Mi ez a nagy láz a hivatásos nevelőszülők között?
a falumban sok házaspár indult nevelő szülői tanfolyamon,elvégezték,és most nevelt gyerekeket nevelnek a sajátjaik mellett.Most beszéli az egyik fele,hogy mennyire félnek a hivatásos nevelőszülői tanfolyamtól,amin részt kell venniük,mert 400 órás...,a másik fele meg örül neki,hogy még több gyereket kaphatnak.
Miért?
Azért, mert az állambácsi kitalálta, hogy a 14éven (vagy 10éven) fiatalabb gyerkeket ne lehessen nevelőotthonban nevelni, csakis nevelőszülőknél. Vagyis ezért toboroznak ennyire nevelőszülőket.
Igazából a hivatásos kap hivatalosan fizetést ezért. De teggyük hozzá, nem lehet akárki ukk-mukk nevelőszülő, a Tegyesz-nél ezért van tanfolyam, mert csak úgy nem dobhatnak oda nekik egy-két gyereket, sőt a nevszülőknek is meg kell felelni mentálisan is.
Normális fizetés.
Tudod én szociális szakember vagyok, és azért a fizetésért felelősséget vállalnak, és non-stop 24 órát. Olyan nincs hogy most szabira megy, mert a Gyurika ma nagyon hisztis volt. Aki szereti a gyerkeket, jó szülő, jó szülő volt, mert a gyerkőcök kirepültek, és alkalmas rá, meg vannak a feltételek amivel rendelkezni kell, és neadjisten még munkanélküli is, miért ne??? Komoly munka, komoly együttműködést is követel a TEGYESZ-el, hiszen gyerekek sorsáról van szó. Nincs magárahagyva a nevelőszülő, őt is folyamatosan ellenőrzik.
A mellettünk lakó szomszéd nevelőszülő, sokat szoktunk beszélgetni.
Egyszerre általában 2 gyerek van náluk, néha 3.
Az összegre nem kérdeztem rá, de azt mondja, ha cigányt, vagy sérült gyereket vesznek ki, azért sokkal több pénz jár (ha jól emlékszem dupla annyi, de ez nem biztos).
Ők mindig csak cigány és/vagy sérült gyereket nevelnek, így anyagilag nagyon megéri nekik ez a hivatás.
Bár az is igaz, hogy rettentő nagy a feszültség az ilyen gyerekekkel, főleg a cigányokkal (ezt mint szomszéd, én is tapasztalom, nehezen kezelhetőek).
135 körül kapnak, de nem tudom, hogy ez burttó-e.
A gyermekek után ellátmányt, de ezekkel szigorúan el kell számolni, gondolom innen a nagyobb összeg.
Helyettes szülő – az alapellátás keretében – saját gyermekeivel együtt legfeljebb négy gyermek gondozását – nevelését végezheti
Hagyományos nevelőszülő – szakellátás keretében – gyermeklétszám saját gyermekeivel együtt legfeljebb négy
Hivatásos nevelőszülő – szakellátás keretében – legalább három és legfeljebb hét gyermek ellátásáról gondoskodik – foglalkozásszerű ellátási forma
Speciális hivatásos nevelőszülő – szakellátás keretében – pszichiátriai beteg, beilleszkedési, vagy magatartási zavarokkal kűzdő, pszichoaktív szerekkel élő, vagy egyéb okból speciális ellátást igénylő gyermek gondozását végzi – gyermeklétszám legfeljebb három gyermek
Különleges hivatásos nevelőszülő – szakellátás keretében - tartósan beteg, vagy fogyatékos gyermekeket nevel - gyermeklétszám legalább három, legfeljebb öt gyermek
Minden nevelőszülő a működtető és a nevelőszülő közötti, jogokat és kötelességeket tartalmazó, írásba foglalt megállapodás, azaz jogviszony alapján működik.
Szakmai elvárások – követelmények
A nevelőszülő jelölt tudatosan készüljön és a környezetét is készítse fel a vállalt feladatra, figyelembe véve a családtagokra háruló többletterheket.
Tegye alkalmassá otthonát a nevelt gyermek fogadására, teremtse meg a személyes életteret.
Legyen képes szakmai csoport tagjaként együttműködni – a gyermek mindenkori érdekét szem előtt tartva - a vérszerinti családdal, a működtetővel, gyámhivatallal.
Elégítse ki a gyermek egyéni gondozási, egészségügyi, mentálhigiénés, továbbá tanulmányi szükségleteit – különös figyelemmel a veszteség feldolgozásra,. a fejlesztésre és a tehetséggondozásra.
A nevelőszülő – a belső családi kapcsolatok révén – adjon példát, biztosítsa a családi élet értékrendjének elsajátítását.
Alakítsa ki az önálló életre való nevelés elveit, a személyiség intellektuális és erkölcsi kibontakoztatásával fejlessze a leválás képességét.
A nevelőszülő és az őt támogató szakmai csoport – lehetőség szerint – segítse elő a vérszerinti kapcsolattartást, a családi összetartozást és a szülői kompetenciák megtartását.
A nevelőszülő – beleértve a rendszeres szakmai továbbképzést - mindenkor a segítő szakma etikai szabályai szerint működjön
A nevelőszülő JELENLEGI díjazása Ft/hó
Nevelőszülői díj: a nevelőszülő járandósága
hagyományos nevelőszülő tisztelet díja 15 000,- (adómentes)
hivatásos nevelőszülő munkabére 135 000,- (adómentes)
Nevelési díj: élelem, ruházat, tankönyv, zsebpénz stb.
a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 120 % 34 200,-
különleges szükségletű gyermek esetében 140 % 39 900,-
Külön ellátmány: rezsi, lakásfenntartás stb
az éves nevelési díj 25 % 8 540,-
különleges szükségletű gyermek esetében 9 970,-
A nevelőszülőt megilleti a családi pótlék, amelyet a nevelési díjjal és az ellátmánnyal együtt igazoltan köteles a gyermekre fordítani.
Biztos, hogy valami más díjazás is van, vagy nem csak ennyit kapnak, mint ahogy az utolsó írta, mert a szomszédom világosan elmondta, hogy SOKKAL több pénzt kapnak cigány, vagy sérült gyerek után.
Több, mint 10 éve ismerem, szinte barátok vagyunk, ilyenben nem hazudna nekem.
Add össze kérlek, a különleges szükségletű, fogyatékkal élő gyermekek után jóval többet kapnak mindenben.
Egy dolog az hogy kap bérezést, vagyis fizetést, mert ez a hivatalos munkája, az már más dolog, hogy a gyerekek nevelésére szánt pénzt másra költi, és milyen heppi az élet az emelt családi pótlékkal is pluszban, meg a külön emelt ellátmánnyal.
Hidd el én sem hazudok, mert ez lenne a szakmám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!