Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ha gyedből szülök, akkor a...

Ha gyedből szülök, akkor a pici után járó tgyás-t a szerződés szerinti bérem alapján kapom? Vagy pedig előző év jövedelmét nézik?

Figyelt kérdés
2013. jún. 17. 22:45
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Januárban született a kisebbik lányom, 19 hónapos volt ekkor a nagy testvér - nekem a munkáltató szólt, hogy biztosan akarom-e kérni a tgyás-t a pici után, mert kevesebbet fogok kapni, mintha a gyedet kérem továbbra is a nagy után... így le kellett írnom, hogy nem igénylem a tgyás-t, s amíg be nem tölti a 2 évet a nagyobb, addig az utána járó gyed-et kapom.
2013. jún. 18. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Úristen mennyi összevisszaság van itt.

Na, én TB ügyintéző vagyok és ráadásul én is gyedbe szültem:)

11-es, téged jól átvert a főnököd, csupán nem akart vacilálni a papírokkal szerintem, de te tudod, a tgyás nem lehet kevesebb, mint a gyeded. Vagy arra gondolhatott, hogy a tgyás lejárta után lesz kevesebb a gyeded, mint a mostani gyeded.

Kérdező, ha gyedbe szülsz, a tgyás alapja a szerződés szerinti béred lesz. Nem lehet fizetés, hiszen nem is kapsz fizetést!!

"Ha azigénylő nem rendelkezik a terhességi‐gyermekágyisegélyre jogosultságot megelőző évben és a

szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető 

jövedelemmel, akkor a terhességi‐gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő 

napján érvényes minimálbér kétszeresének (2013‐ban 196.000,‐ Ft) harmincad része.

Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó

időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi‐gyermekágyisegélyt a tényleges,

ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani."


Te nem fogsz rendelkezni 180 napi jövedelemmel, mivel gyeden vagy és gondolom nem mész vissza fél évet dolgozni. Tehát szerződés szerinti bér 70%-a lesz a tgyásod.


Gyed:

"az igénylő a gyed‐re jogosultság kezdőnapját megelőző  évben, illetve azt közvetlenül

megelőzően táppénzben,terhességi‐gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban

részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete, akkor a gyed összegét a korábban

folyósított ellátás alapját képező  összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve,

hogy ez kedvezőbb,mint a minimálbér."


Vagyis, ha a szülés napjától elmész tgyásra, akkor a gyed alapja is az lesz, ami a tgyás alapja volt, mivel a gyed igénylés előtt korábban folyósított ellátás a tgyás volt.

Vagyis a gyed alapja is a szerződés szerinti béred lesz.


A tgyás és gyed azért lehet kevesebb, mint az első babádnál, mert itt a nem rendszeres jövedelmeket nem lehet beleszámítani. Tehát, ha gyedbe szülsz, akkor ugye nincsenek pótlékok, túlórák, prémiumok, pénzbeli juttatások. Ezek most ki fognak esni, amik az első gyereked tgyásába és gyedébe beleszámítódtak, ha voltak ilyen juttatások.

Remélem tudtam segíteni:)

Tehát, ha a szerződés szerinti béred pl. bruttó 120 ezer, akkor az lesz a tgyás és gyed alapja is. De, nem tudom, mikor szülsz, az a lényeg, ha az első gyereked után emelték a bruttódat, akkor az emelt összeggel kell számolniuk.

2013. jún. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom, részletesen elküldték a kimutatást(napra lebontva), hogy mikor mennyit kapnék, s megmutattuk több intézőnek , mindegyik azt mondtza, tényleg így járok jobban... nem hiszem, hogy ők is át akartak verni, főleg mert jó ismerős is volt köztük....
2013. jún. 18. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
12-es nagyon szépen köszönöm!!!!!!!!!!!
2013. jún. 18. 13:33
 15/17 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy a szerződés szerinti béred lesz az alapja, de mivel nem mész vissza a két gyerek között dolgozni, ezért lesz felső határa a TGYÁS-nak, a minimálbér kétszerese. Viszont ezt csak azok érzi, akiknek ennél magasabb a jövedelme.
2013. jún. 18. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

És a 12-es válaszoló maga válaszolta meg, hogy a 11-es válaszoló miért járt volna rosszabbul a TGYÁS-sal:


"A tgyás és gyed azért lehet kevesebb, mint az első babádnál, mert itt a nem rendszeres jövedelmeket nem lehet beleszámítani. Tehát, ha gyedbe szülsz, akkor ugye nincsenek pótlékok, túlórák, prémiumok, pénzbeli juttatások. Ezek most ki fognak esni, amik az első gyereked tgyásába és gyedébe beleszámítódtak, ha voltak ilyen juttatások."

2013. jún. 18. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.Nem magasabb mint a min.bér 2-szerese.156 a bruttóm ha jól emlékszem,tgyást úgy 115 körül kaptam,gyedet pedig 100 körül kapok.Örülök azért,hogy hasonló összeg lesz újra,mert itteni viszonylatok alapján ez elég jó összeg.Van aki fizetést nem kap ennyit.
2013. jún. 18. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!