Anyukák, akik adtok 1 év alatti babának tehéntejet, milyen márkájút, hogyan és kb mennyit kap a baba?
Kérdés:
Mi a különbség az anyatej és a tehéntej között és a hypoallergén tápszerek helyettesíthetik-e az anyatejet?
Válasz:
A tehéntej adása vagy nem adása igen népszerű kérdés. Az elmúlt kb. 10 évben "divatos" ez a kérdés. Ez azért van, mert Magyarországon csak ezen időszak alatt vált gyakorlattá az allergiák széleskörű kimutathatósága. Higgye el, hogy az ezt megelőző időszakban is problémát okozott a tehén tejének allergizáló ténye, de nem tudtunk igazán gyakorlati megoldást felmutatni. A tudomány fejlődik! Pont ezen 10 évben erősödött meg világszerte az anyatej kihangsúlyozása és csak ekkortól tudtunk felmutatni igazán egészséges étrendi alternatívát a tehéntej helyett. Roppant nagy erőfeszítéseknek köszönhetően szinte megduplázódott a szoptatási időszak. Szennyezett világunkban a növekvő légúti és bélrendszeri betegségek gyógyításának sarkalatos kérdése a már csecsemőkorban elkezdett prevenció. Ennek egyik feltétele, hogy fajidegen fehérjéket amíg csak lehet ne vigyünk be a szervezetbe.
Fontos tudni, hogy nem csak az allergiák megelőzése az elsőrendű szempont. Az anyatej a legoptimálisabb tápláléka a csecsemőnek. A tehén teje szinte minden anyagában és paraméterében eltér a női tejtől. Pld: a tehéntejben több a fehérje és a káros só, kevesebb a cukor, stb. Újszülött korban a vesék sókiválasztó képessége csökkent. A tehéntej sótartalma magas, így a sóterhelés nagy és veszélyes a babákra nézve.
A tápszergyárak a "legolcsóbb" tejet felhasználva (vagyis a tehéntejet) próbálnak meg előállítani az anyatejhez leginkább hasonló "tejet", melyet a tárolás biztonságossága végett por alakban hoznak forgalomba, mint tápszert.
A gyógytápszerek adott betegségben vagy betegség gyanúban (megelőzésben) használandók. A hypoallergén tápszerek módosított (hydrolizált, stb.) tehéntej fehérjét tartalmaznak, vagy egyáltalán nem tartalmaznak tehéntej fehérjét.
Összegezve: egyéves korig tápszer formájában adjuk a tehéntejet egészséges csecsemő esetén is. A gyakorlatban persze sokszor teszünk engedményt, pld. anyagi okok miatt, stb.
A gyógytápszerek szükségességében csak gyermekgyógyászat szakvizsgával is rendelkező orvos dönthet.
Dr. Varga László
Innen: [link]
Köszönöm, Utolsó:)
Èn nem gondolom, h bàrki édesanya értelmi képességeit kéne megkérdőjelezni egy ilyen esetben. Ennyi erővel azt is számon kérhetnénk minden, tàpszer - tejpép pàrti anyukàn, h többségük nem nézi, h az adott tàpszerben mi van a szükséges dolgokon kívül. Mert kövezzetek meg, szerintem egy cukrozott lötty vagy pép napi rendszerességgel nem jobb, mint alkalmanként egy kis tej. A kérdésemben nem írtam, h a babàt mindennap fél literrel itatnàm. Aki a spenótot írta, plussz aki a termelői tej ötletét, azoknak köszönöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!