Unokám Franciaországban született, anyja magyar, apja francia állampolgár. Szeretnénk neki lakcímkártyát és TAJ kártyát ígényelni. Mi a tennivaló? Pl szüksége-e a beadáshoz az eredeti születési anyakönyvi kivonat, vagy annak hiteles fordítása.
ha az édesanyja magyar állampolgár, akkor a gyermek is azzá válik- ez nem a születés helyétől függ.
Nekem is külföldi a férjem, a gyermekem általam magyar állampolgárrá is vált.
Viszont csak a szülők tudják az eredeti okiratok birtokában intézni. Nálunk így volt.
Első körben a követségen. És igen, eredeti dokumentumok kellenek (többek között a magyar édesanya eredeti személyes iratai).
A legegyszerűbb lenne ezzel a kérdéssel a majdani magyar állandó lakcím szerinti önkrományzat anyakönyvi hivatalát felhívni és mindenben szívesen segítenek.
Első lépés az anyakönyvi hivatal, majd a lakcímkártyát adják ki (ugyanígy az önkormányzatnál, csak egy másik ügyfélszolgálaton)- majd ezek birtokában lehet a TAJ számot intézni.
Minden jót.
Ez nem olyan egyszerű!
Milyen állampolgár a gyerek? Igen, a születési anyakönyvi kivonatot hitelesen kell fordíttatni.
Most hol lakik, hol tartózkodik a gyerek!
Az első butaságot ír!
Azért mert a gyerek Magyar állampolgár, a gyereknek Lea automatikusan magyar.
Ez azon múlik, milye állampolgárnak anyakönyvezik, választhatnak.
Anyukám külföldi, Apukám magyar, magyarnak anyakönyveztek.
Húgom magyar, a párja Német, német állampolgár lett a baba az apja után.
Mivel német állampolgár, kint lakik, semmi nem jár neki itthon! Hiába magyar az anyja, nem jár neki magyar tajkártya, egészségbiztosítás
Utolsó: miután lebutaságoztad, amit írtam (köszi egyébként)- talán nem ártana értően is olvasni.
Gondolom hozzám hasonlóan te is tisztában vagy azzal, hogy nem minden ország egyforma etekintetben sem. Vannak államok, ahol pl. lehet valaki kettős vagy akár többes állampolgár is, másutt nem lehet vagy csak bizonyos feltételek esetén lehet.
Ezért javasoltam a kérdezőnek, hogy első körben hazautazás nélkül tud HITELES (mert te sem, én sem vagyunk azok!) információt szerezni a követségen, illetve a nagymama is a magyar anyakönyvi hivataltól (amely körzetébe a kicsit majd magyar állampolgárként lakcímre bejelenteni fogják).
Ennyit erről.
1. és 4. vagyok ismét.
Még egy szösszenet a 3-nak: most született unokahúgom ugyancsak Németországban, a testvérem magyar állampolgár- érdekes, a kicsi is az.
Szóval ne általánosítsunk és amennyiben nem tudod a PONTOS eljárásrendet belinkelni a kérdező nagymamának, addig ne hidd, hogy minden csak úgy megy, mint a testvéredék esetében.
Minden jót.
Ha az egyik szülő magyar, a másik az adott országban él, akkor a szülők döntik el, milyen ellampolgár legyen a baba.
A testvéred ezek szerint Magyarnak Anyakönyveztette, azt választotta!
Hogy a kérdésre is válaszoljunk: magyar lakcímkártya és TAJ kártya akkor jár a gyermeknek, ha Magyarországon él.
Ha nem Magyarországon, de az EU-ban él, akkor a magyarországi tartózkodása alatt a külföldi EU-s biztosítási kártyával kaphat ellátást.
Egyszerre két államban senki nem lehet biztosított az EU-n belül.
Valamint, ha a gyermek bekerül a magyar lakcímnyilvántartásba, akkor ez legkésőbb az iskolakötelezettségnél gondot fog jelenteni. Kikerülni a lakcímnyilvántartásból meg a gyámhivatal miatt nem is olyan egyszerű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!