Mennyibe kerül egy gyerek felnevelése? A gyes, gyed, adókedvezmények, családi pótlék, egyéb támogatások stb kb mennyire fedezik?
Attól függ hány éves az anya, mennyit keres(ett), hány gyerek van, mit számolunk bele.
Nézzünk egy 30 év alatti nőt, aki mondjuk bruttó 400.000 Ft-ot keres és felvette még a 10 milliós babavárót, valamint van jelzálog hitele is.
Ő gyerek nélkül nettó 266.000 Ft-ot keres és durván 45.000 Ft törlesztő részletet fizet a babaváróra.
Teherbe esik, a 12. terhességi héttől jogosult a 30 év alatti anyák adókedvezményére, a férj pedig családi adókedvezményre, a babaváró pedig 3 évig nem kell fizetni.
Ez a nő esetében havi nettó 60.000 Ft adókedvezményt, a férj esetében havi 10.000 Ft adókedvezményt jelent, és 45.000 Ft-al több marad a zsebükben, hiszen épp nem törlesztik a babavárót. Ez összesen havi 115.000 Ft és még vissza van fél év a baba születéséig. 6x115.000 Ft-ból azért kijön a baba kelengye, ha nem a mammas and pappasban vásárolnak...
Megszületik a baba, onnantól anyuka Csed-re jogosult 169 napig. A CSED-ből nem vonnak semmit, így ebben az időszakban kB. nettó 400.000 Ft-ot kap havonta, ami havonta 134.000 Ft-al több, mint a fizetése volt baba nélkül, plusz apuka kapja a családi adókedvezményt, havi 10.000 Ft, és jön a családi pótlék durván 12.000 Ft, plusz a babaváró hitel nem törlesztése durván 45.000 Ft azaz a gyerekre tekintettel a havi többlet havonta 201.000 Ft. Ne mondja senki, hogy ennyiből egy csecsemő nem lehet ellátni, akkor se ha tápszeres. Ebből félre is lehet tenni a gyed időszakra ami kicsit már rosszabb lesz.
Utána jön a gyed. A bruttó gyed a fizetés kB 70%-a,amiből 10% nyugdíjjárulékot vonnak, azaz a példa esetén kB. 252.000 Ft. Ez 14.000 Ft-al kevesebb, mintha dolgozna gyerekmentesen. Ugye családi adókedvezmény, családi pótlék, babaváró törlesztő, mínusz ebből a 14.000 az havi 53.000 Ft többlet ahhoz képest, mintha nem lenne gyerekük. Na ebből már nehezebb kihozni egy 6 hónapos-2 éves szükségletei, de nem lehetetlen. És ugye az első 169 nap többletét is "fel lehet használni".
Na hogy ne legyen sokáig szorult a helyzet, ilyenkor "kell" úgy dönteni, hogy jöhet a második baba. Anyuka elmegy terhesség megállapításra, megkapja a táppénzes papírt, onnantól a gyed mellett jogosult táppénzre is. Ez a fizetése kB 60%-a, aminek egy részéből már vonnak szja-t, az egyszerűség kedvéért úgy számolok, mintha a teljesből vonnák. Ez havi 204.000 Ft többlet, a korábban kiszámolt 53.000 Ft mellé. Azaz összesen havi 257.000 Ft. Na ebből azért már kijön az első gyerek ellátása meg a magán nőgyógyász is... És ugye most a baba kelengye már meg van az első gyerekről. Ha nem egy neműek akkor egykicsit lehet kell még ez-az, de arra a 12. héttől jön még egy plusz. Emelkedik a családi adókedvezmény összege. Havi 10.000 Ft helyett havi 40.000 Ft lesz, ez ugye 30.000 Ft havonta. Így a baba születéséig hátra lévő 6 hónapban havi plusz 287.000 Ft-ból gazdálkodhat a család ahhoz képest, mintha anyuka egyetlen gyereket se vállalt volna.
Második baba megszületik, az első pedig betölti a 2 évet. Az első babára már csak kB 25.000 Ft gyes jár. A csed idejét már számoltuk, az 1 gyerekre havi 201.000 Ft volt, erre jön a 30.000 Ft adókedvezmény többlet, a 25.000 Ft gyes a nagyobbra és a családi pótlék különbözet (2x13.000-12.000) 14.000 Ft. Az összesen havi 301.000 Ft többlet ahhoz képest, mintha egyetlen egy gyerek se született volna.
Na és akkor még a jelzálog hitelből is elengedtek 1 milliót a második születésekor, ez ugye kamattól függ mennyit jelent havonta pluszba, mennyivel csökken a törlesztő, ezt nem számolom.
A babaváró hitelből is elengedném, de a sz<neteltetés miatt ezt amúgy is plusznak számolom, nem kell vele 2x számolni.
(Nyilván a nő fizetése is emelkedett volna 2 év alatt, ezt a táppénz előtt lehetett volna korrigálni és a csed és a gyed is magasabb lenne, de pont emiatt, hogy ezeket is emelné nem számoltam ezzel.)
Jön a kicsire a gyed. Ugye a nagynál 53.000 Ft többletet jelentett, ehhez hozzáadjuk ugyanazt, a 69.000 Ft-ot, mint a csedhez, az összesen 122.000 Ft. Na ebből már szűkös egy 6 hónapos és egy 2,5 éves ellátása, de nem teljesen lehetetlen, és ugye az előtte lévő egy évben (terhesség és csed alatt) elég szép többlet volt, amit erre az időszakra "át lehet csoportosítani".
Nem megyek tovább, de jöhetne a 3. gyerek, a nagy ingyen eszik az oviban, nő az adókedvezmény, nő a családi pótlék, babaváró teljesen kifizetésre kerül, jelzáloghitelből még többet elengednek... A 3. gyerek 2 éves koráig hawaiii, DE utána lehet nem tud anyuka 8 órában dolgozni, már nem kap olyan munkahelyet, olyan beosztás amilyenben gyerek nélkül lehetne 6 kihagyottnak év után... Ezzel nem lehet számszerűen számolni.
Nyilván ha nincs 3. gyerek akkor hamarabb csökken a plusz, ha mindkettő ovis már csak az adókedvezmény, a családi pótlék jár és újra törleszteni kell a babavárót is, bár csökkentett törlesztővel. Anyuka adókedvezménye megszűnik 30 éves korában (3 gyereknél is, 4 gyereknél örökre marad)
Jelenleg, aki mostanában szül/szült szerintem annak fedezi a támogatás a kiadást (ha nem is érzi úgy az ember), de a jövőbe nem lehet látni, ez nem biztos, hogy így marad a gyerek 5-8-12 éves korára is.
#33 Megint attól függ mit honnan és hogyan számolunk.
Akinek most iskolás gyerekei vannak az ha 2015-2016-ban felrántotta a 20 millió csokot abból akkor még egy 4 szobás családi házat épített, ami ma ha nem mucsaröcsögén van ér minimum 100 milliót. Nyilván valahol lakni kell, nem fogja eladni, meg 10 millió hitel volt belőle, de akkor is cirka 85 millió forintnyi vagyonra tett szert a "gyerekei által" és még mindig jóval infláció felett emelkednek az ingatlanárak, azaz folyamatosan nő a vagyona. Nyilván ez olyan vagyon amiből nem lehet kenyeret venni, de attól még ott van.
A végén lehet majd számszerűsíteni, amikor a 2010-es években született gyerekek elérik a 18 éves kort.
#38 Azért az ne legyen már elvárás, hogy azt is az állam fizesse, hogy valaki ingatlant tegyen a gyerekei popója alá... Értem, hogy ez egy jó és értelmes cél, mi is igyekszünk majd ezt biztosítani, de ez abszolút nem az, amit bele kell számolni abba, hogy "kijön-e egy gyerek felnevelése az állami támogatásokból".
A kérdés az anyagiakra vonatkozott, nyilván az egy teljesen külön kérdés, hogy egyéb szempontokból hány gyereket bír el egy család. Mi is hiába tudjuk a férjemmel, hogy a harmadik gyerek ingyen van (ezen nem is érdemes vitatkozni, ki lehet ezt is számolni mennyi a különbség 2 és 3 gyerek között csak adókedvezményben, amit most fognak majd a duplájára emelni), attól még eszünk ágában se lesz 3 gyereket vállalni. Mert nem anyagilag nem bírjuk el, hanem testileg, lelkileg.
39 miért, most már 100 ezer körül lesz az adókedvezmény gyerekenként?
Mert normális családokban a második/harmadik gyerek is ugyan annyiba kerül mint az első, mert ugyan úgy megveszik neki a dolgokat nem várják el tőle hogy csak mert ő a legkisebb , akkor a levetett ruhákban járjon és használt játékai legyenek.
Nem nem elvárás hogy az állam tegyen a gyerek popója alá ingatlant. Tegyen a szülő. De kevés szülő keres havi 3-4 milliót, hogy a 3 gyerekének is megadhasson mindent, egyformán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!