Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy járnék jobban? Táppénz,...

Hogy járnék jobban? Táppénz, vagy szabadság?

Figyelt kérdés
Nemsoká lejár a gyedem, és nem tudom, hogy szabit vegyek ki utána, vagy menjek táppénzre? A bruttóm magas, 280 ezer. Mielőtt eljöttem szülni, még beleszámították a jutalmakat, a gyedem alapja (legalábbis az elszámoláson ez szerepel) 3.860.287Ft volt. Tudom, hogy nem egyszerű a számítás, de hátha segít nekem valaki! Köszönöm!
2013. máj. 23. 09:46
 1/9 A kérdező kommentje:
Ja, az lemaradt, hogy a gyedem június 3-án jár le, és a második babát január közepére várom.
2013. máj. 23. 09:47
 2/9 anonim ***** válasza:
Valamivel akarod jobban jársz, ha a szabikat veszed ki, de ha meg akarod tartani a szabikat a második gyerek utánig, akkor kb. 17 ezer ft-al kapnál kevesebbet ha táppénzre mennél, és megmaradna a szabid is.
2013. máj. 23. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi, jó gyors vagy :D Igen, gondoltam rá, hogy jó lenne a szabikat megtartani, mert a beszoktatás miatt nem lenne rossz :) Még annyi, hogy ez összegszerűen kb. mit jelent? 180 ezer körül kapnék kézbe a szabi alatt, azt tudom :D A táppénz alatt akkor 160 körül? Köszi még egyszer!
2013. máj. 23. 09:56
 4/9 anonim ***** válasza:
A bérkalkulátor szerint a béred mindenféle kedvezmény nélkül 183 ezer körül lenne a 280 bruttóra. A táppénzed alapja mivel gyeden voltál, 180 bérezett nap híján az utoljára kapott ellátás alapjával egyezne meg, tehát annak alapja a leírtak szerint 3860287. Bruttóban ez 196 ezer (ez a maximuma) táppénzt jelent, amiből csak szja-t vonnak, tehát kedvezmények nélkül nettóban kb. 165 ezret kapnál.
2013. máj. 23. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Húúú, nagyon köszi, ez jó hír, még így is sokkal sokkal többet kapnék mint a gyed, és megmaradhat a szabim is :D Köszi, nagyon kedves vagy!
2013. máj. 23. 10:00
 6/9 anonim ***** válasza:

A táppénzed alapja a szerződés szerinti béred lesz, mivel gyeden vagy és nincs ez miatt bérezett napjaid. A mostani táppénzedbe nem számítanának jutalmakat, hiszen a gyed miatt nem dolgoztál. Vagyis, ami most a szerződé szerinti béred, abból számolnák a táppénzt.

Szabival persze jobban járnál anyagilag, de ha lejár gondolom táppénzre mennél a tgyás kezdetéig. De a beszoktatás miatt valóban jó megtartani a szabikat.

Ha januárban szülsz és akkor igényled meg a tgyást, akkor annak alapja a szerződés szerinti béred lesz, ebbe jutalmak nem számítódnak bele, mivel 2013-ben gyeden és táppénzen leszel és a szülés napjától visszafele sem lesz 180 bérezett napod.

A gyeded alapja ebben az esetben a tgyás alapja, de ha a szerződés szerinti béred meghaladja a bruttó 196 ezer forintot, illetve ha 2014 januárban megemelik a minimálbért, akkor annak a kétszeresét meghaladja a szerződés szerinti béred, akkor a max. gyedet fogod kapni, ami jelenleg bruttó 137200 Ft. Gondolom most ezt kapod.

2013. máj. 23. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Utolsó, nincs igazad, ne írjál már butaságot, a táppénz alapja nem a szerződés szerinti bére! Csak akkor lenne az, ha kevesebb lenne, mint a minimálbér! DE azt hiszem, egyértelmű, hogy a kérdező esetében ez nincs így.


Mivel nincsen 180 bérezett napja, és ennek a gyed az oka, így a táppénz alapja a korábban kapott ellátás alapja lesz! Tehát a gyed alapja, a magasabb összeg. Ehhez nincs köze annak, hogy gyed alatt nem dolgozott (pláne hogy gyed alatt nem is lehet dolgozni).

2013. máj. 23. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem a szerződés szerinti béred, hanem, amit a 4-es írt, az előző ellátás alapja lenne a táppénzed alapja, de a tgyás alapja ebben az esetben viszont a szerződés szerinti béred lesz.
2013. máj. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Bocsi, még mindig javítanék: a tgyás alapja SEM a szerződés szerinti béred lesz, hanem a minimálbér kétszerese. A szerződéses béred akkor lenne az alap, ha kevesebb lenne a minimálbér duplájánál. Persze lehet, hogy januárban emelik 100 ezer forinttal a minimálbért, de azért ennek a valószínűsége erősen közelít a nullához, így 99%, hogy a tgyásod alapja a minimálbér kétszerese lesz.
2013. máj. 23. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!