Csak a környezetemben van sok allergiás, ételre érzékeny gyerek vagy máshol is?
Nagy családból származom, gyerekkoromban gyakran jött össze a család. voltunk gyerekek elég sokan, de senkinek nem volt baja. Általános iskolában, középiskolában összesen 1 allergiás osztálytársam volt és 2 cukorbeteg.
Most a lányom ovijában a gyerekek pontosan fele allergiás valamilyen ételre.
5 éves lesz, szervezem a szülinapi buliját, a 6 meghívott gyerekből négynek az anyukája mondta, hogy mit nem eszik a gyerek. Nyilván erre figyelek és úgy csinálom az ételeket.
Mi az oka annak, hogy ma minden második gyerek allergiás?
Az, hogy nagyon sokan domesztoszban fürdetik a gyereket, óvva vannak mindentől. A másik, hogy egyre több defektes immunrendszerű gyerek marad életben (még ha ezt csúnya is így leírni), akik később étel-, pollen- meg "minden egyéb"-allergiások lesznek. No meg jobb a diagnosztika is, így a régebben nem kezelt kiütések és furcsa tünetek hátterében kiderül az allergia.
Ja, meg néhány anyuka behülyül, hogy a gyereke glutén-, laktóz-, kazeinérzékeny, és diétáztatja, akkor is ha nem. Bár azt hiszem most már a vegánság a menő.
Az allergia nem a domestos-ban való fürdetéstől függ!
Régen, anyáink, nagyanyáink korában is voltak allergiások, de nem igazán foglalkoztak velük. Lezárták annyival, hogy érzékenyek, meg túlságosan kényesek.
Ma már azonban szerencsére rájött az emberek többsége arra, hogy az allergia nagyon is komoly dolog, és nem szabad félvállról venni.
Az allergia sok mindentől kialakulhat. Öröklődhet is, de pl. én a szmogra és a porra vagyok érzékeny, aminek a 20 évnyi budapesti lét az alapvető okozója.
Lányom ovis csoportjban két kislány volt, az egyik gluténérzékeny, a másik laktózérzékeny, de az a durva, hogy egyiket se vizsgáltatták ki, csak a szülők állították róluk.
Amúgy nyilván sokkal több az allergiás, ilye-olyan érzékeny ember. Egyrészt mert jobb a diagnosztika, fejlettebb az allergológia mint gyerekkorunkban, másrészt a sok környezeti ártalom és a sok vegyszer, amit megeszünk.
2-es, de, sajnos összefügg. Ez nem azt jelenti, hogy a babát, kisgyereket a putriban kell tartani a retekben, de az immunrendszer éréséhez szükséges, hogy a gyerek elegendő mennyiségű bacival és kosszal találkozzon. Pl. valószínűleg van összefüggés a "steril" táplálkozás és a gyulladásos bélbetegségek között is, utóbbi mögött szintén autoimmun mechanizmust sejtenek
A fejletlenebb országokban, ahol több a fertőzés és kisebb a higiénia, kifejezetten ritkák az allergiás és autoimmun megbetegedések, és ez nem magyarázható pusztán a rossz diagnosztikával és a magasabb gyermekhalandósággal. Egyszerűen a baktériumok, vírusok, férgek jobban megedzik az immunrendszert. Mondjuk úgy, hogy az immunrendszernek nincs ideje "unalmában" saját maga ellen fordulni. Persze genetikai hajlam is nyilván szükséges, és elég bonyolult összefüggések is léteznek, de a fejlett világban az allergia pont az életmódunk miatt népbetegség.
Az ismeretségi körömben rengetegen etetik tejmentesen, gluténmentesen a gyerekeiket, egy nagyon kis részük csak úgy, mert ezt tartják helyesnek, de a nagyobbik részük tényleg allergiás gyereket nevel.
Biztos, hogy több lett az allergiás, de szerintem volt sok akkor is, amikor én gyerek voltam (90-es években), csak nem mindenkinél derült ki. Nálunk, az osztályban még simán mindenki mindent evett, nem volt allergiás gyerek nálunk. Aztán később, az osztálytalálkozón pár éve már többen is jelezték, hogy ilyen vagy olyan menü nekik nem jó, mert ki erre, ki arra allergiás. Van, akinél csak felnőttként jött ki, más meg egyszerűen csak nem foglalkozott vele gyerekként, hogy időnként ment a hasa, vagy ilyesmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!