Kettős állampolgár vagyok és a gyerekemnek nemzetközi nevet szeretnék adni, de ez lehetséges itt Magyarországon? Mert van az az ostoba szabály, hogy csak a magyar helyesírás szerint lehet neveket adni.
Ostoba szabály?? Nem ostoba szerintem egyáltalán, próbálják megőrizni a magyar nyelvet...
Egyébként ha kettős állampolgár vagy akkor a másik nemzetiségednek megfelelő nevet adhatsz és bejegyeztethetsz természetesen csak arra kell hivatkozni és ennyi. Akkor akár kínai neve is lehet a gyereknek.
szerintem se ostoba ez a szabály!
válassz olyan nevet, amiben nincs ékezet, akkor mindkét nyelvben könnyű lesz kiejteni.
vagy olyat, ami magyarul és más nyelven is érthető, pl Kati/Kate...
Mi a másik állampolgárságod? Milyen nevet adnál a babának?
Mert ha a másik állampolgár igazolványodat viszed szüléskor, bármi lehet a baba neve. De a születési anyakönyvi kivonatra rákerül, hogy az anya xxx állampolgár.
Itt az összes hazánkban anyakönyvezhető név. Ez csak a magyar állampolgárokra érvényes.
Külföldi áp. bármilyen nevet adhat a gyerekének.
Kedves Kérdező,
én magyar állampolgár vagyok, a férjem külföldi.
Amennyiben valamelyik fél nem magyar állampolgár, akkor adhattok olyan nevet is a kicsinek, ami nincs a hivatalos utónév szótárban. Az anyakönyvezésről szóló törvény végrehajtási rendeletében szerepel, hogy amennyiben a szülők egyike nem magyar állampolgár, úgy választhat a nemzetiségének megfelelő utónevet is a gyermeknek.
Ez az elmélet.
Gyakorlatban: a következőt tanácsolom: a válaszott névről írj a nyelvtudományi intézetnek, véleményeztesd (természetesen a gyermek várható nemét, a szülők állampolgárságát feltüntetve). Ők akkor adnak egy állásfoglalást. (pl. azt, hogy ez a név a magyar utónévkönyvben nem szerepel, de az anya/apa állapolgárságára való tekintettel álláspontjuk szerint anyakönyvezhető). Az e-mailre 30 napon belül válaszolnak. Nyomtasd ki, vidd magaddal kórházba és tovább.
Ettől azonban még nem kerülhet rá automatikusan a választott (külföldi, vagyis nem a magyar rend szerint anyakönyvezhető) név a hivatalos születési anyakönyvi kivonatra.
A kórházban viszont gond nélkül bediktálhatod a nővérnek, neki kötelessége ráírni a gyermek kórházi születési papírjaira, ő nem vizsgálhatja a nevet.
Önkormányzati anyakönyvezés:
A mi esetünkben a férjem országa szerinti hivatalos szerv (ami más oszágoknál is lehet: nagykövetség, konzulátus vagy végső esetben tiszteletbeli konzuli tanusítvány) állít ki egy ún. igazolást (pl. konzuli igazolás) amiben a szülők pontos adatai (név, anyja neve, születési helye, ideje, állampolgársága) mellett a gyermek választott neve szerepel és a konzul tanúsítja azt, hogy a választott név a külföldi állampolgárságú személy országában anyakönyvezhető, ismert fiú vagy leány utónév.
A külföldi állampolgárság szerinti hivatalos képviselet minősége és pontos elérhetősége pedig a külügyminisztérium honlapján található. Időpontot mindenképpen kell foglalni és ezt már kismamaként is lehet intézni.
Ezzel a tanúsítvánnyal mehetsz szülés után az önkormányzathoz és így keletkezik majd a kicsi születési anyakönyvi kivonata.
Ezesetben a megjegyzés rovatban fel van tüntetve, hogy a szülő XY állampolgár.
Remélem, tudtam segíteni. Szép napot:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!