Középső testvér szindróma?
Személy szerint én sem ezt tapasztalom (3 gyerekem van).
Csak akárki jön hozzánk, mindenki ezzel a szöveggel jön, hogy biztos a középsőnek a legrosszabb és bevallom, már az agyamra mennek.
Én középső gyerek vagyok, és nem tartom alaptalannak ezt a dolgot. Persze én is felnőttem, nem vagyok lelki sérült, és rosszban sem vagyok sem a szüleimmel, sem a testvéreimmel, de azért tudok olyan momentumokat idézni a gyerekkoromból, amikor hátrányt szenvedtem mint középső gyerek.
Ettől függetlenül nem olyan nagy tragédia, de a jelenség létezik.
Nálunk a középsőm szerint igen: szerintem ő soha nem kap semmit, ő mindenből kisebbet kap, neki semmit nem szabad stb.
Ez egyáltalán nincs így, csak amíg ketten voltak a testvérével, sokaktól megkaptam, hogy a 2. gyereket nagyon elkényeztettem, látszik, hogy ő a kedvenc...ez sem igaz, mindig igyekeztem úgy tenni, hogy ha egyik kap valamit, a másik is, ha egyiknek szabad, a másiknak is, ha az egyik nem tud jönni velünk valahová, akkor ne bántsuk meg a másikat. Szóval szerintem a középsőnek furcsa lett, mikor született egy harmadik gyermek a családunkban, és ebből kifolyólag mond néha ilyesmiket.
A (felnőtt) barátaimat elnézve szerintem is létezik ez a „jelenség” valamilyen szinten. Érdekes módon azok, akik középső gyerekként nőttek fel, valahogy „furábbak” a tesóiknál, de persze csak 4 példából tudok kiindulni, amit egy rendes statisztikus sem nevezne alapos mintavételnek. :)
A furaságot ne értsétek félre, mint mondom, barátokról van szó, tehát jó fejek, csak azt látom, hogy a legnagyobb gyerekből ezekben a családokban egy nyugodtabb, teljesítményorientáltabb, az elvárásoknak jobban megfelelni vágyó ember lett, a legkisebbek „rebellisek”, nagyszájúak (nem rossz értelemben) lettek, a középsők pedig kicsit „elveszettnek” tűnnek a világban, mintha „várnák a sült galambot”.
Egy háromgyerekes családot ismerek közelebbről, náluk a középső gyermek a legcsökönyösebb, sokszor az az érzésem, csak azért dacol, hogy kiharcolja magának a figyelmet.
Bennem azt az érzést keltik ezek a tapasztalatok, hogy a középsőknek azzal a kihívással kell szembesülniük, hogy ők néha a „nagyok” kategóriába tartoznak, néha pedig odacsapják őket a „kicsikhez”.
De hangsúlyozom, ez nem nevezhető átfogó társadalmi elemzésnek, simán lehet, hogy csak véletlen. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!