Sokan miért elutasítóak az (új) nevekkel kapcsolatban? Többi lent.
Azt tapasztalom, hogy ha valaki nem a hagyományos régi nevek közül ad a gyerekének akkor már egyből kapja a hideget-meleget. De miért?
Ismerek idős Ibolya nénit és Rózsa nénit is, ez miben különbözik, mint mondjuk a Málna vagy a Jázmin?
Meg azt nem értem még, hogy miért baj, ha valaki egy sorozatból vagy egy híresség nevét adja? Régen meg a Bibliából vagy a királyokról/nemesekről nevezték el a gyerekeiket. :) Nem mellesleg ezek is magyarosítva lettek egyszer. Gondolok itt az Erzsébet (Elisabeth) József (Joseph), Károly (Charles)...
Na meg valamikor ezek a "hagyományos" nevek is újnak számítottak, nem?
Amúgy meg azt gondolom, hogy a most felnövő gyerekeknek egyáltalán nem lesz furcsa a sok mai név, mivel nekik minden név újnak számít.
Errol a kerdesrol nem fogsz olvasni egybehangzo velemenyt, az tuti. En ugy gondolom, h annyi szep magyar/magyarositott nev van, h teljesen felesleges kulfoldi nevet adni a gyereknek, plane, ha a szulok nem is beszelik az adott nyelvet. Azt birom a legjobban, amikor elnevezik a gyereket vmi angolul hangzo neven, mint pl Jennfier (magyarositva Dzs-vel, ami szerintem kegyetlen hulyen hangzik), es nem birjak kiejteni, m nem beszelnek semennyire sem angolul. Ez gaz es nem ertem, miert jo.
Ha megnezed az ireket pl, rengeteg ir nev van, amiket nem nagyon hasznalnak mashol a vilagon, es ok tiszteletben tartjak ezt, ertekelik a sajat kulturajukat es a neveket is, ezert a legtobb ir kisgyereknek igazi ir neve van. Ez csak egy pelda.
En szeretem az ujabb neveket, marmint sok esetben nem maga a nev uj hanem az alkalmazasa, de nehany borzasztoan hangzik is sut rola hogy a szulo csak feltuno akar lenni.
Nem a gyerek lesz kulonleges az extra nevtol, hanem barmilyen nev lesz kulonleges attol, hogy a gyerekemet jelenti onnantol, en igy allok hozza.
Mostanaban ez a Zejnep, meg Kilian, Larion, stb. nevek, hat oszinten nekem csak random betuk egymas mogott. Nem attol lesz a gyerek egyeniseg hogy ilyen neve van, hanem a nevelestol.
Amugy a Malna es Jazmin nem olyan ujak, azok teljesen vallalhatok. Oke nyilvan 60 ev mulva tok termeszetes lesz a Larion bacsi meg a Zejnep neni, de nem vagyok olyan kulonc, hogy en kezdjem meg a sort ;)
Pont a Dzsenifert írtad, mint magyarosított név.. De pl. az Erzsébet miért hangzik vagy néz ki jobban magyarosítva leírva? (Amúgy hangzásilag nálam ez a név nagyon fülsértő az r és a zs miatt...egyéni vélemény). Tehát ez se számít igazi magyar névnek.
Tudom, hogy nem lesz egybehangzó vélemény, csak kíváncsi vagyok rá, hátha egy kicsit megértem. :) Hozzáteszem nem vitának szántam, csak tényleg kíváncsi vagyok rá. Mert személy szerint engem az se érdekel illetve zavar, ha valaki Júliának nevezi el a gyerekét és az se ha Napsugárnak. :)
Úgy vettem észre, hogy itt sok válaszoló nem beszél idegennyelvet, kis lélekszámú településen lakik. Ezért nagyon ragaszkodnak a hagyományokhoz és számukra furcsa/ijesztő egy nem megszokott név.
Az pedig, hogy szép-e egy név, nagyon szubjektív. Ezért is kár vitatkozni rajta.
Én pl. utálom a halászlevet, szerintem gusztustalan étel, mégis fesztiválokat rendeznek és nagyon sokan szeretik. Tanulság? A halászlé nem jó vagy rossz étel, egyszerűen ízlése kérdése.
Szerintem csak azoknak fura, akiknek a gyereke nem jár közösségbe, mert az oviban/suliban már teljesen általános és megszokott a rengeteg féle név. (A példában szereplők közül pl. a Jázmin ma már tök általánosnak számít felénk, és Málnából is többet ismerek, abszolút nem kirívó.)
Amúgy meg a gyerekem multikulti osztályba jár, sokféle nemzetiségű/származású osztálytársa van, ott aztán pláne nem kirívó egy idegenebb csengésű név (már eleve a vezetéknevek is elég szokatlan csengésűek lehetnek, de azoknak a gyerekeknek, akik ebben nőnek fel, teljesen természetes).
Szerintem én nem tipikus újdonságot választottam a lányomnak. Alina. Évek óta adható név. Mégis voltak, akik megjegyezték, hogy ők ilyent még nem is hallottak.
Amúgy én nem szoktam evvel foglalkozni. Más gyereke, úgy hívja, ahogy akarja. Én is ismerek Kevint, Brendont, Anasztáziát, de ha nem is gondolom ezeket jó neveknek, nem sokat tehetek vele azon kívül ,hogy az én gyerekemet nem úgy nevezem.
A helyzet az, hogy az újonnan nagyakönyvezett neveket nem is magyarosítják.
Már a 90-és éves óta ott díszeleg az utónévkönyvben a Jesszika név, de a mai szülők mégis a Dzsesszika formát választják. Ugyanez a Jászon - Dzsézön. Hogy miért? Mert szerintük ez sokkal "menőbb".
Engem nem zavar, ha valakinek az átlagnál ritkább neve van. Ismerek Dzsenifert, Karsát, Doriánt, Zengőt, Bodzát, Mimit, Mentát, Bóbitát a korosztályomban - semmi bajom velük.
Inkább azzal van a bajom, hogy rengeteg szülő szándékosan valami nagyon idegen, szándékosan fülsértő nevet választ csak azért, hogy kitűnjön vele a tömegből és "egyedibb" legyen.
A helyzet az, hogy nem a neve gyakoriságától lesz egy ember különb a másiknál.
Rengeteg Péter, Mária, Miklós nevű ember vitte sokra az életben, és mennyi Zejnepből, Dzsindzserből lett lumpen.
Persze az sem szerencsés, ha a gyerek már a tizedik Annával vagy Bencével fut össze az iskolában. Kell tudni jól nevet választani.
Az arany középút a lényeg itt is.
Én semmiképp sem szeretném a leggyakoribb neveket adni a gyerekeimnek, mindig is az arisztokratikusabbak tetszettek, de hajmeresztőt sem szeretnék.
Rengeteg "különleges" nevű felnőtt megy később nevet választani, mert a szülei nagyon ki akartak tenni magukért annak idején.
Az is megfigyelhető, hogy a leggyakrabban kisebbségiek választanak nagyon szokatlan neveket, pont azért, hogy az elnyomottságukat kompenzálják, illetve az újgazdagok, akik úgy érzik, hogy lépést kell tartaniuk a névtrendekkel is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!