ra is (ezt jelenti, amit kettes válaszoló írt: "az ellátás megkezdésétől számolnak visszafele 180 napot, max a jogosultság napját megelőző év első napjáig."), vagy a munkaszerződés szerinti bérem lesz az alap, ami pedig ugyan annyi, mint a bruttó bérem (mert nincs béren felül egyéb jutalék, pótlék, stb), tehát ugyan ott, vagyis a pénzemnél vagyok?

Nem tudom a pontos számítást, és attól tartottam, hogy ha 2014-ben nincs meg a 180 napom, akkor rosszul járok, és kb. 50 000 ft-ot kapok majd, valahogy a minimálbérből számítva, de akkor erről szó sincs.

2014. júl. 1. 16:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!