Hogyan fogjak neki?

Figyelt kérdés
Táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. A háziorvosom azt mondta hogy táppénzen tartana szülésig, utána kezdeném a TGYÁST. De mivel nem tudni melyik nap szülök, hogyan kell intézni az ügyeket? Aznap mikor szülök, elvileg lejár a táppénzem, és másnaptól TGYÁS. De ha éppen hétvége van vagy ünnep, és egyáltalán, másnaptól hogyan vagyok TGYÁSON? Napok telnek el az igénylés beadásáig stb., az nem baj? Évtizede folyamatos biztostásom van, ekkor ez megszűnik? Ilyenkor megszűnik a GYEDre való jogosultságom is? Annyira nem értem.
2013. jún. 27. 22:50
 1/10 anonim ***** válasza:

Símán maradsz táppénzen. Ha beindul a szülés, telefonálni kell így is- úgy is a háziorvosnak, hogy zárja le a tp-zes papírt, mert a kórházban töltött időről nem a háziorvos ad igazolást. Onnan meg már egyértelmű a tgyás igénylés is.


De igényelheted szülés előtt 1 hónappal is a tgyást. Ott azt a dátumot kell megadnod, ami a kiskönyben van megjelölve.

2013. jún. 27. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszi a választ de akkor sem értem hogy ha pl. szombaton szülök, hogy tudja nekem lezárni a táppénzt, amikor éppen lógatja a lábát valahol mert hétvége van, és hogy mire megkapom a TGYÁS elbírálását, addig mi van, több hét is eltelik, nincs semmilyen biztosításom, munkaviszonyom megszűnik stb., egyszerűen nem értem hogy ezt hogy intézik azok az emberek akik kis cégnél dolgoznak mint én, és a könyvelő nem ért semmihez,nekem kell utánanéznem, de azt sem tudom hol kezdjem. De azért köszi a választ.
2013. jún. 27. 23:53
 3/10 anonim ***** válasza:
nekem azt mondta a háziorvos, ha szülök, azonnal hívjam pont ezért, mindegy, az mikor van :) szerintem kérdezz rá nála.
2013. jún. 28. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Miért szűnik meg a munkaviszonyod? Ahhoz, hogy tgyást és gyedet tudj igényelni, élő munkaviszony kell. Ha eljössz tgyásra és gyedre, csak fizetésnélküli szabadságon leszel, nem szűnik meg a munkaviszonyod!

Gondolom nőgyógyászhoz is jársz és megvan egy időpont, hogy mi lesz a szülés várható időpontja. Na, az, az időpont előtt 28 nappal tudod már a tgyást igényelni. Ilyenkor a nőgyógyásztól kérsz egy táppénzes papírt a tgyás megkezdéséhez, amit leadsz a munkáltatódnak. A bárszámfejtők meg tudják mit kell csinálni. Ha a munkahelyed TB kifizetőhely, akkor elég ennyit csinálni. Nem szűnik meg a biztosításod, miért szűnne meg? Akkor szűnne meg a biztosításod, ha felmondanának.

A tgyás igénylőre amúgy is rá kell írni, melyik naptól igényled a tgyást, attól a naptól fogják számolni, az adót így is, úgy is le fogják vonni. Mert ugye táppénzből és tgyásból is csak adót vonnak. Szóval, amíg a munkahelyed nem mond fel, addig nincs miért aggódni.

2013. jún. 28. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
2. vagyok. A táppénzes papír nem hétvégén íródik meg. Hanem , ha teszem azt hétfőn telefonálsz reggel, hogy szombaton megszűltél, akkor a papírodra ráérja a pénteki dátumot. Ennyi. :-) Csak el kell majd érte menni.
2013. jún. 28. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nekem kell intézni mindent, pici cégnél dolgozok, 1 könyvelő van ott akivel még életemben nem találkoztam. A főnökeim beküldtek az OEP-hez, (ma reggeli info) hogy ott intézzEM A tgyást. Ezért nem tudok semmit, mert nincs egy bérszámfejtő, egy könyvelő, senki aki tanácsot adna, ezért fordultam hozzátok és az internethez. Elég para az egész, annyira idegen tőlem ez a fajta intéznivaló. Köszi mindenkinek!
2013. jún. 28. 09:43
 7/10 anonim ***** válasza:

Ne aggódj, inkább intézkedj, simán megcsinálhatsz magadnak mindent.


1. a munkahelyednek ki kell töltenie egy nyomtatványt a tgyáshoz és a gyedhez is, ezt nyomtasd ki (legalább a tgyáshoz való foglalkoztatói igazolást) és add oda a könyvelőnek, hogy töltse ki értelemszerűen. AZtán ezt tedd el, majd kell, amikor a tgyást igényled.


2. A gyed előtt ugyanez, mert az ellátások alapját a céged fogja megadni (bár elvileg ha megváltozik a jogszabály, akkor a NAV szolgáltat adatot az OEP-nek - meglátjuk).


3. A jogviszonyod nem szűnik meg azzal, hogy szülsz. A szülés után szülési szabadságon leszel (erre az időre nem kapsz munkabért, hiába szabadság, hanem ellátást kapsz - ez a tgyás). Ha lejár, akkor fizetés nélküli szabadságot kell kérjél a cégednél (tehát még mindig állományban vagy, csak passzív állományban) és a jogosultsági idő végéig kapod a gyedet, majd a gyest.


4. a házorvosok általában egy héten egyszer, vagy max. kétszer adják le az OEP felé az elszámolást a táppénzesekről. Teljesen mindegy mikor szülsz, ha megszültél aznap, vagy ha hétvégére esik akkor hétfőn tudod jelezni, hogy mikortól vagy kórházban, és attól a dátumtól visszatörli a táppénzedet, és csak addig jelenti le. Emiatt ne aggódj.


5. az ügyeket akkor fogod tudni elkezdeni intézni, amikor megkapod a kicsi TAJ kártyáját. Azt ugyanis mindenhová kérik. Általában 8-10 napon belül megjön, és utána lehet ügyintézni.

2013. jún. 28. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ez azt jelenti hogy hiába zárja le a táppénzt a háziorvosom a szülés napján, utána még 1-2-3 hét idő van intézni a dolgokat, jól értem? mert ez így nagyon megnyugtatóan hangzik.
2013. jún. 28. 16:54
 9/10 anonim ***** válasza:
Persze, a tgyát 180 napig igényelheted, ha pl. a szülés után egy hónappal kéred, akkor majd megkapod visszamenőlegesen is .
2013. jún. 28. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. jún. 29. 09:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!