TGYÁS igényléshez milyen papírok szükségesek? A dokiktól milyen papírokat kell beszerezni?
37 hetes kismama vagyok, és már MOST megszeretném igényelni. Hallottam, hogy a nőgyógyásztól is kérni kell valami papírt.
Előre is köszönöm a segítséget!
A munkahelyeden kell szólni, de az államkincstár honlapjáról letöltheted vagy megnézheted a nyomtatványt, mert egyedül is intézheted .Terhességi-gyermekágyi segély � TGYÁS (havi ellátás)
Terhességi-gyermekágyi segély
(tgyás, tes, gyás, thgys, kinek hogy tetszik – itt tgyásként rövidítjük)
Ki jogosult rá?
Aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, ÉS
-a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, VAGY
-a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl (ún. passzív) táppénz, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt szül, VAGY
-(passzív) táppénz, baleseti táppénz folyósításának megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül
A tgyásra jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani
-a biztosítás megszűnését követő (passzív) táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét
-közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejét
-a rehabilitációs járadék folyósításának idejét (2008-tól)
Mettől meddig jár?
A tgyás a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési szabadság időtartamát klasszikusan a Munka Törvénykönyve szabályozza, de más biztosítási jogviszonyban állókra, így pl. egyéni és társas vállalkozókra, megbízási szerződéssel dolgozókra, álláskeresési támogatásban részesülőkre is ugyanúgy kell alkalmazni.
A szülési szabadság 24 hét, vagy másképpen 168 nap, a kismama választásától függően legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, legkésőbb a szülés napjától lehet igénybe venni. Amikortól indul, onnantól kezdve 168 napig jár, nincs jelentősége, hogy a kiírt időpontban születik-e a baba.
A gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha az általános jogosultsági feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak.
A szülési szabadság, és így a tgyásra jogosultság megszűnik:
-a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével
-ha a gyermek meghal, a halált követő 15. napon, de a tgyás legalább az elejétől számított 42 napig ilyenkor is jár
-ha a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, akkor a gyermek elhelyezését követő napon, de a tgyás legalább a kezdetétől számított 42 napig ilyenkor is jár
(A 42 napos szabály azért van, hogy a gyermekágyas időszakra, az anya szervezetének regenerálódásának az idejére akkor is járjon ellátás, ha a gyermekkel történik valami, ami miatt tovább majd nem jár a tgyás.)
Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
Mikor nem jár annak, aki egyébként a jogosultsági feltételekkel rendelkezik?
A tgyás rendeltetése, hogy a kieső bért pótolja, ezért nem jár
-a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre az igénylő a teljes keresetét megkapja
-ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
Annak, aki a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresete után jár az ellátás.
Hol kell igényelni?
Munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló kismamának az igényt a munkáltatónál/foglalkoztatónál kell bejelenteni, akkor is, ha passzív jogon igényli a tgyást.
Akkor is ez az eljárás, ha a munkáltatónál nem működik társadalombiztosítási kifizetőhely, mert hivatalosan az ő dolga továbbítani az igényt a székhelye szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztárhoz. Ha a továbbítást nem bízzuk rá, akkor sem lehet a munkáltatót kihagyni, mert biztosítástól és jövedelemtől függő ellátásról van szó, úgyhogy a biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokat ún. foglalkoztatói igazoláson közölnie kell, ez alapján fogják megállapítani a tgyást.
Egyéni és társas vállalkozók esetében a székhely szerinti Egészségbiztosítási Pénztár az illetékes. Álláskeresési támogatásban részesülők a Munkaügyi Központ után – mert ilyenkor innen kell a foglalkoztatói igazolás és egyéb papírmunkák is vannak – a lakhely szerinti Egészségbiztosítási Pénztárnál tudják igényelni a tgyást.
Az igény benyújtást megelőző 6. hónap első napjáig lehet visszamenőleg tgyást igényelni.
Mi kell az igényléshez?
-a gyermek(ek) eredeti születési anyakönyvi kivonata – azért az eredeti, mert kidekorálják a hátulját, rávezetik az igénylés tényét, úgyhogy másolat nem jó
-kórházi igazolás 10-es, szülést jelölő kóddal, ezt automatikusan adják a zárójelentés mellé. Otthon szülőknek ez értelemszerűen nem kell, de jelezni kell, hogy ezért nincs.
-szülést megelőző időponttól igényelt tgyásnál terhesállományba vételről szóló igazolás vagy eredeti kiskönyv és nyilatkozat a szülési szabadság megkezdésének időpontjáról
-nyilatkozat a tgyás megállapításához - ez egy formanyomtatvány, ami arról szól, hogy sem az igénylő, sem a háztartásból
más nem igényel erre a gyermekre vagy más gyermek után más ellátást: Az ellátás alapját az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg. A tgyás a számítási időszakban elért átlagkereset, jövedelem 70%-a, ami bizonyos esetekben (ha 180-nál kevesebb bérezett napból van megállapítva) maximálva van.
· Ha a tgyás kezdetét megelőző év január 1. és december 31. között volt legalább 180 bérezett nap, akkor az előző évi jövedelem az alap.
- munkaviszonyban állónál az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás alapja
- egyéni és társas vállalkozónál a minimálbér
- álláskeresési járadékot szüneteltető esetében a járadék alapját képező, korábbi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese
- álláskeresési segélyt szüneteltetőnél az álláskeresési segély összege az alap (de ez olyan kevés, hogy az alanyi jogon járó gyes több nála)
+ ennyi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!